Skocz do zawartości

Odpadajacy tynk i wilgoć na ścianach w piwnicy/garażu


Recommended Posts

Witam, proszę o opinie ....

Budynek mieszkalny IV kondygnacyjny podpiwniczony, z miejscami parkingowymi i piwnicami w części podpiwniczonej. Wybudowany został około 2 lat temu.

Ostatnio parę miesięcy temu z uwagi za obfite deszcze piwnica/garaż (pod budynkiem) została zalany woda na wysokość kilku cm. Po jakim czasie woda zanikła (została odprowadzona do kratek kanalizacyjnych reszta pewnie wsiąkła lub wyparowała. Po tym zdarzeniu na ścianach w dolnej części pojawiła się wilgoć i zaczął odpadać tynk. Po mimo poprawek dewelopera w dalszym ciągu odpada tynk a ściany pomimo upływu kilku miesięcy w dalszym są wilgotne.

Co może być tego przyczyną ? czy woda podciągana jest od fundamentów .... źle wykonana izolacja ? a może ściany jeszcze nie wyschły ?

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Łukasz

IMG_20200524_151757.jpg

IMG_20200524_151807.jpg

IMG_20200524_151811.jpg

IMG_20200524_151826.jpg

IMG_20200524_151837.jpg

IMG_20200524_151845.jpg

IMG_20200524_151857.jpg

IMG_20200524_151906.jpg

Link do komentarza

Może być tak, że izolacja nie jest szczelna - ale może byc tez tak, ze jest szczelna - ale nie wysuszyliście  pomieszczeń odpowiednio dokładnie.

Bo jeżeli ta woda nie przeszła przez izolację, tylko w inny sposób - okna, jakiś otwor, nieszczelność miejscową - to wtedy jedynym sposobem jej wyparowania jest ujście przez wietrzenie wnętrza - bo na zewnątrz przez mur czy podłog izolacją ją nie wypuści.

Nie napisales, czy ta woda pojawiła sie od spodu, od ścian po tych deszczach - czy też zalało piwnicę w inny sposób?

No i czy te pomieszczenia są intensywnie suszone?

Link do komentarza

Woda wdarła sie do garażu/piwnic przez bramę wjazdową w trakcie obfitym opadów deszczu (nie wyrobiła instalacja odprowadzająca wodę opadową bo oczywiście jest zapchana piaskiem)

Na razie nie mam lepszej jakości zdjęć jak zrobię to zamieszczę. Woda opadła a wilgoć na ścianie  pozostała. Deweloper przemalował te te miejsca i po jakimś czasie wszytko wyszło na nowo jak widać na wcześniejszym zdjęciach.

 

Dziękuję

Łukasz

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Link do komentarza
3 godziny temu, Łukasz_Ł napisał:

Woda wdarła sie do garażu/piwnic przez bramę wjazdową w trakcie obfitym opadów deszczu (nie wyrobiła instalacja odprowadzająca wodę opadową bo oczywiście jest zapchana piaskiem)

No to bym stawiał na to, że może macie dobrze zaizolowane piwnice (doba wiadomość) - i ta izolacja nie pozwala wyjść wodzie (wilgoci) z murów do ziemi. 

Był okres zimy, pewnie wszystko było zamknięte. Same wentylacje nie wystarczą.

 

Moim zdaniem powinniście maksymalnie wietrzyć pomieszczenia na okrągło, deweloper niech wstawi  jakieś dmuchawy. 

Dopiero po wysuszeniu mozna malować, uzupełniać braki.

 

To moje domniemanie - nie na 100% - ale wydaje się wysoce prawdopodobne.

 

Dodatkowo to bym sprawdził, czy spadki na zewnątrz powierzchni utwardzonych koło wjazdu do garażu macie odpowiednie - bo odpływ to jedno, ale zawsze lepiej jak same spadki nie pozwalają na zlewanie się wody z pobliża na wjazd do garażu. 

Moim zdaniem odpływ wody z wjazdu powinien zbieać tylko wodę z części wjazdowej, spadkowej! 

Link do komentarza

Otrzymałem resztę zdjęć

Ulewa wystąpiła mniej więcej w sierpniu 2019 roku zalewając garaż/piwnice. Odpadający tynk i wilgoć na ścinie pokazała się  w marcu 2020 r. Na zdjęciach widać jak już woda zeszła. W piwnicy jest chłodno i wilgotno. Deweloper nie kwapi się by osuszyć wilgotne ściany piwnicy.

 

 

IMG_20190829_181407.jpg

IMG_20190829_181543.jpg

IMG_20190829_181643.jpg

IMG_20190829_181653.jpg

IMG_20190829_181713.jpg

IMG_20190829_181721.jpg

IMG_20190829_182230.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...