Skocz do zawartości

Rozjaśnianie krokwi


Recommended Posts

Chciała bym wyremontować ten pokój. Krokwie są największym problemem, prawdopodobnie bejcowane, na rudo brązowy kolor. Docelowo mają być białe, szare pasujące do skandynawskiego stylu. Czy jest jakaś siła na ziemi aby tego dokonać, jakie środki użyć? Było by cudownie gdyby udało się zachować widoczną strukturę drewna.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Ooo.., widzę tu wpływ na kolegę rozwiązań stosowanych przez innego, pewnego forumowicza. icon_mrgreen.gif


Jaką Ty masz dobrą pamięć icon_razz.gif

Cytat

Ok fajnie icon_smile.gif ale jest szansa że będą jasne? i czym mogę je pomalować żeby uzyskać jasny kolor?


Szansa zawsze jest icon_lol.gif
No pewnie, że będzie jaśniej. Można jeszcze po tym szlifowaniu użyć chemii do rozjaśnienia drewna. Bodajże nazywa to się ług czy jakoś tak. Osobiści nie stosowałem, ale słyszałem o tym i czytałem. Są tez środki do postarzania drewna. Ale to na pewno znajdziesz w necie jak wpiszesz odpowiednią frazę w wyszukiwarkę.
Jaki jasny kolor masz na myśli?
Link do komentarza
W Twoim przypadku żadnym papierem ściernym nie bawiłbym się ...

Nie masz szans na uzyskanie jasnej, drewnianej barwy tych krokwi, jeśli nie masz możliwości ich przeheblowania na głębokość 5 - 10 mm. Twoje krokwie dodatkowo są ozdobione poprzez sfrezowane kanty belki - tu bez zebrania - frezem - warstwy ok. 5 mm drewna nie dojdziesz do "białego" drewna.
Przy bejcowaniu barwnik wchodzi głęboko, szczególnie w miękkich częściach drewna i tego nie usuniesz...

Radziłbym Ci po prostu pomalować na biało, czy szaro - jak piszesz w pierwszym poście - jakąś dobrą farbą akrylową. Chcesz zachować fakturę drewna - szczotką drucianą wzdłużnymi ruchami przeleć kilka razy belki, żeby podkreślić i pogłębić usłojenie belek. Farba - zakładam, że przy dobrej jakości farby wystarczą 2, 3 warstwy - to usłojenie nieco zaklei i wyrówna, ale faktura powinna pozostać widoczna.
Jeśli będziesz szlifował papierem i potem pomalujesz, uzyskasz gładką powierzchnię bez śladów faktury drewna .

Jeśli masz kawałek podobnej belki możesz zrobić próbę, jak głęboko szczotką drucianą ingerować w strukturę drewna, aby uzyskać oczekiwaną fakturę .

Co masz położone między belkami na skośnym suficie? Czy to jakaś płyta, sklejka, czy płyta g/k pomalowana na ciemno?
Link do komentarza
Stachu, tylko malowanie bejcą bywa różne. Masz rację, że heblowanie było by najlepszym rozwiązaniem, ale nie raz mi sie zdarzało czyścic drewno pobejcowane i nie zawsze bejca głęboko weszła w drewno. Nie wiadomo kto i jaką bejcą malował, znaczy się ile razy.
Jeżeli autorka nie spróbuje zedrzeć papierem dla próby części belki to się nie dowie jak to idzie.
Co do tych z frezowanych krawędzi to nie będzie łatwo ale są na wiertarkę papiery ścierne które dadzą radę ze ściągnięciem bejcy. Coś takiego.
Link do komentarza
Cytat

Stachu, tylko malowanie bejcą bywa różne. Masz rację, że heblowanie było by najlepszym rozwiązaniem, ale nie raz mi sie zdarzało czyścic drewno pobejcowane i nie zawsze bejca głęboko weszła w drewno. Nie wiadomo kto i jaką bejcą malował, znaczy się ile razy.



No tak, nie wiemy do końca nic o warunkach, w jakich uzyskano ten kolor sufitu , nawet sama iwonek399 pisze, że krokwie są "prawdopodobnie bejcowane"... Bejca wodna wchodzi głęboko w strukturę drewna, lakierobejca pokrywa powierzchnię drewna...

Cytat

się nie dowie jak to idzie[/b]


A ciekawe, po co jej ta wiedza - Ona chce tylko rozjaśnić belki ...

Być może zebranie wierzchniej warstwy drewna z krokwi ułatwi malowanie - obawiam się, że pigment z bejcy może być tak "zjadliwy", że będzie wyłaził przez warstwę jasnej farby - szczególnie, gdy kolejną warstwę farby będzie nakładało się na niedokładnie wyschniętą poprzednią warstwę... I to zeszlifowanie może zmniejszyć tą zjadliwość .
Najlepiej byłoby wypróbować te działania na kawałku krokwi.

A samo rozjaśnienie i tak można uzyskać tylko przez malowanie białą, czy szarą farbą - na surowym drewnie może byłoby i lepiej, ale mamy takie , a nie inne warunki kolorystyczne
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dodatkowo: - wszystkie normy akustyczne danych materiałów są badane tylko na materiałach pełnych bez żadnych bruzd i dodatkowo w warunkach laboratoryjnych (sam producent potwierdził że nie robi się badań na materiale który został już naruszony).  
    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadów zlali temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. - Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się lodżia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...