Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Redakcja

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym - opinie

Recommended Posts

Od 15 grudnia 2014 r. obowiązuje Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne i przeznaczyć je na dowolny cel.

Więcej: https://budujemydom.pl/finansowanie/19911-ustawa-o-odwroconym-kredycie-hipotecznym-weszla-w-zycie

Widzicie jakieś minusy nowej regulacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 3of5
Cytat

Ustawa o upadłości konsumenckiej też nie miała minusów...też się tego najbardziej obawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Materiał PR nawiązujący do tematu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym:
Cytat

Kiedy rząd zajmie się ustawą o rencie dożywotniej?

Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym miała zostać uchwalona w tym samym czasie, co ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Wdrożenie obu przepisów jednocześnie miało w pełni uregulować rynek hipoteki odwróconej w Polsce, a tym samym zabezpieczyć interesy Seniorów i dać im szansę na wybór produktu dopasowanego do ich potrzeb. Tymczasem, mamy tylko ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, która nie działa, bo banki nie kwapią się z przygotowaniem ofert. Kiedy i czy w ogóle możemy liczyć na regulację dotyczącą renty dożywotniej?

Ustawa regulująca odwróconą hipotekę w modelu kredytowym (tzw. odwrócony kredyt hipoteczny) weszła w życie w połowie grudnia ubiegłego roku. A co dzieje się z odwróconą hipoteką w modelu sprzedażowym (tj. rentą dożywotnią), którą oferują fundusze hipoteczne w oparciu o zapisy Kodeksu Cywilnego? Sam projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym w zamian za przeniesienie prawa własności do nieruchomości jest po konsultacjach społecznych i dwóch konferencjach uzgodnieniowych. Niestety, wbrew oczekiwaniom i rekomendacjom ekspertów termin rozpoczęcia parlamentarnego etapu legislacyjnego staje się trudny do określenia.

Uzgodnienia resortowe do projektu ustawy o rencie dożywotniej miały zakończyć się już w poprzednim roku. Liczyliśmy, że zbiegną się z wejściem w życie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Od wielu lat apelujemy o stosowne regulacje dla obu produktów, gdyż tylko wtedy interesy seniorów będą w pełni zabezpieczone, a dodatkowo będą mieć możliwość wyboru i dopasowania produktu do swoich potrzeb – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Skąd ten poślizg?

Jedną z przyczyn opóźnienia może być brak porozumienia autora projektu tj. Ministerstwa Gospodarki, z Komisją Nadzoru Finansowego, czyli instytucją, która miałaby sprawować nadzór nad instytucjami oferującymi rentę dożywotnią (tj. funduszami hipotecznymi). Kwestią sporną jest zakres nadzoru i narzędzi, w jakie zostanie wyposażony KNF.

Od wielu lat zabiegamy o to, by znajdować się pod nadzorem KNF. Komisja Nadzoru Finansowego początkowo uważała, że rentę dożywotnią powinny oferować instytucje, które już teraz są nadzorowane (np. ubezpieczyciele), a nie nowe podmioty, w których ten nadzór należałoby dopiero wprowadzić (np. fundusze hipoteczne) – komentuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

W mojej ocenie nie było to dobre rozwiązanie, ograniczałoby ono konkurencyjność na rynku i w ostatnich miesiącach osiągnięto porozumienie w tej sprawie, jednak nadal nie wiemy, czy udało się wypracować zapisy ustawy określające nowe kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego – dodaje.

Z czego wynikają trudności?

Ustawodawca, jako główny cel ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, wskazywał zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które korzystają z tego produktu. Propozycja Ministerstwa Gospodarki wyraźnie reguluje nie tylko kwestie zabezpieczenia i ewentualnego odzyskania należności w ramach przyznanych dożywotnich świadczeń pieniężnych, ale także zabezpiecza odzyskanie prawa własności nieruchomości w przypadku zalegania przez świadczeniodawcę z wypłatami. Dodatkowo, ustawodawca wprowadza szereg restrykcyjnych wymogów kapitałowo-finansowych, które będą musiały spełnić wszystkie firmy, chcące oferować rentę dożywotnią. Podleganie nadzorowi i kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a także posiadanie od niej odpowiedniego zezwolenia – to tylko niektóre z wymagań stawianych przed firmami, które będą chciały oferować rentę dożywotnią.

Inne to: posiadanie statusu spółki akcyjnej albo europejskiej spółki akcyjnej, która dysponuje kapitałem zakładowym w minimalnej wysokości o równowartości 2 milionów EUR. Dodatkowo, firmy chcące oferować ten produkt finansowy miałyby obowiązek posiadania kapitału własnego wyższego o co najmniej 15 proc. od szacowanej sumy zobowiązań z tytułu zawartych umów o dożywotnie świadczenie za okres kolejnych 2 lat. Musiałyby również dysponować rezerwami na pokrycie zobowiązań z tytułu zawartych umów dożywocia w wysokości nie niższej niż suma wierzytelności, wymagalnych w ciągu dwóch najbliższych lat.

Już dziś jesteśmy gotowi do spełnienia wymagań wynikających z nowej ustawy - podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Jakie zmiany w dotychczasowej ofercie funduszy hipotecznych przewiduje projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki?

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...