Skocz do zawartości

teren zabudowy zagrodowej i budowa nowego domu


Recommended Posts

Witam.
Chciałabym kupić działkę o powierzchni ok. 3800 m2, która stanowi część terenu zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym o wielkości ok. 6000m2. W MPZP sąsiednie działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Działka teoretycznie spełnia wszystkie warunki, by można na niej rozpocząć budowę domu, sąsiaduje z innymi działkami na których są domy, jest do niej dojazd z drogi publicznej, działka jest uzbrojona we wszystkie media konieczne do rozpoczęcia budowy, jest też na niej stary zdewastowany dom, stare pomieszczenie gospodarcze. Dom planuję rozebrać i wystąpić o pozwolenie na budowę nowego domu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dostanę je bez problemu? Czy problemem może być to, że nie jestem rolnikiem, a tylko rolnik może uzyskać pozwolenie na budowę nowego domu na terenie zabudowy zagrodowej, nawet jeżeli nowy dom powstanie na miejscu starego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Z pytania nie wynika, czy działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego - jeśli tak, to możliwość budowy zależy od przeznaczenia terenu. Natomiast przy braku takiego planu - a działka jest kwalifikowana jako rolna - przed wystąpieniem o warunki zabudowy należy przeprowadzić procedurę odrolnienia.
Link do komentarza
Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania i określona w nim jako teren zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym. Czy wystarczy zatem odrolnić tylko tę powierzchnie na której w przyszłości stanie dom? Jakiego rzędu to mogą być koszty przy powierzchni 250m2?
I jeszcze jedna sprawa:w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni w karcie terenu na którym jest ta "moja" działka, w rubryce: Szczególne zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości, jest informacja o tym, że dopuszcza się podział terenu na działki o mninmalnej powierzchni zabudowy- 5000m2. Czy w związku z tym nie będę mogła kupić 3800m2, bez dodatkowych formalności, czyli np. złożenia wniosku o inne warunki zagospodarowania, czy tylko zmianę ustaleń dotyczących podziału nieruchomości, a może będę musiała czekać na następny plan zagospodarowania?Ważne jest to, ze cały teren to 6100m2 i nie można na nim utworzyć dwóch działek 5000m2.
Co robić?
I dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Jeśli w planie zagospodarowania działka przeznaczona jest pod zabudowę siedliskową, to raczej trudno będzie ją odrolnić. Przy takim ustaleniu możliwa jest bowiem jedynie zabudowa zagrodowa na użytek rodzinnego gospodarstwa rolnego. Ewentualne odrolnienie nie może też dotyczyć jedynie powierzchni pod budynek - gmina ustala jaką minimalną powierzchnię wyłącza się z produkcji rolnej w związku z budową domu jednorodzinnego (najczęściej 1500 - 3000 m2) Również podział nieruchomości przy takich ustaleniach planu zagospodarowania nie będzie możliwy bez zmian tego planu.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze kilka pytań, OK?
Czy możliwy jest podział tej nieruchomości tylko poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania, czy też można zmienić ten zapis o minimalnej powierzchni podziału nieruchomości poprzez uchwałę rady gminy dotyczącą tylko tej nieruchomości na sesji rady gminy? Ostatni plan został uchwalony w 2005 roku.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Zmiany ustaleń planu zagospodarowania mogą być uchwalane zgodnie z procedurą ich wprowadzenia i nie jest istotne, czy dotyczą pojedynczej działki, czy też większego obszaru. W opisanej sytuacji raczej trudno liczyć, aby zmiany zasady podziału ograniczone zostały ewentualnie tylko do jednej działki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...