Skocz do zawartości

Sprawdzamy: co różni kolektory i ogniwa PV i czy instalacje są opłacalne


Recommended Posts

Napisano

Korzystając z darmowej energii ze słońca, podgrzejemy wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy własny prąd. Czysto i absolutnie ekologicznie! Jest tylko jeden szkopuł - w naszej szerokości geograficznej, poza najgorętszymi letnimi miesiącami, słońca nie ma zbyt wiele.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/13618-sprawdzamy-co-rozni-kolektory-i-ogniwa-pv-i-czy-instalacje-sa-oplacalne

Napisano
Jakby panele fotowoltaiczne były opłacalne to na dachach dużych magazynów i sklepów było by ich pełno. Niestety ta inwestycja w naszym klimacie się nie zwraca.
Napisano

Ta inwestycja w naszym kraju jest tak przemyślana żeby KOWALSKI nie uwolnił się od monopolistów - dostawców energii elektrycznej. Natomiast Kolektory słoneczne to już inna kategoria odzysku energii ze słońca ponieważ odzyskujemy ciepło tak jak odzyskujemy ciepło za pomocą pompy ciepła z powietrza lub gruntu - tego akurat nie można opodatkować i zarzucić, że coś produkujemy - my to odzyskujemy.

 

Prąd w zasadzie to też energia przetworzona, która uznana jest w naszym kraju za proces produkcji i to opodatkowany.

 

Wracając do działań proekologicznych - na kolektory słoneczne i panele PV dostaniemy w programie Czyste Powietrze nisko oprocentowaną pożyczkę ale dotacji już nie dostaniemy. Ciekawostka.

  • 1 rok temu...
Napisano
liczylem to to sie nie oplaca na prodzie jak sie zacznie zwracac instalacja to zaczna panele siadac bo nie sa niestety wieczne i sie zurzywaja o tym nikt nie mowi co do solarow nie orientowaem sie ale jezeli sie je montuje i ma to moze i jakas tam alternatywa jest bo nik nam nie liuczy ile i jaka temperature z tego uzyskalismy z nikim ne mamy spolki do tego , jakby tak chcieli ekologi to jest rozwiazanie proste jak drut tylko to nie jest komus na reke pewnie, zrodla termalne bodajrze 70% powierzchni polski takowe posiada porobic odwierty tani nie sa niby ale jak by sie je robilo na wieksza skale to i cena by spadla pewnie niemalo i mamy wode do grzania c.o wody itp 1000% ekologiczniej niz cokolwiek innego panel tez trzeba wyprodukowac wiec komus ta ekologia potrzebna ale do trzepania kasy
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
widziałem w tym same plusy ale włosi odnotowali 700 pożarów w 2012 roku z powodu zainstalowania paneli w Polsce nikt nie prowadzi takich statystyk tak że z montażu na dachu zostałem wyleczony
  • 9 miesiące temu...
Napisano

A ja myślę dla 5 osób o 4 kolektorach płaskich na ścianie i zbiorniku kombinowanym ok. 800 litrów z wewnętrznym na CO ok. 200 litrów i dwoma wężownicami na inne źródła ciepła. A wszystko zasilane z 1 lub szt. panela PV tj. zasilanie sterownika i pompy obiegowej do kolektora z niskiego napięcia. Dlaczego tak ... 4 kolektory to niby za dużo, ale umieszczone pionowo na ścianie dadzą nam mniejszą sprawność latem gdy słoneczko jest bliżej pionu, a większą zimą gdy słoneczko świeci bardziej poziomo. Płaskie dlatego, że tam nie ma się co psuć, rozszczelnić czy zużywać (w przeciwieństwie do rurowych). Pompa i sterownik zasilane z PV na prostej zasadzie, jest widno jest prąd i jest potrzebne zasilanie kolektora słonecznego, wieczorem wszystko się samo wyłącza. Przy dużym zasobniku mogę sobie od dodatkowych króćców na środku i u góry zasobnika rozciągnąć w betonie podłogi w piwnicy podłogówkę w północnych pomieszczeniach, a niech sobie załącza się prosta pompka po przekroczeniu np. 80 stopni i grzeje zimniejszą część piwnicy i fundamenty. Takie autonomiczne CWU z zabezpieczeniem od przegrzania. A panele PV to już inna historia, gdy będę miał za dużo pieniążków i będę się chciał dzielić/szarpać z ZE i państwem.

  • 6 miesiące temu...
Gość zażenowany głupotą
Napisano
jak widzę te opinie na temat OZE to aż mnie skręca od czytania tych głupot... pożary paneli są gdy są nieodpowiednio zainstalowane i bez odpowiedniej wiedzy biorą się za to firmy które powstały tydzień wcześniej bo jest popyt. panele solarne działają tylko w pełnym słońcu nie ma opcji działania chociaż częściowego bez bezpośredniego padania promieni słońca a dodatkowo nie są całkowicie bezobsługowe i nie mają absolutnie nic wspólnego z pompami ciepła. poza tym firmy nie mają takich samych praw co do programu prosumenckiego jak osoby fizyczne ponadto firma i tak sobie odliczy koszty za prąd od dochodu więc mają to w nosie.
Napisano

Od sierpnia 2019 roku po wejściu w życie nowelizacji ustawy OZE przedsiębiorcy,  z wyjątkiem tych których podstawową działalnością jest produkcja energii, mogą być prosumentami tak samo jak osoby fizyczne: muszą mieć instalacje do 50kW i podpisaną umowę kompleksową. Po wejściu w życie opłaty mocowej, w zależności od profilu działalności firmy, bycie prosumentem może się nawet bardziej oplacać niż sprzedawanie energii

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...