Skocz do zawartości

Budowa domów jednorodzinnych - nowelizacja prawa budowlanego


Recommended Posts

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiany dotyczą również ulg w opłatach legalizacyjnych samowoli budowlanej. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy po wejściu w życie nowych przepisów, inwestor w procesie budowlanym będzie miał faktycznie ułatwione zadanie?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/20666-budowa-domow-jednorodzinnych-nowelizacja-prawa-budowlanego

Link do komentarza
Czy wspomniane powyżej budynki rekreacji indywidualnej do 35m2 potrzebują projektu i uzgodnień, czy tak jak dotychczas budynki gospodarcze do 25m2 tylko szkiców, opisu, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i wniosku zgłoszenia?
Ponadto jak w przypadku budynku gospodarczego do 35m2, czy dalej trzeba być rolnikiem czy nie i jeśli nie to czy też trzeba dokumentacje projektową czy nie?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość pozwolenienabudowe
W artykule jest błąd. Nadal należy zgłaszać o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, ale nie trzeba tego robić na 7 dni przed. Ponadto kierownik budowy jest konieczny tylko w przypadku zgłoszenia budowy budynków jednorodzinnych, sieci, stacji transformatorowych, a nie do wszystkich zgłoszeń.
Link do komentarza
Dzień dobry

Na wstępie dziękuję za aktywność i oczywiście już wyjaśniam.

Artykuł (zgodnie z tytułem i z zamiarem) skierowany jest do osób budujących domy jednorodzinne. Tematem artykułu jest właśnie sytuacja takich osób wobec zmian w prawie budowlanym (i stąd mowa chociażby o oświadczeniu kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową przy temacie zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych). Kwestie niedotyczące prywatnych inwestorów (domów jednorodzinnych) zostały celowo pominięte w artykule.

Bardzo cenna w wypowiedzi jest uwaga dotycząca zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Otóż istotnie, niestety obowiązek zgłaszania tego terminu ostatecznie jednak faktycznie został zachowany, zaś zniesiono tylko termin na zawiadomienie właściwego organu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robot budowlanych – mimo iż projektowano całkowite zniesienie tego obowiązku. W artykule nie ma błędu, ponieważ – w zakresie dotyczącym tej zmiany – jest mowa jedynie o założeniach nowelizacji, a nie o ostatecznym jej kształcie. (w oficjalnym uzasadnieniu do projektu zmian nowelizacji możemy przeczytać: Nowelizacja ustawy zakłada likwidację zbędnej procedury administracyjnej - zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, nowelizowany art. 41 ust. 4. Obecnie obowiązujące regulacje wskazują, w jakim przedziale czasowym możliwa jest realizacja inwestycji (od dnia, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę jest wykonalna, do dnia utraty przez niej terminu ważności - 3 lata). W tej sytuacji obciążanie inwestora dysponującego ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę obowiązkiem dokonania jeszcze jednej czynności administracyjnej jest zbędne. )

W związku z podjęciem tematu zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych warto jeszcze dodać, że:
  • termin rozpoczęcia robót należy zgłosić zarówno właściwemu organowi, jak również projektantowi sprawującemu nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem,
  • wymienione w artykule dokumenty (takie jak oświadczenie kierownika budowy, stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową, zaświadczenie z izby samorządu zawodowego, w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego oraz oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru nad danymi robotami budowlanymi, informację zawierającą dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia) trzeba będzie załączyć do zgłoszenia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.


Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korczak
Link do komentarza
Gość pozwolenienabudowe
Witam.
Może i nie jest to błąd, niemniej jednak jest pewna nieścisłość mogąca wprowadzić czytelników w błąd: informacja pod artykułem "aktualizacja: 2015-06-11" sugeruje, że tekst został zaktualizowany zgodnie z przyjętą ustawą, gdyż wtedy nowelizacja już była uchwalona i ogłoszona w Dzienniku Ustaw, także wiadomo było w jakiej postaci wejdzie 28 czerwca w życie.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Może i nie jest to błąd, niemniej jednak jest pewna nieścisłość mogąca wprowadzić czytelników w błąd: informacja pod artykułem "aktualizacja: 2015-06-11" sugeruje, że tekst został zaktualizowany zgodnie z przyjętą ustawą, gdyż wtedy nowelizacja już była uchwalona i ogłoszona w Dzienniku Ustaw, także wiadomo było w jakiej postaci wejdzie 28 czerwca w życie.
Pozdrawiam.


Odnośnie daty aktualizacji, tekst był napisany i opublikowany w czerwcowym wydaniu miesięcznika Budujemy Dom, a więc został opracowany nieco wcześniej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...