Stropu jednak w tym roku nie zaleje ale chcę wylać na dniach ławy garażu 45szer i 40 głębokości a temp niebawem to za dnia ok 0 do 2 a w nocy nawet do -5 st. Czy wylewać czy wstrzymać się żeby chociaż w nocy ze 3 dni nie było przymrozków? Jak wpływa na wiązanie czy wytrzymałość betonu taki dodatek mrozoodporny dodany w betoniarni (będę zamawiał beton B25 lub B30)?
Skoro już jestem przy ławach garażu to mam pytanie odnośnie zbrojenia. Docelowo ława garażu, który będzie przylegał do budynku (ale nie połączony czyli będzie samonośny, narożny), miała być taka jak domu czyli 55cm szer i 35cm wysoka. Ale z uwagi że pod garaż będzie zalewana w wykopie i została wykopana koparką która miała do wyboru albo 65cm albo 45cm szerokość łyżki, kierownik wybrał węższą, bo to garaż, nie ma takich obciążeń jak dom. Ja chcę zwiększyć tylko grubość (wysokość) do 40 cm. Będzie wylewna bezpośrednio na glinie, bez folii, zamówię wodoodporny. Jedynie boki wyłożę folią żeby były gładsze przez co bardziej wodoszczelne i by mi się grunt nie obsypywał. Pytanie o zbrojenie: w przypadku domu projekt przewidywał jakieś dodatkowe poprzeczne zbrojenie ja na zdjęciu (wkładka 50cm co 50 cm)
Jaki cel ma owa wkładka i czy stosować ją w przypadku garażu czy wystarczy że zwiększę wysokość ławy do tych 40cm?
Dodam że grubość może być zmienna +-5cm bo koparka nie wykopała idealnie płasko, co mogę to wyrównam szpadlem ale gdzieniegdzie jest różnicy aż 10 cm, a w glinie się ciężko kopie. Na pytania typu: "zapytaj kierownika", albo "nie masz w projekcie"? odpowiadam - w projekcie jest tylko zbrojenie domu i jeden przekrój ławy, chociaż jeśli ława garażu jest taka sama jak domu to przypuszczam że zakłada pewnie takie samo zbrojenie. A kierownik zajęty bardzo, a ja chcę to na dnicah zalewać.