Skocz do zawartości

Ściany zaczęły mi pękać


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Bardzo proszę o radę, ponieważ mam poważny problem z moim domem.

 

Mam dom wybudowany z ytongu. Niestety ściany zaczęły mi pękać. Pęknięcia pojawiają się mniej więcej w środku wysokości ściany i rozszerzają się w dół i w górę, z czasem dochodzi do sufitu i podłogi. Po szpachlowaniu tynku pojawiają się w tych samych miejscach. W kilku miejscach pęknięcia pojawiły się na obu stronach ściany, co może wskazywać na pęknięcie samej ściany, nie tylko samego tynku.

 

Stropy nie pękają, nie widać żadnych pęknięć na suficie. Ściany w piwnicy nie pękają, nie widać żadnych pęknięć tynku.

 

Poradzono mi dwa rozwiązania tego problemu:

1. postawić ściankę wewnątrz z pustaków ceramicznych opartą o strop (po usunięciu wylewki i styropianu z posadzki) od góry wcisnąć dwuteownik, tak aby podeprzeć strop i odciążyć ścianę z gazobetonu. W 1/3 i 2/3 wysokości ściany zalecono mi zamontowanie w ścianie z gazobetonu kołki rozporowe, aby połączyć obie ściany ze sobą. W tym wariancie zalecono mi wykonanie drugiej ściany, tylko na kondygnacji gdzie pękają ściany, bez wykonywania ściany podpierającej w piwnicy, ponieważ ściany w piwnicy nie pękają. Dodatkowo ytong wystaje na ok. 3 cm na zewnątrz poza fundament, więc nowa ściana z pustaka ceramicznego powinna być częściowo podparta na samym fundamencie, a część będzie opierać się stropie. Strop wykonany jest w technologii Teriva. Czy w przypadku nie postawienia dodatkowej ścianki w piwnicy, strop nie będzie przeciążony, dodatkową ścianą, która będzie w ok. 15 cm nie podparta?

szkic2.png

 

2. drugi wariant obejmuje wykonanie drugiej ściany w piwnicy jako pierwszej i następnie wykonanie drugiej ściany na parterze

szkic3.png

Grubość ściany w piwnicy wynosi 32 cm, jest wykonana z bloczków betonowych. Ściana na parterze wykonana jest z gazobetonu o grubości 24 cm.

Dodatkowo pojawiają się pęknięcia przy dolnej krawędzi kilku okien, skierowane w dół pod kątem ok. 45 stopni na zewnątrz od okna.
Na górze ściany (pod sufitem) z pustaka ceramicznego chcę umieścić dwuteownik na wcisk (po 24 godzinach od wymurowania ostatniej warstwy pustaków ceramicznych lub cegieł pełnych), aby podeprzeć strop i odciążyć ścianę z ytongu.

Pozdrawiam i góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...