Skocz do zawartości

Buduję dom - Viking 4 odbicie lustrzane


Recommended Posts

Witam,

 

Po długich przygotowaniach, zmaganiem się z trudnościami terenu oraz niespodziewanymi wydarzeniami związanymi z pandemią, w sierpniu tegoż pamiętnego roku rozpoczęłam budowę mojego upragnionego domu - Vikinga 4, który też jest największym wyzwaniem mojego życia (jak dotąd ;) największym).

 

Już od 2012 roku (a może już w latach poprzednich) zaczął kształtować się plan perfekcyjnego miejsca zamieszkania. Poszukiwania tego miejsca trwały aż do 2017 roku. Ostatecznie zakup gruntu zakończył sie w maju 20018 roku, kiedy to stałam się szczęśliwą posiadaczką gruntu rolnego z możliwością budowy domu jednorodzinnego. Teraz na poważnie zajełam się poszukiwaniem najodpowiedniejszego projektu. Warunkami koniecznymi były:

- sypialnia z garderobą i osobną łazienką gospodarza,

- pokój/gabinet na parterze,

- w miarę duża kuchnia,

- przestronna/otwarta powierzchnia parteru,

- garaż w bryle budynku,

- odpowiednie usytuawanie budynku względem stron świata,

- oczywiście możliwie najtańszy w budowie.

 

Pierwszy projekt Sielanka przewidywał bardzo przyjazny koszt budowy, ale nie bardzo sprawdzał sie pod względem usytuowania względem stron świata.

Następnie zakochałam się po uszy w projekcie Willa Parkowa, ale również nie pasował pod względem ustawienia względem słońca. Do tego projekt zagospodarowania przestrzennego nie zezwalał na kolumny, które w projekcie występowały przy elewacji wejściowej i tylnej. Aby tego było mało, rodzinka wybijała mi z głowy nadmiar metrów kwadratowych tej pięknej willi.

Koniec końców wybór padł na Vikinga 4 - odbicie lustrzane. Projekt zakupiony w lutym 2019 roku i oddany do adaptacji. W projekcie bramę garażową przeniosłam na ścianę z oknami oraz dach nad garażem będzie dwuspadowy zgodnie z wymogiem planu zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe drobne zmiany wewnątrz będą wprowadzane wraz z postępem prac. Mianowicie, planuję powiększyć łazienkę na parterze kosztem pomieszczenia gospodarczego. Myślę, że przesunięcie ścianki wspólnej o jakieś 25 cm  pozwoli na bardziej komfortową przestrzeń w łazience, która w początkowej fazie zamieszkania może stanowić jedyne miejsce ablucji. Dodam, że dom będzie ogrzewany pompą powietrzną. Planowana jest też rekuperacja. 

W gabinecie/pokoju na parterze okno balkonowe planuję zmnejszyć na standardowe i przenieść na ścianę wschodnią.

Ciągle zastanawiam się nad dwoma zmainami:

1. Czy schody wylewać czy też zastąpic je drewnianymi?

2. Czy zrezygnować ze spiżarni, a ścianę tę wykorzystać do zabudowy ciągłej? Zdawałoby się, że spiżarka to bardzo przydatne miejsce, ale ta jest tak mała i nie wiem czy ma sens. Niestety moja wyobraźnia przestrzenna mi w podjęciu decyzji nie pomaga. 

A  co wy o tym sądzicie?

 

image.png.1df93b0e7a447618d2f24a613c90f72f.png

 

image.png.2d33d7afb54c9c3788e95224bdfd1847.png

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...