Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

witam


mam pytanie czy układ z załącznika jest poprawny?
gdzie i ile pomp zastosować ?
cała instalacja bedzie miała pojemnosc około 1100 l,bufor grzany do 90oC, czy wystarczy zbiornik wyrownawczy 60 l?

instalacja CO.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, 2 uwagi w kwestii bezpieczeństwa:

- naczynie wyrównawcze musi mieć połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze;

- pojemność robocza (nie nominalna) naczynia to 4-5% objętości w instalacji.

Czyli w normalnych warunkach naczynie musi mieć jeszcze wolną przestrzeń na jakieś 50 l wody.

Mam jednak zasadniczą uwagę, odnośnie koncepcji całości. Jaka role ma tu pełnić zbiornik akumulacyjny, co dzięki niemu zyskamy? Skoro całość ma być zasilana  kotłem na pellety, to może lepiej wybrać model z funkcją automatycznego rozpalania i zrezygnować ze zbiornika wody grzewczej? W takim układzie kocioł nie będzie musiał pracować stale, może się np. włączać o 15.00 i wyłączać nad ranem. Całkiem sam, w pełni automatycznie. Chwilowe wahania w zapotrzebowaniu na ciepło i tak będzie w stanie skompensować duża masa akumulacyjna wylewki podłogowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wybrany kocioł to EkoGreń pellet mini z palnikiem revo 16kw, mam 150m2 podłogówki co odpowiada 100% powierzchni ogrzewanej domu oraz 2 grzejniki łazienkowe drabinkowe

zakres tem­pe­ra­tur wła­ściwy dla kotłów i dla ogrze­wa­nia pod­ło­go­wego  nie pokry­wają się bufor umoż­liwi spalanie na mocy nominalnej co podobno w brew pozorom daje oszednosci na paliwie oraz sta­bilną pracę pod­ło­gówki na odpo­wied­nio niskiej tem­pe­ra­tu­rze zasilania. W lecie po odcięciu ogrzewania podłogowego dzięki "naładowaniu" buforu do temperatury 90oC bojler cwu bedzie brał ciepło z buforu a kocioł moze się wyłaczyć az temperatura spadnie do zadanej na sterowniku.

 czy jeszcze nie trzeba zainstalować naczynia przeponowego w okolicy buforu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Dodatkowe naczynie przeponowe w układzie grawitacyjnym (pomiędzy buforem, a kotłem) wydaje się być zbędnym. Często stosuje się naczynie przeponowe przy instalacjach cwu, ale to głównie w instalacjach solarnych. Zgodzę się z przedmówcą, że na pierwszy rzut oka wielkość bufora wydaje się być przewymiarowana. Czy masz już wyliczone obliczeniowe zapotrzebowanie energetyczne budynku ?

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Hej,   Zamierzam zakupić działkę, ale jestem zielony w tych tematach i nie chciałbym się naciąć na ukryte koszty. Mam na oku działkę, do której doprorwadzony jest prąd ( jest skrzynka na działce ), natomiast właściciel powiedział, że jeśli chodzi o wodę, kanalizację i gaz to znajduje się w drodze około 75m dalej. I teraz pytania:   1. Jeśli chciałbym doprowadzić wszystkie media do działki, to koszty ponosze ja? Ktoś mi mówił, że za dociągnięcie mediów do granic działki ja nie płacę, a tylko za zrobienie przyłączeń do budynku, i że jest to koszt rzędu 20 tyś za wszystko. 2. Jak duże są to koszty? Jestem w stanie to w jakiś sposób dokładnie zweryfikować przed kupnem? 3. Czy jeśli kupiłbym działkę, to mógłbym od razu dociągać do niej media, nie mając jeszcze projektu i pozwolenia na budowę?   Troche nie rozumiem motywu 'uzbrojonej działki' , w niektórych ogłoszeniach ludzie piszą, że działka jest uzbrojona, a wszystkie media są w drodzie przy działce, natomiast widziałem też ogłoszenia, gdzie ponoć wszystkie media są na działce - zastanawia mnie natomiast jak mogą być wszystkie przyłącza jeśli nie ma budynku. 
  • Gość Den
   Jestem0 wykonawcą a jak czytam te stawki to mam taki pomysł niech robi to ten co napisał jakie są tego koszty. Wylewanie chudziaka i termoizolacja 30 zł m2 jaja jakieś.
  • co to znaczy zrobił ścianę? Pokaż fotkę 
  • Nie powinien zobaczyć ani grosza , w dodatku powinien zwrócić za zmarnowany materiał .
  • Witam czy jeśli fachowiec nie zrobił ściany tak jak było to uzgodnione wręcz przeciwnie efekt końcowy jest gorszy niż przed zaczeciem to czy placiliscie mu cokolwiek?pozdrawiam  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...