Skocz do zawartości

Dlaczego na ścianach powstają zacieki i pleśń?


Recommended Posts

Wilgotne plamy, szarobure wykwity na ścianie czy suficie, są sygnałem, że wystąpiło zawilgocenie elementów budynku. Ustalenie przyczyn takiego stanu może być trudne do określenia, gdy nie ma wyraźnych sygnałów o wystąpieniu przecieku np. z instalacji wod –kan., czy zalania przez niedomknięte okno. Dlatego w razie pojawienia się zacieku musimy najpierw zlokalizować i usunąć źródło zawilgocenia, a następnie osuszyć podłoże i dopiero wtedy przystąpić do wyeliminowania widocznych uszkodzeń.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/51040-dlaczego-na-scianach-powstaja-zacieki-i-plesn

Link do komentarza
2 godziny temu, Pomocnik napisał:

Wilgotne plamy, szarobure wykwity na ścianie czy suficie, są sygnałem, że wystąpiło zawilgocenie elementów budynku. Ustalenie przyczyn takiego stanu może być trudne do określenia, gdy nie ma wyraźnych sygnałów o wystąpieniu przecieku np. z instalacji wod –kan., czy zalania przez niedomknięte okno. Dlatego w razie pojawienia się zacieku musimy najpierw zlokalizować i usunąć źródło zawilgocenia, a następnie osuszyć podłoże i dopiero wtedy przystąpić do wyeliminowania widocznych uszkodzeń.

Wsród przyczyn zabrakło (jeśli dobrze zauważyłem):

1. za mało wyakcentowano: Przemarzanie ścian - choć w artykule jest wzmianka: "Zawilgoceniu sprzyjają też mostki cieplne – miejsca o słabej izolacyjności cieplnej, w których następuje wykraplanie się pary wodnej zawartej w powietrzu."

2. Obniżenie  temperatury w pomieszczeniu przez dłuższy czas poniżej 12 st C - co może skutkować zagrzybieniem.

3. Słabe przewietrzanie (wentylacja) pomieszczenia

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...