Skocz do zawartości

piec na pellet z buforem


Recommended Posts

Tak na szybko, 2 uwagi w kwestii bezpieczeństwa:

- naczynie wyrównawcze musi mieć połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze;

- pojemność robocza (nie nominalna) naczynia to 4-5% objętości w instalacji.

Czyli w normalnych warunkach naczynie musi mieć jeszcze wolną przestrzeń na jakieś 50 l wody.

Mam jednak zasadniczą uwagę, odnośnie koncepcji całości. Jaka role ma tu pełnić zbiornik akumulacyjny, co dzięki niemu zyskamy? Skoro całość ma być zasilana  kotłem na pellety, to może lepiej wybrać model z funkcją automatycznego rozpalania i zrezygnować ze zbiornika wody grzewczej? W takim układzie kocioł nie będzie musiał pracować stale, może się np. włączać o 15.00 i wyłączać nad ranem. Całkiem sam, w pełni automatycznie. Chwilowe wahania w zapotrzebowaniu na ciepło i tak będzie w stanie skompensować duża masa akumulacyjna wylewki podłogowej.

Link do komentarza

wybrany kocioł to EkoGreń pellet mini z palnikiem revo 16kw, mam 150m2 podłogówki co odpowiada 100% powierzchni ogrzewanej domu oraz 2 grzejniki łazienkowe drabinkowe

zakres tem­pe­ra­tur wła­ściwy dla kotłów i dla ogrze­wa­nia pod­ło­go­wego  nie pokry­wają się bufor umoż­liwi spalanie na mocy nominalnej co podobno w brew pozorom daje oszednosci na paliwie oraz sta­bilną pracę pod­ło­gówki na odpo­wied­nio niskiej tem­pe­ra­tu­rze zasilania. W lecie po odcięciu ogrzewania podłogowego dzięki "naładowaniu" buforu do temperatury 90oC bojler cwu bedzie brał ciepło z buforu a kocioł moze się wyłaczyć az temperatura spadnie do zadanej na sterowniku.

 czy jeszcze nie trzeba zainstalować naczynia przeponowego w okolicy buforu?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam !

Dodatkowe naczynie przeponowe w układzie grawitacyjnym (pomiędzy buforem, a kotłem) wydaje się być zbędnym. Często stosuje się naczynie przeponowe przy instalacjach cwu, ale to głównie w instalacjach solarnych. Zgodzę się z przedmówcą, że na pierwszy rzut oka wielkość bufora wydaje się być przewymiarowana. Czy masz już wyliczone obliczeniowe zapotrzebowanie energetyczne budynku ?

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...