Skocz do zawartości

Chce adaptować pomieszczenie gospodarcze na domową siłownie.


Recommended Posts

Jestem Tu nowy. Witam wszystkich icon_smile.gif

Chce adaptować pomieszczenie gospodarcze na domową siłownie. Kilka słów o danym pomieszczeniu: 12 m. kw. pow. Żelbetonowy strop na wysokości 2.5 m. Ściany zbudowane z betonowych pustaków, w tym jedna (działowa) do połowy zbudowana ze zwykłego pustaka (nie znam jego fachowej nazwy). Bardzo nierówna wylewka (równice do 7 cm).

pytania:

1. Tynkowanie. Chce wytynkować ściany i sufit tradycyjnym tynkiem cementowa-wapiennym. Obecnie są to gołe mury z dużymi szczelinami miedzy pustakami. Gruntować czy nie? Jakie proporcje wapno/cement/piasek ? Proszę o wszelkie porady i wskazówki.

2. Wylewka. Chce wyrównać obecna wylewkę ściągając beton po wypoziomowanych prowadnicach. Jak to zrobić żeby beton nie odparzył i nie popękał? gruntować obecna wylewkę przed wylaniem nowej?

3. Czym wykończyć posadzkę? Podłoga musi być trwała i niezcieralna. Co myślicie o farbie epoksydowej/ akrylowej.

Wszelkie porady i pomysły mile widziane icon_smile.gif
Link do komentarza
ad 1. Przed tynkowanie wypełnić grubsze ubytki i narzucić szpryc z rzadkiej zaprawy (1 cz. cement+ 4 cz. piasek+plastyfikator). Do tynkowania lepiej użyć gotowej zaprawy - koszt niewielki, a wygodna w przygotowaniu.

ad 2 Warstwa wyrównująca nie może być w żadnym miejscu cieńsza niż 3 cm i najpierw trzeba wypełnić większe wgłębienia i dopiero ściągnąć na równo. Do mieszanki betonowej warto dodać zbrojenie rozproszone stabilizujące
wylewkę.

ad 3 W planie nie ma żadnej izolacji przeciwwilgociowej, a pokrycia powłokowe (farba, epoksyd) wymagają starannego zabezpieczenia przed wilgocią od spodu.
Link do komentarza
Cytat

ad 3 W planie nie ma żadnej izolacji przeciwwilgociowej, a pokrycia powłokowe (farba, epoksyd) wymagają starannego zabezpieczenia przed wilgocią od spodu.



A jak najmniejszym kosztem wykonać izolacje przeciwwilgociową? Czy pokrycie obecnej warstwy betonu samym dysperbitem przed wylaniem wyrównania ma jakiś sens?
Link do komentarza
Cytat

A jak najmniejszym kosztem wykonać izolacje przeciwwilgociową? Czy pokrycie obecnej warstwy betonu samym dysperbitem przed wylaniem wyrównania ma jakiś sens?




izolację się dobiera do budynku i warunków gruntowo wodnych
nie do zasobności portfela

czasami te tanie izolacje - w ostatecznym rozrachunku - zdecydowanie przewyższają koszty tych drogich zastosowanych we właściwy sposób i we właściwym miejscu .

czyli twoje pytanie
przynajmniej jak dla mnie
jest równie sensowne jak pytanie
W jaki sposób założyć siodło świni ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...