Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kupno działki- udział w drodze


Recommended Posts

Witam,

Planuję kupić działkę budowlaną bez dostępu do drogi publicznej. Właściciel działek wydzielił drogę wewnętrzną i sprzedaję ją w udziałach razem z działkami.

Moje pytanie jest takie, ile właściciel może żądać za taki udział za m2-czy może to być przysłowiowa 1zł/m2? Jakie są koszta posiadania udziału w drodze, podatek odprowadzany co roku czy coś jeszcze? Działka, którą jestem zainteresowana położona jest na samym końcu, reszta sprzedanych działek ma również dojazd z innej drogi. Obawiam się, że w rezultacie będę jedyną, która będzie odśnieżać oraz dbać o drogę- czy inni właściciele mogę odmówić mi w partycypowaniu w kosztach utrzymania tej drogi. Na co powinnam uważać przy sporządzaniu umowy notarialnej.

Drugą sprawą jest druga droga, która prowadzi do ww drogi wewnętrznej - to także nie jest droga publiczna - jednak w tej ma być ustanowiona służebność. Z czym to się dla mnie wiąże? czy będę również partycypować w kosztach utrzymania tej drogi, czy będę płacić jakiś podatek od tej drogi?

Naczytałam się sporo, że drogi wewnętrzne przysparzają wiele zmartwień więc zaczęłam zastanawiać się czy gra jest warta świeczki.

Będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Co do ceny udziału w drodze prywatnej, stanowiącej jedyny dojazd do sprzedawanej działki - dobrą praktyką jest po prostu uzgodnienie ceny za działkę i rozbicie jej w akcie notarialnym na 2 części: za działkę i za udział w drodze (ta kwota może być symboliczna). Trudno uzasadnić dodatkową opłatę za udział w drodze, bo działka bez dostępu do drogi publicznej z punktu widzenia kogoś, kto myśli o budowie, jest bezwartościowa.

Od działki, która w praktyce jest drogą dojazdową, będziecie płacić podatek od nieruchomości w takiej wysokości, jak od waszego gruntu, stosownie do wielkości udziału.

Sami będziecie ją odśnieżać, utwardzać, oświetlać... Nie możesz nikogo zmusić do partycypowania w kosztach tych robót.

BARDZO WAŻNE! Na poprowadzenie mediów przez prywatną działkę (w tym przypadku będącą drogą dojazdową), muszą wyrazić zgodę wszyscy jej właściciele! Najlepiej rozwiązać to tak, że u notariusza, przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży działki, każdy kolejny właściciel udziału w drodze, ustanowi służebność przesyłu mediów na rzecz firm je dostarczających (zakładu energetycznego, gazowni, wodociągów). W przeciwnym razie możecie mieć problem, bo np. ktoś nie zgodzi się na przeciągnięcie mediów, albo wyjechał za granicę i będziecie czekali na jego zgodę parę lat.

Gdy chodzi o działkę z ustanowioną służebnością przejazdu i przechodu - to jej właściciel płaci za nią podatek.Od was może zażądać opłaty za ustanowienie służebności, odśnieżanie/utrzymanie drogi w należytym stanie, będzie po waszej stronie.

 

Edytowano przez Budujemy Dom - działka i dom (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, potwierdził Pan to co podejrzewałam. Zastanawia mnie tylko fakt-jak wygląda ustanowienie służebności przesyłu mediów na rzecz firm je dostarczających. Z tego co wiem, owa droga posiada już 2 właścicieli + sprzedający. Czy to oznacza, że i oni musieliby stawić się u notariusza wraz ze mną przy zakupie działki/drogi? Czy ową służebność podpisali kupując swoją działkę wraz z drogą. Jak to sprawdzić? Mam nadzieję, że nie zadaję głupich pytań. Kupowałam już działkę-jednak ta ma dostęp do drogi publicznej i sprawa była prosta.

Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić, czy ustanowiono służebność - najprościej zapytać sprzedającego, bezpieczniej przejrzeć księgę wieczystą działki z drogą (służebności wpisuje się w dziale III).

