Skocz do zawartości

Jak prawidłowo wykonać izolacje pod i przed oknem tarasowym z kostki brukowej.


Recommended Posts

Napisano

Witam serdecznie.

Przeszukałem sporo internetu i nie mogę znaleźć konkretnej poprawnej odpowiedzi na mój dylemat.

Chodzi o połączenie ocieplenia zewnętrznego pod oknem tarasowym, a tarasem z kostki brukowej.

Na szkicu przedstawiłem problem czerwonym fragmentem.

Taras z kostki brukowej 6cm, od spodu kamień dolomitowy.

Elewacja 15cm styropianu.

Jak to wszystko zrobić aby było dobrze i równo z oknem tarasowym.

1. Wyciąć styropian elewacyjny poniżej okna 6+4cm. Wkleić na płasko styrodur 4cm i na to przy samym progu położyć kostkę?  Jak narazie mam tylko taki pomysł. O podciekanie sie nie ma co martwić bo taras zadaszony. Jedynie przy tym rozwiązaniu martwi mnie 6cm braku ocieplenia pomiędzy kostką a oknem.

 

szczeg.jpg

taras.jpg

Napisano

Drewna chciałbym uniknąć, będzie sie rysować jak ktoś butem z piaskiem przejdzie po nim.

Mata XPS 3-5mm? Niewiele by to dało ale od strony okna można by zastosować, a pod kostkę dać 4cm XPS. Dalej będzie kiepsko ocieplony dół okna ale chyba innego rozwiązania nie ma.

Napisano (edytowany)

Ile ja się naszukałem informacji na ten sam temat......

Tu masz linka do mojego zapytania o to samo: LINK

A zrobiłem to tak, że na podmurówce z bloczków betonowych mam styro 5cm a na bloczku ytong styro 15cm. Wyciąłem w 15 dziurę od okna w dół na około 7-9cm, gruz i inne pierdoły  wypełniły podłoże do wysokości tarasu -5cm (na 6cm kostkę). Na wierzchu oczywiście podkład rozsypałem tak ,że się oparło o styro. Ułożyłem kostkę zostawiając około 2cm dystansu od okna. Wpryskałem tam pianę i zakończę ładnym kątownikiem - jeszcze tego nie zrobiłem. Ktoś mi napisał (chyba w właśnie tej linkowanej dyskusji), że sam taras jest swego rodzaju ociepleniem i tej wersji się trzymam.

Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Napisano

1. fartuch z blachy nierdzewnej?

-15cm blachy nierdzewnej przed oknem, pomiędzy kostką a ościeżnicą?

-pod blachą zwykły styropian fasadowy czy jednak fragment XPS?

2. jeśli próg drewniany, to dalej pozostanie nieocieplony fragment okna na styku ościeżnicy progu?

 

Chyba jednak najlepsze rozwiązanie to ułożyć kostkę na 5cm XPS, a pomiędzy ościeżnice i kostkę dać 5-10mm XPS.

 

Pozdrawiam. Dzięki

  • 1 miesiąc temu...
Napisano (edytowany)

Heineken73, miałem podobną zagostkę. Z tym, że u mnie próg drewniany odpadał, bo drzwi mają małe zadaszenie i bałem się, że jednak woda będzie się wdzierać. Poza tym, nie wiem, jak by wyglądała trwałość tego drewna. Zrobiłem tak jak piszesz pod 1. - dałem styropian Knauf Industries  i na to blacha. Drugi rok jest i nie narzekam. Z kostką nie chciałoby mi się bawić.

Edytowano przez wieslawek (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Podjechałem i cyknalem lepsze foto:)    
    • Dopiero teraz doczytałem Ps. pod zdjęciem... Tu nie potrzeba nic kleić czy spawać - powinien po prostu wymienić ten zaworek na nowy...   To jest - jak przypuszczam - zaworek odcinający na wylocie z grzejnika...  
    • https://koperrt.com/products/16072304607348528752213120?utm_source=ad&utm_medium=google&utm_origin=shopline&utm_campaign=636491&utm_content=23181985177&adset_id=187535772916&utm_term=780698919071&aatid=4779585835&gad_source=2&gad_campaignid=23181985177&gclid=CjwKCAiA3fnJBhAgEiwAyqmY5WFmWVEn9SZthO88c8_HxQVL0demJEIHMSolG6Kq14QQ2evmHAjg1RoC4UMQAvD_BwE    
    • Witam wszystkich forumowiczów!   Mam stary budynek, w którym ściany zewnętrzne są już ocieplone, ale dach pozostaje nieocieplony i przez niego ucieka dużo ciepła. Planuję na wiosnę ocieplić dach od góry styropianem EPS 100 (styropian dach/podłoga) o łącznej grubości 23 cm. Dach jest płaski z lekkim nachyleniem, powierzchnia około 100 m², pokryty papą, która zachowała się w całkiem dobrym stanie – nie jest uszkodzona, nie planuję jej zrywać, tylko oczyścić i zostawić jako podłoże.Na styropianie ma być położona papa termozgrzewalna (jedna lub dwie warstwy). Montaż styropianu będę wykonywał samodzielnie (klejenie + kołkowanie), a papę zgrzewalną zlecić fachowcowi, który się na tym zna.Mam kilka wątpliwości i pytań – bardzo proszę o Wasze opinie na podstawie doświadczeń: 1. Grubość i układanie styropianu: Czy lepiej położyć jedną warstwę 23 cm, czy podzielić na dwie warstwy (np. 11 cm + 12 cm) układane na mijankę? Wiem, że dwie warstwy lepiej eliminują mostki termiczne, ale to więcej pracy. Pomijając aspekt czasu i wysiłku – czy takie rozwiązanie naprawdę ma sens i daje zauważalną różnicę w izolacyjności?   2. Montaż i mocowanie styropianu: Dach nie będzie dodatkowo obciążony (tylko papa na wierzchu, bez chodzenia czy tarasu), ale ważne jest solidne mocowanie, żeby wiatr nie oderwał warstw. Planuję kleić styropian (klejem bitumicznym lub poliuretanowym) + kołkować.Dla grubości 23 cm – jakie kołki polecacie? Czy wystarczą o długości ok. 30 cm (żeby wystawały trochę w podłoże betonu)? Czy lepiej stosować metodę z otwornicą – wyciąć otwór w styropianie, włożyć kołek, a potem zatkać wyciętym krążkiem (żeby kołek nie wystawał i nie tworzył mostka)? Jeśli dwie warstwy: Czy wystarczy kołkować tylko dolną warstwę (do podłoża), a górną tylko przykleić do dolnej? Czy kołki muszą przechodzić przez obie warstwy dla lepszej stabilności?   3. Warstwa separacyjna na styropianie pod papę: Czytałem różne opinie – jedni polecają geowłókninę polipropylenową (200-300 g/m²) jako ochronę przed wysoką temperaturą palnika i separację, drudzy grubą folię PE (0,2 mm). Geowłóknina wydaje mi się lepsza (przepuszcza parę, nie topi się tak łatwo). Czy zgadzacie się, że geowłóknina to najlepsze rozwiązanie w takim przypadku, czy polecacie coś innego (np. folię PE)?
    • Zupełnie nie mam pojęcia gdzie to pęknięcie Od strony grzejnika? od strony zasilania? na korpusie zaworu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...