Skocz do zawartości

piec na pellet z buforem


Recommended Posts

Napisano

witam


mam pytanie czy układ z załącznika jest poprawny?
gdzie i ile pomp zastosować ?
cała instalacja bedzie miała pojemnosc około 1100 l,bufor grzany do 90oC, czy wystarczy zbiornik wyrownawczy 60 l?

instalacja CO.png

Napisano

Tak na szybko, 2 uwagi w kwestii bezpieczeństwa:

- naczynie wyrównawcze musi mieć połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze;

- pojemność robocza (nie nominalna) naczynia to 4-5% objętości w instalacji.

Czyli w normalnych warunkach naczynie musi mieć jeszcze wolną przestrzeń na jakieś 50 l wody.

Mam jednak zasadniczą uwagę, odnośnie koncepcji całości. Jaka role ma tu pełnić zbiornik akumulacyjny, co dzięki niemu zyskamy? Skoro całość ma być zasilana  kotłem na pellety, to może lepiej wybrać model z funkcją automatycznego rozpalania i zrezygnować ze zbiornika wody grzewczej? W takim układzie kocioł nie będzie musiał pracować stale, może się np. włączać o 15.00 i wyłączać nad ranem. Całkiem sam, w pełni automatycznie. Chwilowe wahania w zapotrzebowaniu na ciepło i tak będzie w stanie skompensować duża masa akumulacyjna wylewki podłogowej.

Napisano

wybrany kocioł to EkoGreń pellet mini z palnikiem revo 16kw, mam 150m2 podłogówki co odpowiada 100% powierzchni ogrzewanej domu oraz 2 grzejniki łazienkowe drabinkowe

zakres tem­pe­ra­tur wła­ściwy dla kotłów i dla ogrze­wa­nia pod­ło­go­wego  nie pokry­wają się bufor umoż­liwi spalanie na mocy nominalnej co podobno w brew pozorom daje oszednosci na paliwie oraz sta­bilną pracę pod­ło­gówki na odpo­wied­nio niskiej tem­pe­ra­tu­rze zasilania. W lecie po odcięciu ogrzewania podłogowego dzięki "naładowaniu" buforu do temperatury 90oC bojler cwu bedzie brał ciepło z buforu a kocioł moze się wyłaczyć az temperatura spadnie do zadanej na sterowniku.

 czy jeszcze nie trzeba zainstalować naczynia przeponowego w okolicy buforu?

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Witam !

Dodatkowe naczynie przeponowe w układzie grawitacyjnym (pomiędzy buforem, a kotłem) wydaje się być zbędnym. Często stosuje się naczynie przeponowe przy instalacjach cwu, ale to głównie w instalacjach solarnych. Zgodzę się z przedmówcą, że na pierwszy rzut oka wielkość bufora wydaje się być przewymiarowana. Czy masz już wyliczone obliczeniowe zapotrzebowanie energetyczne budynku ?

Pozdrawiam !

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...