Skocz do zawartości

Buduję dom - Viking 4 odbicie lustrzane


Recommended Posts

Witam,

 

Po długich przygotowaniach, zmaganiem się z trudnościami terenu oraz niespodziewanymi wydarzeniami związanymi z pandemią, w sierpniu tegoż pamiętnego roku rozpoczęłam budowę mojego upragnionego domu - Vikinga 4, który też jest największym wyzwaniem mojego życia (jak dotąd ;) największym).

 

Już od 2012 roku (a może już w latach poprzednich) zaczął kształtować się plan perfekcyjnego miejsca zamieszkania. Poszukiwania tego miejsca trwały aż do 2017 roku. Ostatecznie zakup gruntu zakończył sie w maju 20018 roku, kiedy to stałam się szczęśliwą posiadaczką gruntu rolnego z możliwością budowy domu jednorodzinnego. Teraz na poważnie zajełam się poszukiwaniem najodpowiedniejszego projektu. Warunkami koniecznymi były:

- sypialnia z garderobą i osobną łazienką gospodarza,

- pokój/gabinet na parterze,

- w miarę duża kuchnia,

- przestronna/otwarta powierzchnia parteru,

- garaż w bryle budynku,

- odpowiednie usytuawanie budynku względem stron świata,

- oczywiście możliwie najtańszy w budowie.

 

Pierwszy projekt Sielanka przewidywał bardzo przyjazny koszt budowy, ale nie bardzo sprawdzał sie pod względem usytuowania względem stron świata.

Następnie zakochałam się po uszy w projekcie Willa Parkowa, ale również nie pasował pod względem ustawienia względem słońca. Do tego projekt zagospodarowania przestrzennego nie zezwalał na kolumny, które w projekcie występowały przy elewacji wejściowej i tylnej. Aby tego było mało, rodzinka wybijała mi z głowy nadmiar metrów kwadratowych tej pięknej willi.

Koniec końców wybór padł na Vikinga 4 - odbicie lustrzane. Projekt zakupiony w lutym 2019 roku i oddany do adaptacji. W projekcie bramę garażową przeniosłam na ścianę z oknami oraz dach nad garażem będzie dwuspadowy zgodnie z wymogiem planu zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe drobne zmiany wewnątrz będą wprowadzane wraz z postępem prac. Mianowicie, planuję powiększyć łazienkę na parterze kosztem pomieszczenia gospodarczego. Myślę, że przesunięcie ścianki wspólnej o jakieś 25 cm  pozwoli na bardziej komfortową przestrzeń w łazience, która w początkowej fazie zamieszkania może stanowić jedyne miejsce ablucji. Dodam, że dom będzie ogrzewany pompą powietrzną. Planowana jest też rekuperacja. 

W gabinecie/pokoju na parterze okno balkonowe planuję zmnejszyć na standardowe i przenieść na ścianę wschodnią.

Ciągle zastanawiam się nad dwoma zmainami:

1. Czy schody wylewać czy też zastąpic je drewnianymi?

2. Czy zrezygnować ze spiżarni, a ścianę tę wykorzystać do zabudowy ciągłej? Zdawałoby się, że spiżarka to bardzo przydatne miejsce, ale ta jest tak mała i nie wiem czy ma sens. Niestety moja wyobraźnia przestrzenna mi w podjęciu decyzji nie pomaga. 

A  co wy o tym sądzicie?

 

image.png.1df93b0e7a447618d2f24a613c90f72f.png

 

image.png.2d33d7afb54c9c3788e95224bdfd1847.png

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
    • witam ponownie,   po przeczytaniu paru artykułów oraz obejrzeniu filmów na YT, zdecydowałem się, że zrobię instalacje wodnej na rozdzielaczach 2x rozdzielcze do zimnej wody(7 punktów) do ciepłej 3 punkty i tutaj następujące opcję: - rozdzielacz - 3 punkty na podwójnych kolankach(cyrkulacja)  - rozdzielacz na 2 punkty a przez prysznic podwójne kolanko cyrkulacyjne(prysznic jest pierwszym punktem)   Ale bardziej zastanawia mnie fakt przekrojów/przepływów...od pionu mam wyjście na 1/2 do pierwszego zaworu i tak też poprowadziłem instalację dalej. I nie wiem czy gdzieś dalej w instalacji ma sens używania przekrojów np.: 3/4 lub pex 20, skoro tutaj mamy wąskie gardło. Mam 2 typy rozdzielaczy np.: 3/4 belka i zawory 3/4 drugi belka 3/4 i zawory 1/2. Zastanawiałem się żeby użyć dwa łączone lewy 3/4x1/2 na np.: miskę wc a prawy 3/4x3/4 na np.: prysznic, wannę lub zlewozmywak. Jeszcze inna rzecz mnie nurtuje, będę miał zasobnik pojemnościowy i tutaj zastanawiam się czy może na ciepłą wodę i cyrkulację dać np.: pex 20mm, czy to ma sens skoro wcześniej mamy pex 16 lub gwint 1/2, bo jeżeli dobrze rozumiem to zimna wodą wypycha ciepłą wodę z boilera. Zastanawiam się czy może dać też baterie termostatyczne, ale to jest nowy wątek, choć temp wody będę miał raczej stałą 45/40stopni to po przeczytaniu wstępu, gdzie piszą, że mogą usprawnić utrzymanie temp. w przypadku skoków ciśnienia/przepływu więc tam z tyłu głowy trochę też o tym myślę. Ale tak jak pisałem to jest nowy wątek. Z drugiej strony też tak patrzę, że wszystkie gwinty do baterii wannowej, prysznica są na g1/2. Na pewno lepiej byłoby jakbym instalację do rozdzielacza/czy miał poprowadzoną na np.: 3/4, w tedy chyba puszczenie wszystko na pex 16mm nie stanowiłoby problemu.   Jeszcze mam pytanie w jakiej kolejności podpinać punkty pod rozdzielacz zimnej wody? Wstępnie założyłem, że bliżej od źródła będą elementy z dużym/wrażliwym poborem i tak np.: zasobnik, prysznic, zlewozmywak, wanna(tutaj mogę poczekać odkręcam i czekam), z "drugiej strony" będzie miska wc(tym bardziej mogę czekać), zmywarka itd. Proszę o opinię wszystkich, a na pewno: @Redakcja@animus
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...