Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
J_Jerzy

Budowa domu na działce rolnej

Recommended Posts

Witam wszystkich,

starałem się znaleść podobny przypadek ale nic z tego.

Krótki opis sytuacji:
1. Posiadam 1,93 ha, które wg planu zagospodarowania przestrzennego są w strefie rolnej.
2. Są to trzy sąsiednie działki powstałe historycznie z jednej dużej (dziedziczenie przez poprzednich właścicieli).
3. Każda z nich posiada dostęp do drogi publicznej (tej samej).
4. Na jednej z nich stoi stary dom drewniany - ok. 60-ciu lat.
5. Na działce są media: prąd i wodociąg.
5. Krótkie fragmenty z PZP odnośnie strefy R: "dopuszcza się adaptację i modernizację istniejącej zabudowy zagrodowej oraz jej wymianę w ramach istniejących siedlisk; dopuszcza się realizację zabudowy zagrodowej wzdłuż istniejących i projektowanych ciągów komunikacyjnych na głębokość 100-150 m od drogi"

Chcę wybudować nowy dom w odległości do 150 m od drogi na jednej z tych działek. Urzędnicy nie chcą jasno wypowiedieć się na ten temat. Sugerują coś o zabudowie zagrodowej. Zrobią to jak będzie wniosek o pozwolwnie na budowę.

Pytanie: czy i na jakich warunkach mogę wybudować dom? Ewentualnie jakie warunki muszę spełnić aby podlegać pod zabudowę zagrodową?

Pozdrawiam
Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zabudowa zagrodowa związana jest przynajmniej formalnie z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Działka obszarowo spełnia wymagania gospodarstwa rolnego (powyżej 1 ha) natomiast "rolnik "powinien mieć odpowiednie kwalifikacje - przynajmniej wykształcenie średnie lub ukończoną szkolę rolniczą bądź odpowiednia praktykę w gospodarstwie rolnym. Trzeba więc złożyć wniosek w starostwie o wydanie pozwolenia na zabudowę siedliskową.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Wygląda na to, że spełniam wymienione warunki icon_biggrin.gif i nic nie stoi na przeszkodzie w spełnieniu moich planów.

Tak dla pewności - w niektórych źródłach spotkałem się ze stwierdzeniem, że do stworzenia siedliska należy posiadać działkę o powierzchni powyżej średniej powierzchni gospodarstwa w danej gminie. Czy to ma zastosowanie w tym przypadku, czy pomyliłem tematy.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam
Jerzy
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rzeczywiście, prawo lokalne może wprowadzić ograniczenia w zabudowie zagrodowej, uzależniając ją od powierzchni gospodarstwa, ale powinno być to zaznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gdybyś przeczytał następne zdanie: nie musiałbyś się odnosić... Wilgoć, resztki obumarłych roślinek, rozwój następnych pokoleń roślinek, wrastanie roślinek, penetracja w pokrycie dachowe... Faktycznie, jesteś obiektem, na którym warto się skupić
  • Gaweł potwierdza:) A mam pytanie o ile te PV poprawiają wymagane parametry budowlane/techniczne o których wspomniałeś?
  • A dlaczego za małe? Skąd takie twierdzenie? BTW U mnie wychodzi 40% dofinansowania 5k+ulga termo od pozostałości , jak Olek powyżej pisał podobnie. Czas zwrotu spokojnie 3,5 roku przy niezmiennych cenach prądu lub szybciej jak zdrożeje  
  • Witam, posiadam kocioł kondensacyjny, dwufunkcyjny ZWB 28-5C. Dom 100m, z cegły, ocieplony styropianem 10cm. Regulator pogodowy CW400 z regulacją wg temperatury zewnętrznej. Ustawienia kotła: Ogrzewanie 7:00 - 21:00 (ustawione na 21C), obniżenie 21:00-7:00 (ustawione na 20C), Krzyzwa grzewcza (bez punktu początkowego): Temp. projektowa: 55C, maks temp. zasilania: 55C, wpływ pomieszczenia 8K, Korekta pomieszczenia 1K. Temp. zewnętrzna: +10C (+/-5C) Pytania: 1) podczas trybu grzania (7:00-21:00) palnik w kotle pracuje bardzo rzadko, ale kocioł pracuje prawie cały czas bez przerwy, pali się niebieska lampka na kotle, wyświetla się symbol kaloryfera, czyli grzania. Czy to normalne, że mimo to, że palnik nie jest załączony kocioł cały czas pracuje? 2) problem z przygotowaniem CWU. Temp ustawiona na 43C: Gdy kocioł pracuje w trybie obniżenia, lub w trybie letnim, gdy ogrzewanie jest wyłączone, ciepła woda w kranie pojawia się prawie natychmiast i temp. wody jest stabilna cały czas. Natomiast gdy kocioł znajduje się w trybie grzania,  na ciepłą wodę w kranie trzeba długo czekać, trzeba odlać ok 10l zimnej wody, zanim popłynie ciepła woda. Po zakręceniu kurka i odczekaniu ok 1minuty w kranie ponownie leci zimna woda i znów trzeba odlać sporo zimnej wody. Czy to normalne?
  • Witam was. Mam problem a zarazem pytanie do znawców tematu Potrzebuje poszerzyć i podnieść otwór na drzwi wejściowe i to nawet nie w domu tylko murowanym wiatrolapie. Przejdźmy do konkretów obecnie są drzwi 80 tki a chce wstawić 90, potrzebuję poszerzyć otwór po 6 cm z każdej strony i od góry o 5 cm bo jest 205 a drziw nowe maja 207 cm. Moje pytanie jak wykonać nadproze oraz z czego (ceownik?,jaki?) nie mam pojęcia jakie jest obecnie na pewno z cegieł wykonane. Wiatrołap jest przyklejony do domu zrobiony z cegły max 19 cme na nim jest strop który pełnił rolę dachu w tej chwili jest zrobiony jednospadowy dach na nim. Od strony owych drzwi strop wypuszczony jest 80 cm a między drzwiami a domem jest jakieś 70 cm ściany potem drzwi nad którymi jest jeden rząd cegły, jak mocne zrobić w tym nadproze? W załączniku zdjęcie jak to wygląda.  Prosze o pomoc i dzięki za odpowiedzi
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...