Skocz do zawartości

Rozdzielacz do grzejnikow


Adarkar

Recommended Posts

Dzien dobry
Chce rozprowadzic czesc instalacji c.o. za pomoca rozdzielacza (rownolegle) pex'em do grzejnikow. Czy wystarczy rozdzielacz wyposazony w zawory odcinajace czy potrzebne sa przeplywomierze do regulacji oporow. Wiem ze w podlogowce sa konieczne ale nigdzie nie znalazlem informacji o ukladzie rozdzielacz-grzejnik.
Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
Cytat

Na Allegro f-ma Global - Trade sprzedaje takie rury http://www.allegro.pl/item291535666_nowosc...l_pex_16mm.html
co pan sadzi o ich jakosci.


Nie znam tych rur ,ale jeśli wierzyć opisowi,to są bdb.Produkowane są wg. najnowszych standardów i technologi.
Bardzo prawdopodobne jest ich chińskie pochodzenie (cena),co jeszcze nie jest dyskwalifikacją,bo wiele firm ma tam swoje fabryki,tylko ostrzej przestrzegają norm jakościowych.Wadą jest konieczność zakupu 200m kręgu.Można kupić te 200m u nich a brakujące kilkadziesiąt dokupić w okolicznej hurtowni.
Najbardziej zachęcający jest ten pokrowiec na koło zapasowe icon_wink.gif
O wiele bardziej spokojnie kupię produkt znanej firmy,nawet jeśli wyprodukowano go w chinach,bo wiem,że np. Philips czy Dell nie pozwolił by sobie na wypuszczenie na rynek taniego bubla.
Z chińskich rur znanych w Polsce nie polecam Diamonda.
Link do komentarza
Chcialbym docelowo podlogowke i grzejniki zrobic w ukladzie zamknietym wykorzystujac zbiornik dwuwezownicowy 500 l. Piec na ekogroszek w systemie otwartym. W przyszlosci uklad solarowy do jednej z wezownic. Przegladajac rozne rozwiazania proponowane w poradnikach natrafilem na dwa rozwiazania podlaczenia instalacji c.o. i pieca.
1. Piec do wezownicy - instalacja c.o. do zbiornika (500 l)
2. Piec do zbiornika (500 l) - instalacja c.o. do wezownicy.

Ktore rozwiazanie jest lepsze (a moze oba sa dobre) i jakie sa wady i zalety obu tych rozwiazan?
Prosze o pomoc
A jak wy macie to rozwiazane w waszych kotlowniach?

Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
Trochę patowa sytuacja bo jeśli...
Cytat

1. Piec do wezownicy - instalacja c.o. do zbiornika (500 l)


...to piec może mieć w awaryjnej sytuacji problem z oddaniem nadmiaru ciepła.Za to w normalnej eksploatacji jest to lepsze rozwiązanie,bo gwarantuje stabilność temperatury wody podawanej do C.O.
A jeśli...
Cytat

2. Piec do zbiornika (500 l) - instalacja c.o. do wezownicy.


...to lepiej dla pieca,ale gorzej dla instalacji C.O.
Dobrze,gdyby ta wężownica była naprawdę długa.
Link do komentarza
Cytat

O wiele bardziej spokojnie kupię produkt znanej firmy,nawet jeśli wyprodukowano go w chinach,bo wiem,że np. Philips czy Dell nie pozwolił by sobie na wypuszczenie na rynek taniego bubla.



