Skocz do zawartości

Jak zabezpieczyć marmur?


Recommended Posts

Marmuru polerowanego wg. kamieniarzy nie trzeba impregnować a do utrzymania czystości wystarczy płyn i ciepła woda. Zasadniczo kamień ten jest mało chłonny więc nie powinno być problemu z plamami. Inaczej jest z kamieniami płomieniowanymi które warto zaimpregnować. Z naszej oferty mogę jedynie polecić olej silikonowy ( ma atest do kontaktu z żywnością) POLSIL OM-200 lub Polsilform ( aerozol), który nabłyszczy i chwilowo zabezpieczy przed wchłanianiem wody.

Jeśli jest to chiński marmur proponuję przeprowadzić próbę lub odstąpić od impregnacji, bo już nieraz spotkałem się, że po impregnacji pojawiają się miejscowo ciemne plamy. Prawdopodobnie kamień jest czymś nasączany aby ładniej wyglądał. 

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Marmuru polerowanego wg. kamieniarzy nie trzeba impregnować a do utrzymania czystości wystarczy płyn i ciepła woda. Zasadniczo kamień ten jest mało chłonny więc nie powinno być problemu z plamami. Inaczej jest z kamieniami płomieniowanymi które warto zaimpregnować. Z naszej oferty mogę jedynie polecić olej silikonowy ( ma atest do kontaktu z żywnością) POLSIL OM-200 lub Polsilform ( aerozol), który nabłyszczy i chwilowo zabezpieczy przed wchłanianiem wody.

Jeśli jest to chiński marmur proponuję przeprowadzić próbę lub odstąpić od impregnacji, bo już nieraz spotkałem się, że po impregnacji pojawiają się miejscowo ciemne plamy. Prawdopodobnie kamień jest czymś nasączany aby ładniej wyglądał. 


Marmuru się nie impregnuje???? Chętnie poznam tych kamieniarzy którzy tak twierdzą.
Marmur jest tak podatny na plamy jak żaden inny kamień. Wrażliwość tego kamienia zwłaszcza na kwaśne płyny (soki, wino, ketchup...) sprawia ze dochodzi bardzo szybko do reakcji z kamieniem i uszkodzeniem powierzchni, zmatowieniem. Dlatego praktycznie nie stosuje się go na blaty bez zabezpieczenia. I nie chodzi tutaj o impregnację ale o położenie lakieru ochronnego. Impregnaty są tutaj bezsilne, mogą jedynie czasowo zabezpieczyć ale dłuższy kontakt zawsze kończy się zniszczeniem i plamą.
Ciekawym pomysłem jest tez sugerowanie natłuszczenia olejem silikonowym, dodatkowo tak lotnym. Naprawdę sprawdzi się perfekcyjnie, już nie trzeba obawiać sie plam bo będzie jedna wielka, wiec problem załatwiony

Jak nie macie w ofercie impregnatu do takich zastosowań i doświadczeń z takimi aplikacjami to może lepiej nie doradzać?
Jeżeli na tym forum są tacy eksperci to chyba lepiej nie słuchać tych porad. Lepiej skupić się na opiniach użytkowników, wyglądają bardziej profesjonalnie.

I na koniec, to kamieniarz powinien uprzedzić o właściwościach marmuru. Widać fachowców nam nie brakuje, oby kasa wpadła i niech się buraki martwią co teraz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Kupując kamień trzeba, oprócz walorów estetycznych, kierować się również właściwościami użytkowymi i pewno gdzieś po drodze, ceną :)

Marmur, mimo, że pozornie niezniszczalny, jest podatny na przebarwienia od soków, kawy etc. To wynika ze struktury kamienia etc.

Jednym słowem - blat w kuchni to nie płyta nagrobkowa.

Na ściany - owszem, na blat w kuchni  - tak jak wcześniej - coś twardszego i "niezniszczalnego". Cena będzie wyższa ale efekt na lata.

Oczywiście, są różne tricki, by marmur już nic więcej nie przyjął, ale to nie jest efekt trwały i raczej z czasem tracimy pierwotny wygląd.

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...

Wystarczy przejść się do kamieniarza w okolicy. Te środki do marmurów mają na celu zamknięcie porów i stworzenie powłoki niczym naskórek. Marmur, wbrew panującej opinii, nie jest okładziną odporną masz zabrudzenia etc. Co innego, gdy masz w okolicy kamieniołom i nawet podjazdy są z marmuru (np. Grecja). U nas przepłacisz za kamień, a potem będziesz się nad każdą plamą "modlił". :) Kilka postów wyżej była mowa o ofercie Silikony Polskie. Olej silikonowy. Dynamitu juz drugi raz nikt tu nie wymyśli.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Popieram wypowiedź Redakcji, bardziej niż walorami estetycznymi należy kierować się praktycznym zastosowaniem danego materiału. Pomimo tego, iż wiele firm stawia na coraz to bardziej nowoczesne i wszechstronne przygotowanie swoich produktów, to jednak nie zawsze będzie to trwały efekt. Warto sprawdzić sugestie producentów, którzy są na rynku już wiele lat,.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Jeśli jest to naturalny marmur to w pierwszej kolejności należy go zaimpregnować. Wcześniej zapytać sprzedawcę czy blat jest już impregnowany. Najlepiej unikać stosowania po sobie różnych impregnatów bo czasami niekiedy może występować łuszczenie się warstw. Co ważne, taką impregnację powinno się powtarzać 1-2 razy w roku. Jest wiele preparatów, które dają różne efekty. Najczęściej stosuje się bezbarwne. Generalnie marmur to kamień wpienny i nie lub kwasów, więc jeśli będziesz uwazać na kwasy np ocet, soku z owoców np cytryny to nie powinno być problemów, zwłaszcza jeśli plamy usuniemy od razu nie pozwalając im wchłonąć w kamień,

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...