Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Docieplenie/izolacja fundamentu w starym domu


Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem Piotr a to mój pierwszy temat na forum.

Mam następujący problem chce w przyszłym roku zrobić elewacje domu więc chciałem w tym roku zacząć od fundamentów. Odkopałem jedną stronę budynku z myślą że będę ją docieplał styropianem ale jak się okazało ława była lana w ziemię i jest strasznie nie równa i tu zacząłem drążyć temat co z tym zrobić żeby bylo dobrze. Znajomy który się zajmuje elewacjami mówi żebym przykleił styropian na grube placki kleju do styropianu a później wypełnił luki pianą niskoprężna, na to dał klej i siatkę a później przy zasypywaniu przyłożył dwie warstwy czarnej folii budowlanej. 
Inny wykonawca mówi żeby nierówności podrzucić zaprawą i dopiero na to styropian itp. 
A trzeci mówi że najlepiej zrobić szalunek i dolać na równo.
Myślałem również o pianę ale jak podzwonilem po wykonawcach nikt kto robi to pożądanie nie chce przyjezdzac 4 razy i robić po jednej ścianie bo to nie opłacalne.
Zacząłem szukać informacji na internecie i po przeczytaniu wielu artykułów wychodzi na to że nie powinien go wogole docieplać bo dom jest stary (57r budowy) a fundament jest wykonany z kamieni polnych, cegieł i zaprawy cementowo-wapiennej. 
Dodam jeszcze że jest częściowo podpiwniczony i nie miałem problemów z wilgocią tylko okresowo na rogach ale jak sądzę jest to wina złego odprowadzenia wody z rynien.
Część mieszkalna zaczyna się na wysokości 1,3m i jest zrobiona izolacja pozioma, kilka lat temu jak robiłem podłogowe to dałem styropian 8cm.
Będę wdzięczny za każdą fachową podpowiedź.

 

IMG_20200730_092115.jpg

IMG_20200730_092208.jpg

IMG_20200730_092127.jpg

Edytowano przez PiotrHan
Dodanie zdjęć. (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PiotrHan napisał:

Witam wszystkich, jestem Piotr a to mój pierwszy temat na forum.
Inny wykonawca mówi żeby nierówności podrzucić zaprawą i dopiero na to styropian itp. 
 

 

 

 

 

Witaj Piotrze na forumBD,

zostawiłem w cytacie opcję, na którą bym się zdecydował, ale nie styropian, tylko XPS (subtelna różnica w technologii produkcji :) ). Polistyren EKSTRUDOWANY. Wykazuje większą odporność na wodę niż styropian (polistyren EKSPANDOWANY)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwości i sposobów rozwiązania tego etapu prac - ocieplanie fundamentów jest wiele, ale optymalny jest jeden: Wyrównać ściany fundamentów zaprawą wyrównującą i nie musi to być powierzchnia jak po gładzi gipsowej..., następnie zabezpieczyć powierzchnię ścian fundamentów bitumiczną masą dyspersyjną (wodorozcieńczalną). Kolejny krok to przyklejenie płyt styropianowych Termo Organika  typu fundament  (TERMONIUM fundament, TERMONIUM PLUS fundament) przy pomocy kleju poliuretanowego TO-KPS i obłożeniem ocieplonych ścian folią np. kubełkową. Styropiany fundamentowe Termo Organika  nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu utrzymania swoich właściwości izolacyjnych poniżej poziomu gruntu w bezpośrednim kontakcie z wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy folii budowlanej lub folii kubełkowej, która  stanowi jednak warstwę rozdzielającą i w pewien sposób chroni izolację przed mechanicznym uszkodzeniem przy obsypywaniu gruntem i zagęszczaniu przy pomocy urządzeń wibrujących. Dodatkowo folia stanowi pewną barierę dla korzeni roślin znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budynku i zapobiega ich rozrostowi  w kierunku izolacji i ściany fundamentowej. Stosowanie innych rozwiązań zabezpieczających np. w postaci warstwy zbrojonej (siatka z włókna zatopiona w kleju) i „malowanej” jest rozwiązaniem bardziej kosztownym z uwagi na materiały i robociznę i w zamian nie przynosi żadnych korzyści.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...