Skocz do zawartości

Ogrzewanie kominkowe a rekuperacja???


BRAMER

Recommended Posts

No coz, odpowiedz "nie bo nie" nie jest najlepsza odpowiedzia. Moze jakies uzasadnienie. JA bede niedlugo (mam nadzieje) zamawial projekt i chce sie przymierzyc do kominka,wentylacji z odzyskiem,podlogowki wszedzie (to akurat zalezy jeszcze od srodkow i kosztu) wiec jestem otwarty na wszystkie konstruktywne opinie.
Znowu podam,ze na moja logike to nie ma problemu w dobrze zaprojektowanych instalacjach na laczenie tych rzeczy. Sensownie jest to opisane na powyzszej stronie. To do mnie przemawia.

Pzdr.
Link do komentarza
Chętnie wyjasnię "dlaczego"
1) strumień powietrza wentylacyjnego jest określony olością osób w domu. Wentylacja zbyt silna przesusza powietrze. Z mojego 17 letniego doświadczenia z rekuperatorami wiem, że chodzą one przy domu 200 m2 i 4-5 osobach na 100 m3/h ta ilość powietrza jest zbyt mała by przenieść "ciepło" z kominka.
2 ) Kominek jest ogrzewaniem dość wiekowym, brak mu jakiejkolwiek automatyki. Świetnie sprawdzał się przy "krzyżackich" murach o ogromnej pojemności cieplnej, stabilizującej temperaturę. W domach współczesnych, przy małym zapotrzebowaniu na energię, czest będzie występowała nadprodukcja ciepła. Niezależna wentylacja pozwala na obniżenie temperatury gdy jest zbyt gorąco.
3) powietrze wentylacyjne z rekuperatora zapodawane jest od góry, natomiast ciepłe powietrze powinno się podawać od dołu, kratką przy listwie przypodłogowej.
4) Mamy np gości , palimy w kominku.... chcemy mieć więcej świeżego powietrza a mnie ciepła... nie ma jak tego realizować gdy połączy się ogrzewanie (zwłaszcza niesterowalne) z wentylacją
Ponieważ ogrzewanie i klimatyzacja sterowane są parametrem temperatury (wyłącznie!!) a wentylacja musi być dopasowana do ilości osób, musi też czasowo zwiększać strumień w celu usunięcia zapachów, a powietrze wentylacyjne odczuwane jest natychmiast to łączenie tych rzeczy porównałby do zmiksowanego obiadu zupa, drugie, ciasto i kompot NIBY TO SAMO ALE ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W ogóle jakiekolwiek łączenie grzania z wentylacją to pomyłka.
A co do wodnego kominkowego... to chyba najdroższy system. Producenci dają dwuletnie gwarancje na układ, w którym jedyną możliwą awarią jest rozszczelnienie. Wymieniać wszystko co 2 - 3 lata, lub czekać z duszą na ramieniu na zalanie....!


Co do gwarancji to nie 2 lata a 5 lat a ludzie użytkują takie kominki po 6 lat i nic się nie dzieje
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja z odzyskiem ciepła jest wentylacją nadciśnieniową, więc z natury rzeczy wspomaga spalanie. Wentylacja grawitacyjna jest wentylacją podciśnieniową, więc naturalnie nie sprzyja spalaniu spalanie.
Oczywiście poza dyskusją jest łączenie wentylacji z ogrzewaniem kominkowym.



Załóżmy, że mamy kominek bez rozprowadzenia ciepła i wentylację mechaniczną, jest ona jak pisałeś nadciśnieniowa. Co w takiej sytuacji z czerpnią powietrza do kominka? Czy będzie ona działała, czy będzie nią wypychane powietrze z pomieszczenia na skutek nadciśnienia??

psb
Link do komentarza
Nie, na pewno nie.
Nie wiem zle odnosze wrazenie jakby wentylacja mech. byla poteznyma dmuchawa nastawiona na kominek a przeciez to jest malo odczuwalne nadmuchiwanie powietrza np. z sufitu do pomieszczen. Nie dotyczy to przewietrzania bo wtedy troszke mocniej "wieje", ale w "normalnym uzytkowaniu w niczym nie przeszkada. Pewnie zalezy to od umiejscowienia nadmuchu i kominka w pomieszczeniu,ale wystarczy ze podasz firmie montujacej/projektujacej gdzie bedzie kominek a na pewno to uwzglednia.

Pzdr.
Link do komentarza
Są centralle wentylacyjne z "biegiem kominkowym" by zrezygnować z "zetek" . Ustawia się na nich wielkość strumienia do kominka. Nie zawsze można doprowadzić powietrze do paleniska. Np apartamenty w blokach, kominki na środku salonu, czy kominki "gruszki " wiszące z sufitu. Kolejna przyczyna coraz częstrzego rezygnowania z "zetek" to likwidacja drogi różnym .....
.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Chętnie wyjasnię "dlaczego"
4) Mamy np gości , palimy w kominku.... chcemy mieć więcej świeżego powietrza a mnie ciepła... nie ma jak tego realizować gdy połączy się ogrzewanie (zwłaszcza niesterowalne) z wentylacją



Mówiąc o niesterowalnym ogrzewaniu ma pan na myśli kominek? Czy nie ma możloiwości zamontowania jakiegoś reagulatora, który by nam to ciepło utrzymywał na pożądanym poziomie? Moim zdaniem na pewno są ale ja dopiero poznaje ten temat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...