Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
retrofood

Samowole budowlane będzie można legalizować.

Recommended Posts

Cytat

 

Rząd planuje wprowadzenie ustawy pozwalającej zalegalizowanie nieruchomości, które powstały jako samowole budowlane. Chodzi o budynki, które mają co najmniej 20 lat.

 

Samowole budowlane do legalizacji. Ale nie wszystkie

Procedura będzie musiała odbyć się pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim wniosek o legalizację wymaga ekspertyzy technicznej, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania budynku. Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, które jest autorem projektu, wyjaśnił na antenie TVP Info, że chodzi o samowole które są ponad dwudziestoletnie i przez 20 lat nikomu nie przeszkadzały, nie toczyło się żadne postępowania w nadzorze budowlanym, wobec których sąsiedzi i samorząd nie mieli pretensji.

 - Ci ludzie tam żyją mieszkają, często nawet płacą podatki, ale nie mogą nic zrobić - rozbudować, remontować, sprzedać - bo to nielegalny budynek. W takiej sytuacji naprawdę nie ma sensu żeby oni przechodzili przez skomplikowaną procedurę legalizacji budynków, której pewnie nigdy nie przejdą - stwierdził Soboń.

- Trzeba im zalegalizować te budynki tak, aby ludzie mogli mieszkać w nich normalnie - dodał.

 

W Polsce nawet 500 tys. nieruchomości to samowole budowlane

Przedstawiciel ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Powiatowych stwierdził też, że według informacji z nadzorów budowlanych w Polsce może być nawet pół miliona budynków, które z uwagi na warunki, w których powstały, są w pewnym zawieszeniu. Soboń podkreślił, że wiele z budynków, które formalnie są samowolą, zostały np. odziedziczone lub kupione bez świadomości, że np. jakaś część nieruchomości została wybudowana nielegalnie.

Podsekretarz stanu wyjaśnił też, że legalizacja samowoli ma inne usprawiedliwienie. W kodeksie karnym zapisano przedawnienia wielu wykroczeń i przestępstw, zatwierdzenie prawnego statusu domów jest zatem uzasadnione.

 

Projekt resortu rozwoju zakłada też szereg innych ułatwień, np. dotyczących uzyskania pozwolenia na budowę. Nie będzie trzeba ich uzyskiwać na wszystkie inwestycje np. takie jak przydomowy taras oraz urządzenia takie jak biletomaty.

 

 

 

http://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,25389858,samowole-budowlane-bedzie-mozna-legalizowac-zeby-ludzie-mogli.html#s=BoxOpImg10

 

To kolejny sygnał, że będzie zmiana prawa budowlanego i nie tylko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rząd zajmie się we wtorek (17.XII.) projektem nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która zakłada m.in. łatwiejszą legalizację starych samowoli budowlanych; dzięki temu zostaną one włączone do systemu kontroli okresowych, co zapewni ich bezpieczne użytkowanie.

"W Polsce istnieje i jest użytkowanych szereg obiektów budowlanych samowolnie wybudowanych przed wieloma laty, co do których organy nadzoru budowlanego nie mają wiedzy, a tym samym nie mogły podjąć przewidzianych w Prawie budowlanym działań" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu. Właściciele "zwykle nie podejmują próby legalizacji samowolnie zrealizowanych obiektów budowlanych z obawy przed wysokimi opłatami legalizacyjnymi", a także obawiając się wydania przez organ nadzoru budowlanego decyzji o rozbiórce - przede wszystkim ze względu na ich niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - dodano

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiada Ministerstwo Rozwoju, zakłada m.in. poprawę bezpieczeństwa starych samowoli budowlanych. Chodzi o budowy zakończone co najmniej 20 lat temu. Według twórców proponowanych przepisów łatwiej będzie je zalegalizować, co ma pozwolić włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie.

Zgodnie z projektowanymi przepisami na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę budujący będą mogli składać mniej dokumentów. Nowelizacja miałaby też wprowadzić kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Według ministerstwa rozwoju zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. "Będą sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych" - wskazał resort.https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/rzad-zajmie-sie-przepisami-ulatwiajacymi-legalizacje-starych,2638973,4206
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.11.2019 o 12:49, retrofood napisał:

chodzi o samowole które są ponad dwudziestoletnie i przez 20 lat nikomu nie przeszkadzały

Znowu durne podejście, bez jakiejkolwiek logiki.

Dlaczego 20 lat, a nie 5, 10 czy 15?

U nas zawsze prawo nie będzie opierało się o logikę, tylko o hasła, demagogię i jakieś tajemne interesy.

3 godziny temu, retrofood napisał:

Nowelizacja miałaby też wprowadzić kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Tu będzie dopiero pole do popisu i stajnia Augiasza :takaemotka: i korupja

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, zenek napisał:

stajnia Augiasza :takaemotka: i korupja

To korupij też miał stajnię :icon_eek:

 

Wujek G. milczy o tym fakcie :bezradny:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...