Skocz do zawartości

kierownik budowy


Recommended Posts

Witam, 

pokrotce przedstawie klopotliwa sytuacje jaka nastapila podczas budowy naszego domu. Otóz jakis rok temu zdecydowalismy sie podczas budowy domu na instalacje przydomowej oczyszczalni sciekow. Nie mielismy bladego pojecia o procedurach montazu i zdalismy sie na doswiadczenie  hydraulika i naszemu kierownika budowy. Hydraulik zobowiazal sie do zalatwienia calej dokumentacji, ale niestety po wykonaniu wszystkich robot poinformowal naszego kierownika, ze niestety formalnosci nie dokonal, a ten zgodzil sie, ze on sie tym zajmie. Minął rok, a dokumentów nie zorganizował tłumacząc się tym, ze mamy na dzialce abisynke a ta jest zablisko oczyszczalni scieków, a innego zrodła wody na tamten czas nie posiadalismy. Wkoncu podłączono nam rurociag z wodociagów i wszystko byłoby wporzadku, ale wtym samym czasie sasiad stawiający budynek wystapił o pozwolenie na budowe studni. Okazało się, ze studnia jaka wykopal jest zablisko naszej oczyszczalni i mamy teraz ja zlikwidowac. Nie wiemy co mamy teraz zrobic. Czy ktos moze sie orientuje w procedurch, czy moze ktos wie czy moge jakas wyegzekwowac jakies srodki od kierownika budowy? czy sa jakies instyucje rozwiazujace takie konflikty? Czy moze jeszcze sytuacja nie jest przegrana, a oczyszczalnie mozna wykorzystac do innych celów? Dodam, ze nie ma mozliwosci przeniesienia oczyszczalni w inne miejsce bo działka jest zamała. Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Zapewne chodzi Ci o POŚ z drenażem rozsączającym. oczyszcz_s.jpg

Widzisz, straciłeś rok zamiast się doinformować choćby tu na forum. Wystarczy zgłosić się do firmy montującej i sprzedającej POŚ a oni już załatwią wszelakie formalności. Na powyższym rysunku masz podane wymiary jakie powinna spełniać usytuowanie na działce POŚ z drenażem. Jeżeli twoja działka n ie spełnia tych warunków są jeszcze inne rodzaje rodzaje POŚ które na pewno spełnią.

Kierownik nie ma nic  do POŚ. Robisz projekt i zgłaszasz go do gminy a potem jeżeli zachodzi potrzeba do starostwa. W pewnych sytuacjach możesz uzyskać od gminy dofinansowanie.

Jedynie musisz posiadać certyfikat na POŚ, potrzebne będzie to przy odbiorze domu.

Link do komentarza

Bylismy głupi, ze zaufalismy innym i tyle. Nurtuje nas pytanie dlaczego kierownik sie podjał załatwiania dokumentów, a później poprostu to zlekcewazył? Niemielismy zielonego pojecia o przepisach i myslelismy, ze wszystko jest w najlepszym porzadku niestety tak nie było. Czujemy sie oszukani i tyle. Wracajac do schematów czy mozemy prosic o inne rozwiazania na mniejesze działki? Zastanawiamy sie jeszcze czy rury drenujace mozemy zainstalowac pod podjazdem? Z góry dziekujemy za szybka odpowiedz.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Adams12 napisał:

Bylismy głupi, ze zaufalismy innym i tyle. Nurtuje nas pytanie dlaczego kierownik sie podjał załatwiania dokumentów, a później poprostu to zlekcewazył? Niemielismy zielonego pojecia o przepisach i myslelismy, ze wszystko jest w najlepszym porzadku niestety tak nie było. Czujemy sie oszukani i tyle. Wracajac do schematów czy mozemy prosic o inne rozwiazania na mniejesze działki? Zastanawiamy sie jeszcze czy rury drenujace mozemy zainstalowac pod podjazdem? Z góry dziekujemy za szybka odpowiedz.

Sa tacy ludzie co nie szanują czyjegoś czasu i nic na to nie poradzisz. Co mam Ci napisać jak nie znam./znamy Twojej działki. jak pisałem wcześniej, znajdź jakąś firmę lub kilka firm co montują POŚ i poproś o wycenę, będziesz miał rozeznanie co i jak.

Masz kilka rodzai POŚ na rynku, jaki rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem dowiesz się od firmy która będzie robiła Ci wycenę i projekt.

Dreny nie mogą iść pod podjazdem.

Link do komentarza

1. W projekcie była taka oczyszczalnia ?

2. Minimalna odległość 30m dotyczy tylko studni/ujęcia z wodą pitną.
Jeśli to nie jest studnia/ujęcie wody pitnej  - ustawodawca nie przewidział minimalnej odległości. Jeśli sąsiad ma wodociąg - sprawa wygrana.

Ps.

19 godzin temu, Adams12 napisał:

wszystko byłoby wporzadku, ale wtym samym czasie sasiad stawiający budynek wystapił o pozwolenie na budowe studni.

Jakaś podpucha - od kilku lat nie trzeba nawet zgłaszać budowy studni, a nigdy nie wymagano na jej budowę pozwolenia.

Ps.2.
Mowa o studni o wydajności (pobór wody) do 5m3 i głębokości do 30m - w przypadku przekroczenia obowiązują przepisy Prawa Wodnego ( wydajnośpobór większa niż 5m3/dobę), lub Prawa Geologicznego (głębokość wieksza niż 30m).

Link do komentarza
Gość mhtyl

Trafna uwaga z tą studnią. Dodam tylko że sąsiad jeszcze tej studni nie ma i niewiadomo kiedy i czy w ogóle będzie ja miał. 

I jeżeli autor był pierwszy ze zgłoszeniem budowy POŚ to sąsiad powinien się dopasować do autora tematu a nie na odwrót.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
    • W Twojej sytuacji kluczowe będzie sprawdzenie, czy budowa zagrodowa faktycznie wchodzi w grę (czy spełniasz / możesz spełnić warunki rolnika) i czy lokalne urzędy nie będą miały zastrzeżeń co do wyłączenia kawałka gruntu z produkcji rolnej w ramach zabudowy zagrodowej. Jeśli nie – wtedy niestety jedynym pewnym rozwiązaniem może być długofalowe czekanie na zmianę planu albo zakup innej działki. Powodzenia w poszukiwaniach i formalnościach!
    • Jeśli zależy Ci na: szybkiej budowie, wysokiej jakości murów na długie dziesięciolecia, energooszczędności i niskich rachunkach za energię oraz przyjemnym mikroklimacie w domu zimą i podczas upałów - to postaw na ścianę jednowarstwową w technologii betonu komórkowego Ytong. Ta marka jest liderem w Polsce pod względem sprzedaży i rozwiązań oferowanych dla ścian jednowarstwowych. Możesz wybrać system drobnowymiarowych bloczków Ytong EnergoUltra+ (w dwóch dostępnych grubościach) lub system wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+. Niezależnie od wyboru, oba systemy łączy najwyższa jakość materiału oraz doskonałe parametry cieplne oraz bardzo dobre pod względem wytrzymałości. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/polecane/111365-buduj-szybciej-i-taniej-ze-scianami-jednowarstwowymi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...