Skocz do zawartości

Historia edycji

dedert

dedert

Stropu jednak w tym roku nie zaleje ale chcę wylać na dniach ławy garażu 45szer i 40 głębokości a temp niebawem to za dnia ok 0 do 2 a w nocy nawet do -5 st. Czy wylewać czy wstrzymać się żeby chociaż w nocy ze 3 dni nie było przymrozków? Jak wpływa na wiązanie czy wytrzymałość betonu taki dodatek mrozoodporny dodany w betoniarni (będę zamawiał beton B25 lub B30)? 

 

Skoro już jestem przy ławach garażu to mam pytanie odnośnie zbrojenia. Docelowo ława garażu, który będzie przylegał do budynku (ale nie połączony czyli będzie samonośny, narożny), miała być taka jak domu czyli 55cm  szer i 35cm wysoka. Ale z uwagi że pod garaż będzie zalewana w wykopie i została wykopana koparką która miała do wyboru albo 65cm albo 45cm szerokość łyżki, kierownik wybrał węższą, bo to garaż, nie ma takich obciążeń jak dom. Ja chcę zwiększyć tylko grubość (wysokość) do 40 cm. Będzie wylewna bezpośrednio na glinie, bez folii, zamówię wodoodporny. Jedynie boki wyłożę folią żeby były gładsze przez co bardziej wodoszczelne i by mi się grunt nie obsypywał. Pytanie o zbrojenie: w przypadku domu projekt przewidywał jakieś dodatkowe poprzeczne zbrojenie ja na zdjęciu (wkładka 50cm co 50 cm)

 

23081c71edaa9c5bgen.jpg

 

 d9dc6db7c10ce585gen.jpg

7164f9775d037b7agen.jpg 

Jaki cel ma owa wkładka i czy stosować ją w przypadku garażu czy wystarczy że zwiększę wysokość ławy do tych 40cm?

Dodam że grubość może być zmienna +-5cm bo koparka nie wykopała idealnie płasko, co mogę to wyrównam szpadlem ale gdzieniegdzie jest różnicy aż 10 cm, a w glinie się ciężko kopie. Na pytania typu: "zapytaj kierownika", albo "nie masz w projekcie"? odpowiadam - w projekcie jest tylko zbrojenie domu i jeden przekrój ławy, chociaż jeśli ława garażu jest taka sama jak domu to przypuszczam że zakłada pewnie takie samo zbrojenie. A kierownik zajęty bardzo, a ja chcę to na dnicah zalewać. 

 

 

dedert

dedert

Stropu jednak w tym roku nie zaleje ale chcę wylać na dniach ławy garażu 45szer i 40 głębokości a temp niebawem to za dnia ok 0 do 2 a w nocy nawet do -5 st. Czy wylewać czy wstrzymać się żeby chociaż w nocy ze 3 dni nie było przymrozków? Jak wpływa na wiązanie czy wytrzymałość betonu taki dodatek mrozoodporny dodany w betoniarni (będę zamawiał beton B25 lub B30)? 

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...