Jeszcze niedawno nawet poważne firmy traktowały nas jak rynek zbytu wszystkego bez względu na jakość. Zmieniło się?
Link do komentarza
Cytat

Z jakich elementow powinien skladac sie zespol pompowo - rozdzielaczowy z regulacja temperatury do podlogowki,


Rozdzielacz i pompa,to wiadomo.Najprostsze wersje mają jeszcze zawór z czujką kapilarną,który mierzy temp.wody na powrocie i stosownie do ustawienia steruje przepływem.
Można jeszcze dodać siłowniki sterowane termostatami w pomieszczeniach,ale to nie zawsze jest konieczne,za to kosztowne.
Dobrze też jest dodać osobny termostat przylgowy,który wyłączy nam pompę,kiedy skończymy ogrzewać dom,o ile takiej możliwości nie zapewni nam inne sterowanie,np. z kotła lub centralki sterującej siłownikami.
Zwór mieszający z siłownikiem,to dalszy stopień rozbudowy podłogówki,ale to już raczej przy sporych instalacjach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Kamienia nie ma być za dużo pod rurą - bo będzie ona stała pod rurą, chyba że jakoś się przepcha pod tą rurą niżej - ale spadki drenów z zasady mają być niewielkie, żeby woda nie uciekała szybko, a wolno - jak w kanalizacji. Jak masz za dużo kamienia pod spodem, a spadek drenu niewielki (taki ma być) - no to woda będzie tam stała - nie uniesie się w górę do drenu.    Ja robiłem u siebie drenaż - i pilnowałem spadków - centymetr dwa odchyłki to nie problem, ale więcej nie. najpierw podsypkę poziomowałem  (drobna frakcja) potem na to rura - i przykładałem cegłami pełnymi itp. ciężarami - i obsypywałem. najpierw drobnym potem dalej od rury grubszym kruszywem.   
    • Montaż rynien spustowych.     https://youtu.be/zHsAZov0Rs0  
    • Zakładając że kamienia pod rurami jest sporo i nie zamuli się na całej wysokości to chyba jest możliwe że woda z najdalszego kąta przepłynie do najniższego punktu drenażu przez kamień?    Czy ktoś z was robiąc drenaż samemu zwracał uwagę na idealne przestrzeganie spadków żeby gdzieś nie szło do góry?  Ja to robiłem z kolegą który to robił kilka razy i po zasypianiu całości wieczorem wziąłem laser i posprawdzałem w paru miejscach odgrzebując kupki kamyków do góry gołej rury i wyszło mi różnie. Są gdzieniegdzie 4-5 cm górki, nawet doliny też 4 cm i zastanawiam się czy to tak zostawić czy poprawić. Bo chyba to będą miejsca gdzie będzie zbierać się muł którego woda pod górkę nie przepchnie do studni? 
    • Drenaz dopiero w tym roku jest zrobiony. Gdyby budynek mial mocno siadać to bym chyba zaobserwował po ruchach chudziaka że gdzieś jest niżej czy wyżej. Pod chudziakiem jest na sypana bardzo dobra posypką i zagęszczania warstwami. Pod ławami taka bardziej piaszczysta po Spółka która wg kierownika została oceniona jako przesiewany piasek więc zostało zebrane 8cm i wylany chudziak. W każdym bądź razie gdyby ściany miały jakoś mocno osiąść to chudziak powinien być wyraźnie wyżej.  Nikt tu nie obwinia grubej papy SBS? Jak poprawiałem hydroizolacja i wycinałem nadmiar papy który leżał już tak z rok to baba zmieniła się w rwącą tekturę. Pod wpływem wilgoci zaczęła się rozpadać. Wydaje mi się że w miejscach największych nacisków pionowych 3 czy 5 mm papy się po prostu spłaszczyło i bloczki straciły podparcie.    A wracając do tematu co byście poradzili z tym oknem żeby wzmocnić warstwę pod okienną? Czy mój pomysł jest w miarę ok? 
    • Sprawdź wszystkie ściany wewnętrzne zwłaszcza nośne czy są też jakieś pęknięcia, jak znajdziesz pęknięcia, to tak jak ktoś  wcześniej tu napisał „brak zgęszczenia pod ławami” Jak nie ma tam pęknięć, a są tylko w ścianach zewnętrznych, to może do tego  przyczynić się np. drenaż opaskowy.   
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...