Skocz do zawartości

Historia edycji

aaaa

aaaa

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wszystko zależy od czynszu. w mieszkaniu i kosztów ogrzewania domu. Czyli wszystko zależy generalnie od powierzchni do ogrzania. Poza tym czynsz musimy płacić a na węgiel czy gaz nie odkładamy co miesiąc a potem nadchodzi jesień, zima i kumulacja wydatków.

ja w kwestii porównania....

Cytat

chciałem się pokusić o krótkie porównanie kosztów utrzymania mieszkania 55,7m2 i domu 135m2+piwnica75m2+garaż 50m2

mieszkanie(2+1)
Czynsz+CO(sieć)-400zł/m=4800zł/rok
internet(6Mb)-78,78/m=945,36zł/rok
woda+kanalizacja: 13m3/m=171,34/m=2056,08/rok
gaz(CWU+gotowanie)=200zł/2m=1200zł/rok
prąd - 250zł/2m=1500zł/rok
kabłowka - 60zł/m=720
SUMA=11221,44zł/rok

dom(3+2)
CO+CWU(wg podlicznika)=2000/rok (szacunkowe dane, bo nie mieszkam pełnego roku, od 1.11 do dzisiaj około 1650zł, więcej niż 2tys na pewno nie będzie)
internet(3Mb) - 55zł/m=660zł/rok
woda+kanalizacja:17m3/m=224,06zł/m=2688,72/rok
prąd(oświetlenie+gotowanie) - dane szacunkowe około 300zł/2m=1800zł/rok
kablówka - 40zł/m=480/rok
podatek - około 500zł/rok
SUMA=8328,72zł/rok

 

 

proszę spojrzeć na metraże i na koszta.....wymowne prawda??
to dane sprzed kilku lat
a wg stanu na dzień dzisiejszy, ta różnica byłaby jeszcze większa (na korzyść domu)
Internet - zmienił się z 3Mb na 50Mb za takie same pieniądze(załóżmy jednak, że w mieszkaniu też już jest światłowód), koszty prądu - tak na CO+CWU jak i na oświetlenie i gotowanie są niższe niż zakładane w wyliczeniach wyżej - przede wszystkim dzięki wprowadzeniu taryfy weekendowej G12w (wcześniej była dostępna tylko zwykła G12) - i zużyciu około 75% w taniej taryfie (bez żadnych wyrzeczeń) Czynsz+CO poszedł trochę do góry, podatek za dom też trochę, reszta zmiany kosmetyczne

coś mi nie tak wkleja, więc zmieniłem mój tekst na kursywę, żeby było czytelniej

tytułem uzupełnienia jeszcze dodam - bo jest też o tym w artykule - że jednak te mieszkanie o którym mowa w moim porównaniu jest prawie 4 razy tańsze niż ten dom. Zakładając, że działka byłaby taka minimalna(jest w rzeczywistości duża) - to wtedy można założyć że mieszkanie jest 3 razy tańsze niż dom.

To mieszkanie w wielkiej płycie - gdyby wziąść do porównania nowe budownictwo z tym konkretnym domem, to koszt dom-mieszkanie byłby podobny, koszt utrzymania byłyby prawdopodobnie dalej na korzyść domu(ale różnica byłaby mniejsza), natomiast dalej pozostaje kwestia różnicy w metrażu i oczywiście 2 miejsc garażowych :D

koszt domu wzięty z wyceny rzeczoznawcy, mieszkanie w wielkiej płycie wg aktualnych cen, tak samo koszt nowych, aktualnie budowanych mieszkań

aaaa

aaaa

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wszystko zależy od czynszu. w mieszkaniu i kosztów ogrzewania domu. Czyli wszystko zależy generalnie od powierzchni do ogrzania. Poza tym czynsz musimy płacić a na węgiel czy gaz nie odkładamy co miesiąc a potem nadchodzi jesień, zima i kumulacja wydatków.

ja w kwestii porównania....

chciałem się pokusić o krótkie porównanie kosztów utrzymania mieszkania 55,7m2 i domu 135m2+piwnica75m2+garaż 50m2

mieszkanie(2+1)
Czynsz+CO(sieć)-400zł/m=4800zł/rok
internet(6Mb)-78,78/m=945,36zł/rok
woda+kanalizacja: 13m3/m=171,34/m=2056,08/rok
gaz(CWU+gotowanie)=200zł/2m=1200zł/rok
prąd - 250zł/2m=1500zł/rok
kabłowka - 60zł/m=720
SUMA=11221,44zł/rok

dom(3+2)
CO+CWU(wg podlicznika)=2000/rok (szacunkowe dane, bo nie mieszkam pełnego roku, od 1.11 do dzisiaj około 1650zł, więcej niż 2tys na pewno nie będzie)
internet(3Mb) - 55zł/m=660zł/rok
woda+kanalizacja:17m3/m=224,06zł/m=2688,72/rok
prąd(oświetlenie+gotowanie) - dane szacunkowe około 300zł/2m=1800zł/rok
kablówka - 40zł/m=480/rok
podatek - około 500zł/rok
SUMA=8328,72zł/rok

 

 

proszę spojrzeć na metraże i na koszta.....wymowne prawda??
to dane sprzed kilku lat
a wg stanu na dzień dzisiejszy, ta różnica byłaby jeszcze większa (na korzyść domu)
Internet - zmienił się z 3Mb na 50Mb za takie same pieniądze(załóżmy jednak, że w mieszkaniu też już jest światłowód), koszty prądu - tak na CO+CWU jak i na oświetlenie i gotowanie są niższe niż zakładane w wyliczeniach wyżej - przede wszystkim dzięki wprowadzeniu taryfy weekendowej G12w (wcześniej była dostępna tylko zwykła G12) - i zużyciu około 75% w taniej taryfie (bez żadnych wyrzeczeń) Czynsz+CO poszedł trochę do góry, podatek za dom też trochę, reszta zmiany kosmetyczne

coś mi nie tak wkleja, więc zmieniłem mój tekst na kursywę, żeby było czytelniej

tytułem uzupełnienia jeszcze dodam - bo jest też o tym w artykule - że jednak te mieszkanie o którym mowa w moim porównaniu jest prawie 4 razy tańsze niż ten dom. Zakładając, że działka byłaby taka minimalna(jest w rzeczywistości duża) - to wtedy można założyć że mieszkanie jest 3 razy tańsze niż dom.

To mieszkanie w wielkiej płycie - gdyby wziąść do porównania nowe budownictwo z tym domem, to koszt dom-mieszkanie byłby podobny, koszt utrzymania byłyby prawdopodobnie dalej na korzyść domu(ale różnica byłaby mniejsza), natomiast dalej pozostaje kwestia różnicy w metrażu i oczywiście 2 miejsc garażowych :D

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...