Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

witam

mam pytanie czy układ z załącznika jest poprawny?
gdzie i ile pomp zastosować ?
cała instalacja bedzie miała pojemnosc około 1100 l,bufor grzany do 90oC, czy wystarczy zbiornik wyrownawczy 60 l?

instalacja CO.png

Tak na szybko, 2 uwagi w kwestii bezpieczeństwa:

- naczynie wyrównawcze musi mieć połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze;

- pojemność robocza (nie nominalna) naczynia to 4-5% objętości w instalacji.

Czyli w normalnych warunkach naczynie musi mieć jeszcze wolną przestrzeń na jakieś 50 l wody.

Mam jednak zasadniczą uwagę, odnośnie koncepcji całości. Jaka role ma tu pełnić zbiornik akumulacyjny, co dzięki niemu zyskamy? Skoro całość ma być zasilana  kotłem na pellety, to może lepiej wybrać model z funkcją automatycznego rozpalania i zrezygnować ze zbiornika wody grzewczej? W takim układzie kocioł nie będzie musiał pracować stale, może się np. włączać o 15.00 i wyłączać nad ranem. Całkiem sam, w pełni automatycznie. Chwilowe wahania w zapotrzebowaniu na ciepło i tak będzie w stanie skompensować duża masa akumulacyjna wylewki podłogowej.

wybrany kocioł to EkoGreń pellet mini z palnikiem revo 16kw, mam 150m2 podłogówki co odpowiada 100% powierzchni ogrzewanej domu oraz 2 grzejniki łazienkowe drabinkowe

zakres tem­pe­ra­tur wła­ściwy dla kotłów i dla ogrze­wa­nia pod­ło­go­wego  nie pokry­wają się bufor umoż­liwi spalanie na mocy nominalnej co podobno w brew pozorom daje oszednosci na paliwie oraz sta­bilną pracę pod­ło­gówki na odpo­wied­nio niskiej tem­pe­ra­tu­rze zasilania. W lecie po odcięciu ogrzewania podłogowego dzięki "naładowaniu" buforu do temperatury 90oC bojler cwu bedzie brał ciepło z buforu a kocioł moze się wyłaczyć az temperatura spadnie do zadanej na sterowniku.

czy jeszcze nie trzeba zainstalować naczynia przeponowego w okolicy buforu?

Witam !

Dodatkowe naczynie przeponowe w układzie grawitacyjnym (pomiędzy buforem, a kotłem) wydaje się być zbędnym. Często stosuje się naczynie przeponowe przy instalacjach cwu, ale to głównie w instalacjach solarnych. Zgodzę się z przedmówcą, że na pierwszy rzut oka wielkość bufora wydaje się być przewymiarowana. Czy masz już wyliczone obliczeniowe zapotrzebowanie energetyczne budynku ?

Pozdrawiam !

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Odkurzacz centralny jest idealnym rozwiązaniem dla alergików z jednej prostej przyczyny, która generuje szereg pozytywnych konsekwencji. Mianowicie, powietrze z odkurzacza jest wyrzucane poza budynek a nie bezpośrednio w strefie sprzątania, dzięki czemu:
      1. Nie następuje poderwanie kurzu z posadzki przez strumień powietrza wydobywający się z odkurzacza. Poderwany kurz unosi się w powietrzu przez dłuższy czas, co zwiększa możliwość wdychania go, a poza tym osadza się na meblach i opada na podłogę po pewnym czasie od skończenia sprzątania.
      2. Zanieczyszczenia które przedostały się przez filtr również zostają wyrzucone na zewnątrz. Nie ma filtrów o 100% skuteczności, stąd najdrobniejsze frakcje zawsze przedostają się przez filtr. Odkurzacz centralny to czystsze i zdrowsze powietrze w domu, więc polecamy zapoznać się z naszą ofertą nie tylko alergikom.
      http://www.aerovac.pl/
      http://www.santech.com.pl/
    • Optymalne rozmieszczenie gniazd w instalacji odkurzacza centralnego jest kwestią bardzo subiektywną. To co może być wygodne dla mnie, nie koniecznie musi być wygodne dla kogoś innego. Wykonując projekt wstępny dołączany do oferty opieramy się na własnym doświadczeniu. Zazwyczaj proponujemy wąż 9 m (gdyż dłuższy jest niezbyt wygodny przy przenoszeniu) oraz planujemy gniazda w miejscach pozwalających na obsłużenie jak największej powierzchni/ilości pomieszczeń (jedno wpięcie węża i posprzątanie kilku pomieszczeń uważamy za wygodniejsze niż przepinanie węża z gniazda do gniazda). Po napisaniu zapytania z dołączonym projektem domu na adres santech@santech.com.pl odeślemy wstępny projekt instalacji wraz z wyceną, który zawsze później można skonsultować z naszym działem projektowym, co na pewno pozwoli na osiągnięcie idealnego rozwiązania.
      Polecamy również zapoznać się z instrukcją projektowania zamieszczoną na stronie http://www.santech.com.pl/odkurzacze-centralne/materialy-do-pobrania, dzięki której można w prosty sposób zapoznać się z pewnymi mankamentami planowania takiej instalacji.
    • Ja nie wiem     @aru podobno była
    • Przypominam ze jak publikujemy zdjęcia na Facebooku to proszę dołączać dopiski #ranczoczerwonymlyn oraz #stowarzyszeniekwenif lub oznaczać miejsce i meldunek. UAaaaaaaa. No i #budujemydompl oczywiście    Tenkju werymuch
    • Nowy temat: klej do płytek.   Sprawdziłam ofertę Mapei i trochę się pogubiłam, w związku z tym proszę o rozjaśnienie sytuacji.   Jest klej Kerabond T, żeby nadawał się na ogrzewanie podłogowe należy go mieszać z emulsją uelastyczniającą Mapei isolastic (zamiast z wodą).   Za to klej adesilex p9 nadaje się na ogrzewanie podłogowe, ale w specyfikacji technicznej jest wzmianka, że "jest rekomendowany do montażu okładzin małego i średniego formatu". Tu moje pytanie: czy płytki 60x60 to jeszcze średni format, czy powinnam już użyć innego kleju?   Która opcja będzie lepsza, a może macie inną firmę godną polecenia?
  • Popularne tematy