Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Izolacja różnicy poziomów.


Recommended Posts

Drodzy Forumowicze,

 

Piszę z takim zagadnieniem. Mam w domu różnicę poziomów. Jedno pomieszczenie jest obniżone względem domu o 15 cm. Jedna strona tego pomieszczenia styka się z resztą domu ścianą fundamentową. Jest to ściana wewnętrzna. 

Fundamenty są już wymurowane. Ale w mojej głowie cały czas kołacze się myśl, że będę miał problem z hydroizolacją tego rozwiązania. 

 

Plan wykonania jest obecnie taki, że na wszystkich ścianach fundamentowych ma iść izolacja pozioma z papy termozgrzewalnej. Dwie warstwy na zakład. Ale co zrobić z odcinkiem pionowym, który stanie się ścianą pomieszczenia? Papy nie wywinę w dół pod kątem prostym, bo się przerwie. Co z izolacją pozioma posadzki na gruncie części niższej? Co z tego, że ją położę skoro na mój, niebudowlany rozum, nie mam ciągłości na tej ścianie? Wreszcie, izolacja jest lekka, warunki gruntowe proste, podłoże - piasek, wód gruntowych brak do 3.5m, ale jednak ściana jest w ziemi. Chyba może się wydarzyć, że ulegnie zawilgoceniu? 

 

Jestem otwarty także na poradę ekspercką, odpłatną. 

 

Do temu dołączam rysunek jak to wygląda z boku i z góry.

 

 

bok.png

góra.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z rys. nie mozna wywnioskować z czym jest problem. Zakładając, że dom jest niepodpiwniczony, schodkowe fundamenty izoluje się ponad poziomem gruntu, teorząc ciągłą powłokę na uskokach.  Schodek izoluje się też pinowo (powloka w kształcie litry Z) połączona z izolacją podpodłogową na obu poziomach.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Problem jest z pionową częścią ściany fundamentowej, która jest ponad chudziakiem w niższej części.

Zdaniem kierownika, nie ma tam być żadnej izolacji przeciw wilgoci, bo nie będzie można otynkować. Ja obawiam się, że jeśli nie będzie ciągłości między częścią wyższa i niższą to wilgoć się pojawi...

 

 

bok-zaznaczone.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może sprawa wydaje się błaha. 

 

Moja perspektywa jest inna. Mam słabe oparcie w kierowniku, twierdzi, że nie będzie tam żadnego problemu i mur może zostać odsłonięty. 

Niestety izolacja pod ścianami fundamentowymi (folia w pasach do takich celów) nie została wykonana zbyt starannie. Użyto zbyt wąskiej folii i miejscami wystaje z jednej strony innymi miejscami z drugiej strony. Idzie za tym oczywiście brak folii po stronie przeciwnej... 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

najlepszym produktem do tego typu hydroizolacji będzie mikrozparawa uszczelniająca webertec Superflex D3. Jest to hydroizolacja mineralna, dwuskładnikowa, która doskonale uszczelni zarówno powierzchnie poziome, jak i pionowe. Rekomendujemy dwukrotną aplikację. Więcej informacji uzyska Pan ze strony: https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-superflex-d3 Wystarczy wymieszać wagowo 1:1 dwa składniki i nanosić hydroizolację wg. upodobań: wałkiem, pędzlem lub packą. Jest to naprawdę prosta i bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią.

 

Rekomendujemy aplikację na całej poziomej powierzchni, zamiast papy. Ma Pan dokładną, prostą metodę, bez zakładów, miejsc, które są newralgiczne i bez ognia.

Poza tym, jest to zaprawa, którą spokojnie można pokryć tynkiem. :)

 

Pozdrawiamy!

Edytowano przez Eksperci Weber (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o izolację poziomą ścian fundamentowych (między ścianami nośnymi i fundamentowymi).

 

Firma, która prowadzi prace zakupiła papę Dachbit V60 S30. Jest to papa na bazie asfaltu oksydowanego na welonie szklanym. 

Czy taka papa jest odpowiednia? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To w takim razie chyba lepszy będzie ten szeroki 172x105x90 niby grubość 3mm ale myśle ze wystarczy  Jakieś systemowe kątowniki kosztują szt. Ok 16 zł a wcale nie są lepiej zrobione nawet wydają się bardziej chwiejne. Te wychodzą 6zł więc ponad 1000 w kieszeni na jednej ścianie.   
  • Gość pablo
   Nie bunkier tylko drogę. Każdy kto raz choćby zetknął się z przyzwoitą technologią podjazdów czy dróg betonowych wie, że beton towarowy min. C30 i tyle...
  • Była inspekcja kominiarska. i komniarzy tylko stwierdził że sąsiad z dołu ma wentylator ale wyłączony. I koniec tematu, wentylacja przy otwartym oknie działa dobre (co jest prawdą, ale tylko wówczas) więc wszystko jest ok. i koniec tematu.
  • Zaskoczyłeś mnie trochę. Takie parametry chyba trzeba wziąś pod uwagę: 1. Grubość izolacji (+szczelina wentylacyjna 3 cm) - i grubość łat(drewniane, alu, blaszane?) (z rezerwą na pionowanie i dystansowanie od ściany (wełny) +- 1.5 cm (chyba że masz bardziej nierówną ścianę (ale zawsze możesz użyć dodatkowy dłuższy, lub dociąć, kątownik. 2. Mocowanie co 0.5 - 0.6 mb chyba (bo drzewo sie odkształca) -  chyba ze łaty będą stalowe. lub aluminiowe, to wtedy rzadziej. Musisz popatrzyć na systemy ociepleń w necie. Zawsze, im szerszy i grubszy ocynkowany kątownik (w rozsądnych granicach) - tym lepszy, bo lepiej będzie niosł obciążenie i nie odksztalci się. Z tych podanych przykładów jednak wydaje mi się , że są za słaby i za mocny. Coś po środku - jeśli mocowanie co 0.5 m 3. Ciężar desek (grubość rodzaj drewna) Do tego też dobieramy łaty i ich rozstaw i silę kątowników. 4. Rozstaw łat - też popatrz w systemach - chyba w granicach co 50 - 60 cm.     Rozumiem, że wejdziesz na kilka stron producentow takich systemów - i tam sie doszkolisz  Możesz wpisać "ocieplenie wełną mineralną budynku ze szczeliną wentylacyjną", albo "fasady wentylowane z wełny mineralnej" , albo "system ocieplenia murow(ścian) welna mineralną" - co tam jeszcze wymyślisz....   Ale weź pod uwagę ważną rzecz -im więcej kątowników, im grubszych i szerszych - tym więcej mostkow zimna.   Dlatego też wolę styro + tynk lub okładzina .
  • tak - ciekawe, że kilka lat temu, jak eliminowali kominki - takie dane były dostępne - teraz szukałem - i bardzo skąpo na ten temat, Widać w google tez cenzura. Coś tam nt, siarki, ale zamglone - a pamietam, że i inne związki się ulatniają    Taki artykuł znalazzłem: https://www.pb.pl/gaz-ziemny-bardziej-szkodliwy-dla-klimatu-niz-sadzono-970297
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...