Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
malgosha

teren zabudowy zagrodowej i budowa nowego domu

Recommended Posts

Witam.
Chciałabym kupić działkę o powierzchni ok. 3800 m2, która stanowi część terenu zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym o wielkości ok. 6000m2. W MPZP sąsiednie działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Działka teoretycznie spełnia wszystkie warunki, by można na niej rozpocząć budowę domu, sąsiaduje z innymi działkami na których są domy, jest do niej dojazd z drogi publicznej, działka jest uzbrojona we wszystkie media konieczne do rozpoczęcia budowy, jest też na niej stary zdewastowany dom, stare pomieszczenie gospodarcze. Dom planuję rozebrać i wystąpić o pozwolenie na budowę nowego domu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dostanę je bez problemu? Czy problemem może być to, że nie jestem rolnikiem, a tylko rolnik może uzyskać pozwolenie na budowę nowego domu na terenie zabudowy zagrodowej, nawet jeżeli nowy dom powstanie na miejscu starego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z pytania nie wynika, czy działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego - jeśli tak, to możliwość budowy zależy od przeznaczenia terenu. Natomiast przy braku takiego planu - a działka jest kwalifikowana jako rolna - przed wystąpieniem o warunki zabudowy należy przeprowadzić procedurę odrolnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania i określona w nim jako teren zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym. Czy wystarczy zatem odrolnić tylko tę powierzchnie na której w przyszłości stanie dom? Jakiego rzędu to mogą być koszty przy powierzchni 250m2?
I jeszcze jedna sprawa:w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni w karcie terenu na którym jest ta "moja" działka, w rubryce: Szczególne zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości, jest informacja o tym, że dopuszcza się podział terenu na działki o mninmalnej powierzchni zabudowy- 5000m2. Czy w związku z tym nie będę mogła kupić 3800m2, bez dodatkowych formalności, czyli np. złożenia wniosku o inne warunki zagospodarowania, czy tylko zmianę ustaleń dotyczących podziału nieruchomości, a może będę musiała czekać na następny plan zagospodarowania?Ważne jest to, ze cały teren to 6100m2 i nie można na nim utworzyć dwóch działek 5000m2.
Co robić?
I dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli w planie zagospodarowania działka przeznaczona jest pod zabudowę siedliskową, to raczej trudno będzie ją odrolnić. Przy takim ustaleniu możliwa jest bowiem jedynie zabudowa zagrodowa na użytek rodzinnego gospodarstwa rolnego. Ewentualne odrolnienie nie może też dotyczyć jedynie powierzchni pod budynek - gmina ustala jaką minimalną powierzchnię wyłącza się z produkcji rolnej w związku z budową domu jednorodzinnego (najczęściej 1500 - 3000 m2) Również podział nieruchomości przy takich ustaleniach planu zagospodarowania nie będzie możliwy bez zmian tego planu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze kilka pytań, OK?
Czy możliwy jest podział tej nieruchomości tylko poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania, czy też można zmienić ten zapis o minimalnej powierzchni podziału nieruchomości poprzez uchwałę rady gminy dotyczącą tylko tej nieruchomości na sesji rady gminy? Ostatni plan został uchwalony w 2005 roku.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmiany ustaleń planu zagospodarowania mogą być uchwalane zgodnie z procedurą ich wprowadzenia i nie jest istotne, czy dotyczą pojedynczej działki, czy też większego obszaru. W opisanej sytuacji raczej trudno liczyć, aby zmiany zasady podziału ograniczone zostały ewentualnie tylko do jednej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • mnie taniej wychodzi jak mam prad i gaz od PGNiG i wszystko kontroluje przez aplikacje mBOK PGNiG
  • Dzień dobry,   na zdjęciach nie widać dylatacji obwodowych. Jeśli jest wylane na 14 mm to zdecydowanie powinny być. Ich brak zazwyczaj powoduje pęknięcia prostopadłe do ściany. Brak dylatacji i związanie wylewki ze ścianami będzie powodować w przyszłości kolejne spękania. Należy wyciąć wzdłuż ścian fragmenty wylewki, zrobić dylatacje obwodowe i dolać na nowo masę samopoziomującą. Nie została też wykonana dylatacja w progu – z czasem w tym miejscu też pojawi się pękniecie.   Inną przyczyna spękań może być zbyt duży skurcz wylewki spowodowany nieodpowiednią recepturą, zbyt dużą ilością wody zarobowej, nieodpowiednim gruntowaniem, zbyt niską wilgotnością w pomieszczeniu. Zagłębienia przy ościeżach i w narożnikach spowodowane są prawdopodobnie nieuszczelnieniem podłoża przed rozpoczęciem wylewania – płynna masa wpłynęła we wszystkie otwory powodując powstanie „lejków”.   Jeśli wylewka trzyma się dobrze podłoża, wówczas pęknięcie trzeba zszyć za pomocą żywicy epoksydowej, np. weber.prim 803 - zachęcamy do zapoznania się z instrukcją krok po kroku https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/rozwiazania-systemowe-naprawa-spekan-w-podlozu-obiekty-remontowane   Zgodnie z deklarowanymi przez producenta parametrami (C25), wylewka powinna mieć odpowiednie parametry pod żywicę lub mikrocement. Warto jednak sprawdzić wytrzymałość na odrywanie w teście pull-off oraz wilgotność. Wytrzymałość na odrywanie powinna wynosić min. 1,5 MPa. Dopuszczalna wilgotność zależy od rodzaju żywicy, jaka będzie stosowana. Przed położeniem wykończenia powierzchnię należy ześrutować lub przeszlifować mechanicznie grubym papierem ściernym i dokładnie odkurzyć.   Pozdrawiamy!
  • Ja maskowałem Tytanem - Akryl Szpachlowy , daje się ładnie przetrzeć potem papierem ściernym.
  • Przed ewentualnym zakupem warto skorzystać z pomocy architekta obecnego na miejscu. Koszt wizyty to ułamek procenta wartości działki, a przy okazji mogą ujawnić się i inne problemy
  • Prościej będzie skorzystać z pomocy projektanta niezależnego od wykonawcy - na odległość i bez  konkretnych parametrów można na forum jedynie powróżyć..
 • Popularne tematy

×