Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam, 

zamierzam samodzielnie wyremontować salon w kawalerce. Na jednej ze ścian położone jest ocieplenie, które zamierzam zdjąć. Powstanie wtedy jednak szpara między sufitem podwieszanym a ścianą (chyba tynkowo-wapienna) na szerokość od około 2cm w górę.

Na innych ścianach ocieplenie zostało zdjęte już jakiś czas temu (tam szpara jest na max 1cm) i położone zostały listwy przysufitowe. Chcę z nich zrezygnować, ponieważ dodatkowo podkreślają falistość sufitu :-) Na ścianie, na której aktualnie znajduje się ocieplenie, dodatkowo przy łączeniu z sufitem na całej długości znajduje się rura grzejna (w odległości od 1cm do ok. 5cm). 

Czy jest jakiś sposób na zamaskowanie takiej szpary bez konieczności użycia listew oraz zabudowy? Będę wdzięczna za wszystkie dobre rady.

Edytowano przez themotka (zobacz historię edycji)
Gość stach
Napisano

A kto i po co, właściwie dlaczego ocieplał tę ścianę?

Zdejmiesz to ocieplenie, a po najbliższej zimie będziesz zastanawiać się, jak ocieplić ścianę, bo np. para wodna się na niej kondensuje...

Napisano

Ocieplali poprzedni właściciele mieszkania. Dodatkowo na to położone były tapety, ale to wszystko zanim spółdzielnia ociepliła budynek.

Jaka jest szansa, że po zdjęciu ocieplenia para wodna będzie się tam kondensować? Na pozostałych ścianach nie zauważyłam nic takiego.

Gość stach
Napisano

Jeśli faktycznie budynek jest ocieplony, to może będzie dobrze...

Sufit - jak piszesz - jest podwieszany... Na jakiej konstrukcji i jaka jest odległość płyty gipsowo-kartonowej od właściwego sufitu/stropu?

A jak wygląda/wyglądało to ocieplenie - jaka grubość, co ocieplało, jak będzie wyglądać ściana po zdjęciu ocieplenia?

Napisano

Ja bym wypełnił te szpary pianką montażową , po zastygnięciu pianki nadmiar odciąć , na to szpachla z siatką zbrojącą do regipsów , przy samych rurach sylikon akrylowy . Chyba najprościej i najszybciej....

Napisano

@stach, właściwy sufit znajduje się około 5cm wyżej od sufitu podwieszanego. Ocieplenie grube na około 2-3cm, nie wiem, w jakim celu zostało tam zamontowane, ale sądząc po całej wnęce, gdzie znajdują się rury, komuś się po prostu nie chciało wyrownywać ścian.

@joks, brzmi to bardzo dobrze. Powiedz jeszcze, czy odcinać piankę montażową? Nożyk do tapet da radę?

Dzięki wielkie za pomoc!

Gość stach
Napisano
7 godzin temu, themotka napisał:

komuś się po prostu nie chciało wyrównywać ścian.

To teraz ta robota Cię nie ominie, jeśli chcesz porządnie ten salon wyporządzić...

Jak zdejmiesz ocieplenie, to ta rura idąca pod sufitem będzie nie 1do 5 cm od ściany, a 3-4cm do 7-8 cm...

Obudowałbym ją również - niepotrzebne są jakieś specjalne konstrukcje...

Mam taki pomysł:

SUFIT.jpg.ecd3edade7b38a466d48d3a9639b6a4e.jpg

Wymiary do ustalenia, również jak i  szczegóły konstrukcyjne - przy okazji załatwisz dodatkowe oświetlenie :icon_biggrin:

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Szanowni Państwo,

w tym przypadku wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych do obudowania rury jest prostym i skutecznym rozwiązaniem. Obudowanie tego typu rurek lekką konstrukcją dobrze sprawdza się w praktyce. Do beztaśmowego spoinowania płyt można wykorzystać masę szpachlową ACRYL-PUTZ® MS 30. Korzyścią z jej zastosowania będzie szybsze wykonanie remontu.

Pozdrawiam serdecznie
E-rzecznik FFiL Śnieżka

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...