Skocz do zawartości

Który schemat instalacji C.O. wybrać


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów

W kwietniu będę wymieniał stary kocioł ( kopciuch ) na pelletowy 10 kW sterownik wysterować może pompę C.O. , pompę C.W.U. i pompę Powrotną + nowy bojler poziomy 120 L lub 140 L, stara pompa C.O. 3 biegowa, obieg otwarty ( będę chciał przy takim zostać )

Mieszkanie 96 m2 ocieplone, na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne prócz łazienki, instalacja jest w miedzi

 

PYTANIA

 

Na schemacie nr 1 z zaworem czterodrogowym niektórzy ludzie ( filmiki z You Tube ) podłączają pompę na powrót, gdzieś wyczytałem że pompy mogą ze sobą walczyć.

Moje pytanie brzmi : czy zastosować tą pompę powrotną ?

 

Na schemacie nr 2 znajduje się sprzęgło hydrauliczne dwuobiegowe z zaworem temperaturowym 55 C

Moje pytanie brzmi : czy nie lepiej byłoby zastosować zawór trzydrogowy z automatyką bo też gdzieś wyczytałem ze te zawory temperaturowe lubią się często psuć ?

 

Na schemacie nr 3 znajduje się sprzęgło hydrauliczne jednoobiegowe z zaworem temperaturowym 55 C

Moje pytanie brzmi : czy nie lepiej byłoby zastosować zawór trzydrogowy z automatyką bo też gdzieś wyczytałem ze te zawory temperaturowe lubią się często psuć oraz gdzie podłączyć powrót zimnej wody z bojlera za czy przed pompą powrotną ?

 

I czy kupić nowe pompy z Auto Adapt ?

 

W razie jakichkolwiek pytań postaram się udzielić odpowiedzi

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza

W schemacie nr 1 pompa na powrocie jest ok. Tak kiedyś robiono żeby zapobiegac zjawisku kawitacji i uszkodzeniu pompy co. Ten element na górze to wymiennik ciepła/zasobnik?

Jeżeli boisz się o zakłócanie pracy pomp, trzeba gdzieś tu dac sprzęgło.

 

Czemu nie chcesz zamknąc układu i dac naczynie przeponowe do co i co cwu? Pod warunkiem, że kocioł moze w takim układzie pracować. Układ otwarty to rozwiązanie sprawdzone w starych instalacjach grawitacyjnych. Tutaj pora chyba pomysleć nad gruntowna modernizacja instalacji.

 

Proponuję zamknąc układ.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...