Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
malgosha

teren zabudowy zagrodowej i budowa nowego domu

Recommended Posts

Witam.
Chciałabym kupić działkę o powierzchni ok. 3800 m2, która stanowi część terenu zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym o wielkości ok. 6000m2. W MPZP sąsiednie działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Działka teoretycznie spełnia wszystkie warunki, by można na niej rozpocząć budowę domu, sąsiaduje z innymi działkami na których są domy, jest do niej dojazd z drogi publicznej, działka jest uzbrojona we wszystkie media konieczne do rozpoczęcia budowy, jest też na niej stary zdewastowany dom, stare pomieszczenie gospodarcze. Dom planuję rozebrać i wystąpić o pozwolenie na budowę nowego domu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dostanę je bez problemu? Czy problemem może być to, że nie jestem rolnikiem, a tylko rolnik może uzyskać pozwolenie na budowę nowego domu na terenie zabudowy zagrodowej, nawet jeżeli nowy dom powstanie na miejscu starego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z pytania nie wynika, czy działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego - jeśli tak, to możliwość budowy zależy od przeznaczenia terenu. Natomiast przy braku takiego planu - a działka jest kwalifikowana jako rolna - przed wystąpieniem o warunki zabudowy należy przeprowadzić procedurę odrolnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania i określona w nim jako teren zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym. Czy wystarczy zatem odrolnić tylko tę powierzchnie na której w przyszłości stanie dom? Jakiego rzędu to mogą być koszty przy powierzchni 250m2?
I jeszcze jedna sprawa:w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni w karcie terenu na którym jest ta "moja" działka, w rubryce: Szczególne zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości, jest informacja o tym, że dopuszcza się podział terenu na działki o mninmalnej powierzchni zabudowy- 5000m2. Czy w związku z tym nie będę mogła kupić 3800m2, bez dodatkowych formalności, czyli np. złożenia wniosku o inne warunki zagospodarowania, czy tylko zmianę ustaleń dotyczących podziału nieruchomości, a może będę musiała czekać na następny plan zagospodarowania?Ważne jest to, ze cały teren to 6100m2 i nie można na nim utworzyć dwóch działek 5000m2.
Co robić?
I dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli w planie zagospodarowania działka przeznaczona jest pod zabudowę siedliskową, to raczej trudno będzie ją odrolnić. Przy takim ustaleniu możliwa jest bowiem jedynie zabudowa zagrodowa na użytek rodzinnego gospodarstwa rolnego. Ewentualne odrolnienie nie może też dotyczyć jedynie powierzchni pod budynek - gmina ustala jaką minimalną powierzchnię wyłącza się z produkcji rolnej w związku z budową domu jednorodzinnego (najczęściej 1500 - 3000 m2) Również podział nieruchomości przy takich ustaleniach planu zagospodarowania nie będzie możliwy bez zmian tego planu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze kilka pytań, OK?
Czy możliwy jest podział tej nieruchomości tylko poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania, czy też można zmienić ten zapis o minimalnej powierzchni podziału nieruchomości poprzez uchwałę rady gminy dotyczącą tylko tej nieruchomości na sesji rady gminy? Ostatni plan został uchwalony w 2005 roku.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmiany ustaleń planu zagospodarowania mogą być uchwalane zgodnie z procedurą ich wprowadzenia i nie jest istotne, czy dotyczą pojedynczej działki, czy też większego obszaru. W opisanej sytuacji raczej trudno liczyć, aby zmiany zasady podziału ograniczone zostały ewentualnie tylko do jednej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam Na wstępie pragnę wszystkich forumowiczów serdecznie powitać.   Mój problem z którym trafiłem na forum dotyczy zakupu oraz podziału działki budowlanej 21a. Mianowicie wspólnie z bratem planujemy zakup działki ( osobne kredyty na zakup działki i budowę domów) oraz postawienie dwóch domów jednorodzinnych. Z racji tego, że zakup działki jak i budowa domów ma być sfinansowana za kredyt dowiedzieliśmy się w banku iż lepiej będzie podzielić działkę na dwoje i w takiej formie dokonać zakupu. Dogadaliśmy się wiec z właścicielem, który wynajął geodetę wydzielił granice podziału ( zalacznik1) i złożył wniosek. Ku naszemu zdziwieniu po 3 tyg dostaliśmy decyzje ODMOWA. Pan urzędnik uzasadnił soja decyzje powołując się na miejscowy plan zagospodarowania i na ten  wpis. ( zalacznik2).  Pan geodeta natomiast, powołując się na jedna z ustaw (nie pamietam ktora) powiedział, że działkę i tak da się podzielić ale dopiero w tedy gdy jeden z nas kupi cała działkę i postawi na niej dom do stanu zamkniętego z doprowadzonymi mediami. Tutaj powstaje moje pierwsze pytanie: czy taki podział faktycznie jest możliwy? Jeżeli jednak takie rozwiązanie jest możliwe to powstaje problem ponieważ jeden z nas będzie musiał zaciągnąć kredyt najpierw na działkę a później na dom natomiast druga osoba będzie musiała czekać na postawienie domu a wiadomo ile to trwa. Tutaj nasuwa mi się drugie pytanie: czy ma ktoś inne szybsze i lepsze rozwiązanie? Za wszelka pomoc, podpowiedzi i rozwiązania bardzo dziękuje.       
  • Nie wiem jakie masz doświadczenie w aranżacjach i wykonywaniu remontów łazienek, ale chyba nie zdajesz sobie sprawy, że często nie ma możliwości wykonania takiego walk-in ze względu na usytuowanie takiego czegoś jak trójnik na pionie kanalizacyjnym, do którego kierowany jest odpływ tego odwodnienia... a zarządca budynku nie zezwala na ingerencję w instalacji kanalizacyjnej... I wtedy pozostaje tylko ten brodzik w kabinie
  • Gość Gosia
   Za trendami na pewno podąża sklep HomeDome.pl - jest tam tak ogromny wybór że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeszcze nie spotkałam się, żeby nie mieli w ofercie czegoś co sobie wymyśliłam. Produkty w dobrych cenach, wysokiej jakości i wizualnie też naprawdę okej. Zawsze jak przychodzą do mnie znajomi to pytają skąd mam daną rzecz, dlatego polecam sprawdzić :D
  • No proszę - nie wolno mieć nawet niektórych podobnych poglądów - znaczy zenek do mhtyla i odwrotnie.  Gdyby mieli te poglądy takie jak uroboros lub demo - byłoby OK!. Piękny wniosek!  Przywołanie do porządku budzi opór u oskarżonych o nieodpowiednie poglądy, nazwanie dyscyplinujących: jest naganne  no pewnie, lepiej się podporząkować i przeprosić za wolnomyślność. Ja bym nazwał  brakiem tolerancji i narzucaniem swych oglądów jako jedynie słusznych. Te epitety to jedynie delikatny protest przed takim dyktatem.
  • demo napisał:   takich jak wysokość do szerokości o trzecim wymiarze - czyli głębokości - nie wspominał...     A ja zaraz będę ADWOKATEM demo          
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...