Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Styropian na odpadający tynk

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Stary dom drewniany na podmurówce ok 40 cm wysokości otynkowanej wiele lat temu. Tynk odpada a praktycznie odpadł. Czy na takie podłoże można zastosować styropian zamiast tradycyjnego tynku na siatce Jeśli nie to jakiej siatki użyć do tynku i jak przygotować podłoże zarówno w przypadku ew. styropianu lub tynku Dziękuję z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygotowanie powierzchni zależeć będzie od stanu podłoża - podmurówki. Jeśli się nie kruszy to wystarczy zagruntować i kleić płyty styropianowe, a następnie warstwa kleju z wtopioną siatką z włókna szklanego, grunt i np. tynk mozaikowy. Jeśli podmurówka jest zniszczona to zależnie od stopnia uszkodzeń może wymagać przemurowania odcinkami lub odkucia luźnych fragmentów, wyrównania zaprawą cementową z ewentualnym wzmocnieniem siatką tynkarską, a następnie nałożenie np. tynku cienkowarstwowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt styropianowych i dopiero nałożenie tynku mozaikowego (dekoracyjnego). Podłoże do którego mocuje się styropian powinno być stabilne. W sytuacji kiedy na podłożu (w tym przypadku podmurówka) są luźne części starego tynku, należy je skuć, a całość zagruntować gruntem sczepnym Termo Organika TO-GS.

Płyty styropianowe np. SILVER fasada przykleja się przy użyciu kleju do przyklejania TO-KS i ewentualnie dodatkowo mocuje się łącznikami mechanicznymi (kołkami). Kolejnym krokiem będzie nałożenie kleju uniwersalnego TO-KU i zatopienie siatki.

Później już tylko gruntowanie gruntem sczepNałożona warstwa tynku zdecydowanie lepiej będzie się prezentować na podłożu na którym został przyklejony styropian (równa powierzchnia). Dodatkową korzyścią będzie poprawa izolacyjności cieplnej ściany i mniejsze starty ciepła.

Pozdrawiam
Krzysztof Krzemień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×