Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Styropian na odpadający tynk

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Stary dom drewniany na podmurówce ok 40 cm wysokości otynkowanej wiele lat temu. Tynk odpada a praktycznie odpadł. Czy na takie podłoże można zastosować styropian zamiast tradycyjnego tynku na siatce Jeśli nie to jakiej siatki użyć do tynku i jak przygotować podłoże zarówno w przypadku ew. styropianu lub tynku Dziękuję z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygotowanie powierzchni zależeć będzie od stanu podłoża - podmurówki. Jeśli się nie kruszy to wystarczy zagruntować i kleić płyty styropianowe, a następnie warstwa kleju z wtopioną siatką z włókna szklanego, grunt i np. tynk mozaikowy. Jeśli podmurówka jest zniszczona to zależnie od stopnia uszkodzeń może wymagać przemurowania odcinkami lub odkucia luźnych fragmentów, wyrównania zaprawą cementową z ewentualnym wzmocnieniem siatką tynkarską, a następnie nałożenie np. tynku cienkowarstwowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt styropianowych i dopiero nałożenie tynku mozaikowego (dekoracyjnego). Podłoże do którego mocuje się styropian powinno być stabilne. W sytuacji kiedy na podłożu (w tym przypadku podmurówka) są luźne części starego tynku, należy je skuć, a całość zagruntować gruntem sczepnym Termo Organika TO-GS.

Płyty styropianowe np. SILVER fasada przykleja się przy użyciu kleju do przyklejania TO-KS i ewentualnie dodatkowo mocuje się łącznikami mechanicznymi (kołkami). Kolejnym krokiem będzie nałożenie kleju uniwersalnego TO-KU i zatopienie siatki.

Później już tylko gruntowanie gruntem sczepNałożona warstwa tynku zdecydowanie lepiej będzie się prezentować na podłożu na którym został przyklejony styropian (równa powierzchnia). Dodatkową korzyścią będzie poprawa izolacyjności cieplnej ściany i mniejsze starty ciepła.

Pozdrawiam
Krzysztof Krzemień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...