Skocz do zawartości

HEB 240 i Teriva


Recommended Posts

Witam
Mam indywidualny projekt domu jednorodzinnego i jest tam podciąg HEB 240 o długosci 6m. (żona nie chciała słupa). Dom jest z zagospodarowanym poddaszem z dachem 35stopni.
Z rysunków nie wynika czy Teriva ma być zaczepiona w Hebie ( -][- ) czy ma być na Hebie.
Projektantka mówiła że HEB ma być pod kształtką wieńca co powoduje ze z sufitu będzie wystawała belka 24cm do obłożona styropianem. Ja wolałbym schować ten podciąg w terivie gabaryty 240mm na to pozwalają, ale wtedy musiałbym belki stropu opierać o niższy element
Hebu i zalać to betonem dodając jeszcze siatkę od góry zgodnie z przepisami na całym obwodzie styków ze ścianami nośnymi i nad tym Hebem. Wtedy HEB stałby się w pewnym miejscu wieńcem Terivy. Projektantka nie dodała do projektu jak ten HEB ma być zamontowany nie wiem czy nie zrobiła tego celowo by dać nam wola rękę (może zapomniała) a ja nie chcę się jej pytać bo od konstrukcji by inny projektant. Wykonawca przychyla się do tego że może to tak zrobić bo obciążenia na Hebie nie będą takie duże. Kierownik budowy sprawia wrażenie że jest mu to obojętne skoro wykonawca się może tego podjąć. Moje pytanie czy są jakieś przeciwskazania bym to zrobił tak jak chcę, czy w budownictwie stosuje się tego typu rozwiązania?. Bo chyba HEB na zginanie pracuje podobnie czy ciężar przyłożę na górną kształtkę Heba czy na dolną. Jedyny problem to że nie ma zbrojenia wokal całych elementów ścian nośnych ale przecież pręty zbrojne z wieńca można przyspawać punktowo do Heba i będzie zbrojenie zamknięte poziomo. Proszę o opinie na ten temat, czy jest to karygodny bład który chcę popełnić czy stosuje się takie rozwiązania w budownictwie HEB wazy 550kg i sprawia naprawdę duże wrażenie nie tylko finansowe ale i gabarytowe.
Link do komentarza
Dzieki za odpowiedz.
Na tyle mocno mnie wystraszyles ze przedzwonilem do projektanta konstrukcyjno budowlanego ktrory telefonicznie poinformowal mnie ze przypomina sobie ten projekt i moge zrobic tak by ukryc HEB w stropie. Moje pytanie co teraz powinienem zrobic skoro w projekcie nie jest to ujete. Jest rysunek ktory mowi mociowanie podciagu rys 7.1. a w rysunkach konstrukcyjnych są rysunki do dnosnikow 7.0, 7,2 itp.(7.1 pominieto)
Czy zglaszajac ta sprawe do projektantki (projektantka architektóry to ona robiła to kompleksowo i za cały projekt wzięła pieniadze) jest zobowiazana to naniesc do dokumentacji i czy moze zadac za to dodatkowych pieniedzy?. Dodam ze jedna z trzech dokumentacji jest w Starostwie opieczetowana na wypadek gdyby ktos chciał mi zarzucic ze specjalnie cos z z niej wyciągnąłem.
Link do komentarza
  Cytat

Dzieki za odpowiedz.
Na tyle mocno mnie wystraszyles ze przedzwonilem do projektanta konstrukcyjno budowlanego ktrory telefonicznie poinformowal mnie ze przypomina sobie ten projekt i moge zrobic tak by ukryc HEB w stropie. Moje pytanie co teraz powinienem zrobic skoro w projekcie nie jest to ujete. Jest rysunek ktory mowi mociowanie podciagu rys 7.1. a w rysunkach konstrukcyjnych są rysunki do dnosnikow 7.0, 7,2 itp.(7.1 pominieto)
Czy zglaszajac ta sprawe do projektantki (projektantka architektóry to ona robiła to kompleksowo i za cały projekt wzięła pieniadze) jest zobowiazana to naniesc do dokumentacji i czy moze zadac za to dodatkowych pieniedzy?. Dodam ze jedna z trzech dokumentacji jest w Starostwie opieczetowana na wypadek gdyby ktos chciał mi zarzucic ze specjalnie cos z z niej wyciągnąłem.

Rozwiń  

Witam.Ciepło,ciepło,kolej na telefon do architekta i minimum wpis do dziennika budowy.Bez ,,papieru,, ponosisz pełną odpowiedzialność za zmiany.Kasy architekt może chcieć od tego są rozmowy,argumentuj brakiem szczegółu 7.1.Jest jeszcze kierownik budowy, ma uprawnienia budowlane i doskonale wie co powinien w takiej sytuacji zrobić.Dla własnej ciekawości poszukaj w sieci opisu mocowania stropu w podciągach i będziesz lepszy od nich wszystkich.Pozdrawiam.Bob
Link do komentarza
Za rozwiązania techniczne węzłów konstrukcyjnych odpowiada projektant i nikt rozsądny bez zaznajomienia się z projektem nie zaakceptuje proponowanego rozwiązania. Belka dwuteowa założona wytrzymałość uzyskuje przy obciążeniu osiowym - czyli od góry. Przy oparciu na dolnej półce występuje moment skręcający, który może spowodować "wypadnięcie" stropu. Powierzchnie stalowej belki nie zapewniają też dobrej współpracy z betonem i praktycznie strop w tym miejscu nie będzie zakotwiony, a przyspawanie prętów niewielu tu pomoże.
Link do komentarza
A ja miałem coś takiego u siebie. Dwa HEBy 240. Wszystko zostało zastąpione podciągami i odpowiednio mocnymi żebrami rozdzielczymi. Mam salon o wymiarach prawie 7mx7m i właśnie tam był HEB 240. Rozmowy z projektantem i kierownikiem budowy dały doskonały efekt. Nic w salonie nie wystaje. Na dachu mam dachówkę, więc ciężar solidny. Słup konstrukcji więźby dachowej stoi "na środku salonu". Domek przeżył już solidną zimę z dużą ilością śniegu i nie małym wiatrem a sufit w salonie nawet jednej ryski nie ma. Wszyscy straszyli mnie, że na 37m2 musi się porysować, "bo teriva pracuje". Zapraszam na herbatkę icon_smile.gif wszystkich niedowiarków. Dodam, że w projekcie belki były oparte na dolnej stopie HEBa i dodatkowo dospawane do ścianki plus dodatkowe dospawane pręty długości 1,5m jako wzmocnienie. Zrezygnowałem z tego z powodu braku możliwości zakupu HEBów. Jeszcze ważna informacja kierownik budowy to właściciel firmy betoniarskiej, więc on decydował i dopilnował, jakiej klasy beton będzie na tym stropie. Pozdrawiam. Na PW mogę spróbować podesłać foty ze stropem przed zalaniem. Właśnie ważna sprawa, przed zalaniem sfotografowałem cały strop i wszystkie zbrojenia.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...