Dnia 2017-11-16 o 00:46, rustin napisał:Nie bardzo rozumiem to zagadnienie. Jeżeli taka pompa meeting http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v ma Cop 4 to z jednego kW prądu produkuje 4 kW ciepła, ale przy jakiej temp? Jeżeli dom ma zapotrzebowanie 10kW to patrząc na tą pompe przy -15 ona jest w stanie wyprodukować 5 kW z ilu kW prądu? Grzałki już będą działać jeden do jednego i 3kW, razem 8 kW czyli za mało do domu jw tym bardziej przy niższych temp?
Temp. zewnętrzna nie wiele Ci powie ponieważ jest to wartość zmienna a nie stała.
Zapotrzebowanie domu na en. cieplną jest istotne i temp. jaka chcesz mieć wewnątrz.
Zapotrzebowanie domu wylicza się (szacuje) dla danej strefy klimatycznej i przyjmuje średnie warunki zewnętrzne (ja na Mazowszu mam obliczeniowo -20*C) plus CWU dla określonego rozbioru (zapotrzebowania)
Ja mam mała PCi bo 6kW ale wystarcza na "styk" do celów co i cwu i nie uważam żebym potrzebował większą - na dzień dzisiejszy.
Gdyby temp. zimowe jednak oscylowały załóżmy przez miesiąc -30* to musiał bym prawdopodobnie dogrzewać dom kominkiem.
Kominek na dzień dzisiejszy ma walory estetyczne/dekoracyjne i służy do celów "rekreacyjnych" tzn. miło jest czasem posiedzieć przy "żywym" ogniu, napić się wtedy winka (może być grzaniec) etc...
Póki co salon nie musiał służyć za kotłownię i nie taka jest jego podstawowa rola - to jest tylko awaryjne rozwiązanie (backup)
Teraz po kilku latach użytkowania zmieniłem trochę ustawienia bo żona zaczęła narzekać że po południu jest jej chłodno (a było ustawione na +20*C)
Wszystko w domu jest na prąd, mam własną studnie, płytę indukcyjna itp.
Koszty roczne to:
Prąd: PCi (co + cwu) + rekuperator + AGD + oświetlenie + studnia "głębinowa" + pozostałe elektryczne sprzęty/urządzenia - 4 000 zł (za dwie taryfy)
filtry do rekuperatora - 50 zl
"szambo" - 1 800 zł
ochrona - 400 zł
"śmieci" - 540 zł
podatek od nieruch. - 354 zł
Całoroczny koszt utrzymana domu wynosi ok. 7 150 zł
To tak w przybliżeniu ponieważ koszty delikatnie mogą się zmieniać zależnie od roku -cieplejsze/chłodniejsze zimy i mokre/suche lata (podlewanie ogrodu) itp.
BTW.
Prawdopodobnie ekogroszek wyszedł by podobnie lub taniej w użytkowaniu a na pewno w inwestycji, ale nie każdy chce być kotłowym/palaczem we własnym domu
Niektórzy cenią sobie bezobsługowość o komfort z tym związany nawet zwiększonym kosztem inwestycji czy użytkowania
Elektrownie maja filtry a domowi użytkownicy pieców na paliwa stałe?
Pzdr.
https://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/11286-pompa-ciepla-wygrala-z-gazem