Jak ustanowić służebność przesyłu mediów - notarialnie, do notariusza muszą pofatygować się jednocześnie wszyscy właściciele nieruchomości. Niektórzy dostawcy mediów mają swoje formułki na okazję ustanowienia służebności (trzeba pytać w lokalnym zakładzie energetycznym, wodociągach i gazowni) - dobrze, żeby w treści aktu notarialnego pojawiły się właśnie one (służebność przesyłu ustanawia się na rzecz konkretnej firmy, będącej właścicielem urządzeń przesyłowych). Warto też wcześniej ustalić, kto płaci za notariusza.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Szronienie powierzchni butli to nie problem, ale przy tak dużym poborze mocy grzewczej gaz w niewielkiej przestrzeni gazowej butli nie nadąża odparować i palnik gaśnie. Problem rozwiązuje bateria butli i napełnienie propanem
  • Ścieżkę od furtki do domu (jak również w obrębie samego ogrodu) warto wykonać z kostki betonowej antypoślizgowej – płukanej, z warstwą kruszywa. Jest ona szorstka, ale równa. Doskonale sprawdza się zimą. Wybierając konkretny wzór, trzeba pamiętać o dopasowaniu wyglądu bruku do otoczenia budynku (aby powstała spójną całość). Niektóre kostki płukane są barwione, inne zawierają tylko naturalne kruszywo na wierzchu – najlepiej kupować te ostatnie, bo ich kolor z czasem nie blaknie.  
  • Po wielu doświadczeniach i "przygodach" z odzieżą roboczą w końcu znalazłem doświadczoną firmę, która u nas się sprawdza. Od kilku lat zaopatrujemy się w firmie LOGO: www.logo.pl To firma, która od ponad 30 lat jest producentem odzieży roboczej i ochronnej. Zamawiam ubrania od razu z logo swojej firmy. Są producentem więc szyją też na zamówienie. Teraz powoli zaopatrujemy się u nich w ocieplane kurtki i spodnie. Obsługa też na wysokim poziomie i wielokrotnie potrafiła doradzić. Zaufałem doświadczeniu i śmiało mogę polecić.
  • Mam na początek 2 istotne uwagi, bo moc 45 kW to bardzo dużo. Po pierwsze, wymaga to dużych ilości powietrza do spalania, a więc intensywnego napływu świeżego i zimnego powietrza.  Po drugie, do powietrza wewnętrznego trafia dużo pary wodnej, bo to jeden z produktów spalania gazu. A nie mamy przecież odprowadzenia spalin. Trzeba więc uważać, żeby nie narobić problemów przy takim sposobie ogrzewania.   Co do samego problemu szronienia i spadku wydatku gazu. Zmiana na czysty propan ma szansę nieco pomóc. Dlaczego? Bo butan przestaje odparowywać w temperaturze ok. 0°C. Dlatego kiedy temperatura samej butli spada poniżej 0°C to pojawia się problem z odparowywaniem gazu i podawaniem go do nagrzewnicy.  Drugi stary sposób na kłopoty z odparowywaniem to wstawienie butli gazowej do dużego naczynia z wodą, np. kastry budowlanej. Butla odbiera wtedy ciepło z wody, znacznie skuteczniej niż z samego powietrza. Jeszcze inna metoda to podłączenie 2 butli, z 2 reduktorami do wspólnego kolektora i z niego zasilanie nagrzewnicy. Ale coś takiego widziałem tylko jako tymczasowe zasilanie kotła, przed podłączeniem domu do zbiornika LPG.  
  • Gość Lipiński
   Każdą instalację warto przedyskutować i uwzględnić lokalne warunki. Bo nawet drzewa powodują spadek generowanego prądu. Najlepsza jest wizja lokalna przez odpowiednich specjalistów, którzy podejdą do tematu rozsądnie i przewidzą wszystkie możliwości. U nas instalację robił Hymon i sprawdzali właściwie wszystko przed projektem. Przez trochę niekorzystne warunki otoczenia mamy zwiększoną moc samych paneli o 10%. Nie dużo więc kosztowo ten wzrost nie był aż tak duży. Za to całość jest optymalnie dobrana do potrzeb rodziny i domu.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...