Skocz do zawartości

Jaki falownik (inwerter) 1 fazowy czy 3 fazowy


Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie budowy domu i potrzebuje porady. W domu będzie zainstalowana pompa powietrzna dokładnie Panasonic AQUAREA 9 kW typu split, serii HIGH-PERFORMANCE, model 1-fazowy WH-SDC0709J3E5 + WH-UD09JE5 do ( C.O i C.W.U). I tu jest moje pytanie, chcę by założono mi panele fotowoltaiczne o mocy 4-4,5KW, jaki powinienem wybrać falownik 1 fazowy czy 3 fazowy. Czytałem że między 3 a 4,6kw można instalować 1 lub 3 fazowy.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Pompa ciepła 9kW chodzi na jednej fazie? Ja bym zainstalował falownik 3-fazowy i to nie dlatego, ze mam taki kaprys, a dlatego, że w instalacjach powyżej 3,68 kW (zgodnie z wymogami Operatorów Sieci Dystrybucyjnych) muszą być instalowane falowniki trójfazowe. Jest to też korzystniejsze dla kondycji sieci. Przy tej ilości paneli PV, napięcie będzie na tyle wysokie, że zmiana prądu stałego na sinusoidalny trójfazowy będzie dla falownika bardzo łatwa i korzystna. Wystarczy już około 700 V.

Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Innego tematu nie znalazłem. Mam takie pytanie. Jakie może i być przekłamanie falownika w produkcji energii? Mam falownik Sofar 3000-G3 jednofazowy i instalacje 3,15kwp. Po niespełna dwóch sezonach (instalacja uruchomiona na koniec kwietnie 2023) mam na liczniku w falowniku 8800kw. Już w tym roku wyprodukowałem (teoretycznie prawie 4200kw). Instalacja prawie idealnie na południe, zero zacienienia ale to i tak chyba nie możliwe. Reklamować go?

Link do komentarza

Falownik produkuje energię i przekazuje do sieci tylko wtedy, jeśli sieć mu na to pozwala. Czyli napięcie w sieci nie jest nadmierne i nie przekracza poziomu nastawy falownika.. Ja u siebie na wsi w dni pogodne miałem zamiast 230 V - nawet 280 woltów na fazie. Wtedy z produkcji kupa, chociaż słońce wypala oczy.

Można zmienić nastawy falownika, ale za to trzepią po łapach i zapowiadają odpowiedzialność karną.

Więc to możliwe jedynie teoretycznie.

Link do komentarza

Przy tej mocy zainstalowanej (3,15 kWp), miesięcznie wychodzi średnio 700 kWh. Natomiast godzin dnia w okresie styczeń - czerwiec jest średnio 12 na dobę. w miesiącu 360. Czyli średnio 2 kW w godzinie. Dużo, ale możliwe. Tym bardziej, jeśli doliczyć lipiec i sierpień.

Przy 230 V z groszami, nie ma wyłączeń, instalacja winna pracować zgodnie ze słońcem. 

Link do komentarza

Ubiegły rok, licząc od końca kwietnia zakończyłem wynikiem 4650kw co daje średnio 580kw na miesiąc gdzie pewnie w listopadzie i w grudniu może zrobiło w sumie z 200kw. No nic. Muszę w końcu zainstalować aplikację, tam jest więcej danych. 
Jak dla mnie chyba trochę zawyża. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...