Skocz do zawartości

drugi dom na jednej działce


rubcia1

Recommended Posts

Posiadam działkę rolną z możliwością zabudowań na której stoi już budynek mieszkalny
(dom drewniany, obmurowany zbudowany w latach 50-tych). Jestem właścicielem tego, przy czym moi rodzice mają dożywotnią służebność tego domu. Chciałbym teraz wybudować na tej działce drugi dom dla siebie, jednak w gminie powiedziano mi, że na jednej działce może stać tylko jeden dom. Co mam zrobić?
Przecież nie zburzę domu żeby zbudować drugi. Czy ma sens pisanie do gminy, o zgodę na budowę drugiego
domu? Czy mam szanse na zgodę?
Link do komentarza
Z opisu wynika, że jest to zabudowa zagrodowa, w której skład może wchodzić budynek mieszkalny budynki gospodarcze i inwentarskie. Budowa drugiego domu jest możliwa pod warunkiem zgłoszenia do rozbiórki starego budynku. Możliwe jest też wystąpienie o pozwolenie na rozbudowę istniejącego domu, lub przekształcenie go np. w budynek gospodarczy.
Link do komentarza
Nie możemy zburzć domu ani przekształcić w budynek gospodarczy, bo w akcie notarialnym jest
zapis o dożywotniej służebności dla rodziców (w tym domu). A może podzielić tę działkę na dwie (jedną bez zabudowań) i na niej wybudować dom? czy jest to możliwe? czy trzeba wtedy odralniać tą działke?
czy jest jakieś inne wyjście? Nadmieniam, że nie jestem rolnikiem.

Jeszcze jedno pytanie, na czym polega rozbudowa domu? nie ma możliwości pod pojęciem rozbudowy domu, wybudować 200 metrów dalej nowy dom?
Dziękuję za porady
Link do komentarza
Możecie podzielić działkę tylko najelpiej zobaczyć w planie zagospodarowania przestrzennego, czy możesz jeszcze zmieścić tam dom.

Jako, ze nie jesteś rolnikiem musisz przekształcić nową działkę na budowlaną. Zależnie od klasy gruntu przekształcenia dokonuje gmina lub starostwo i ewentualnie określana jest opłata będąca ekwiwalentem za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Pamiętaj też, że przepisy budowlane określają minimalne odległości budynku od granicy działki. Wynoszą one przynajmniej 4 m, w przypadku gdy w ścianach domu od strony granicy umieszczone są otwory okienne lub drzwiowe, albo 3 m, jeśli ściany są „ślepe”.

Cytat

Jeszcze jedno pytanie, na czym polega rozbudowa domu? nie ma możliwości pod pojęciem rozbudowy domu, wybudować 200 metrów dalej nowy dom?


Tutaj to przesadziłeś icon_lol.gif
Link do komentarza
Serdecznie dziękuję za informacje.
Mam jeszcze pytanie o drogę do nowej działki? Jakie są zasady?
musi iść prosto do działki? jaka jest minimalna jej szerokość i odległość od np. budynków, czy ogrodzenia?
czy droga może być użyczona z drugiej działki?
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie porady
Link do komentarza
Serdeczne dzięki za odpowiedzi.
Może orientuje się Pan jeszcze w jednej kwesti.
Czy mogę przekształcić ten dom na budynek gospodarczy (wieczyste użytkowanie mają rodzice), jeżeli nikt tam nie jest zameldowany i nikt nie mieszka? Co muszę zrobić, żeby przekształcić ten budynek, co jest do tego potrzebne? I czy gdyby tak można było, żeby wybudować nowy dom muszę i tak odrolnić tą działkę?
Link do komentarza
Dziekuję. Przepraszam, że jestem taka upierdliwa icon_smile.gif ale jeszcze jedno pytanie.
Jeśli zdecyduję się na rozbiórkę starego domu, i zgłoszę ten fakt odpowiednim organom,
jaki mam czas na jego rozebranie? czy mogę to zrobić do czasu zasiedzenia nowowybudowanego domu?
czy określają to jakieś przepisy?(jeśli chodzi o czas do kiedy muszę go rozebrać)
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Do rozbiórki domu należy przystąpić w ciągu 2 lat od daty zgłoszenia. Przepisy nie określają natomiast terminu zakończenia rozbiórki.




Co grozi jeśli nowy dom został juz wybudowany a stary nie został rozebrany, lub rozbiórka nie została rozpoczęta po upływie 2 lat, bo jesli dobrze zrozumiałem to wystarczy tylko zacząć rozbiórke dla zaspokojenia przepisów. Które przepisy to okreslają?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...