Skocz do zawartości

Kominek i piec gazowy razem w salonie


Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję pomocy na problem jak w temacie:

Chcę umieścić kominek z zamkniętą komorą spalania oraz piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w salonie.

Będzie wentylacja mechaniczna zrównoważona więc wg przepisów:

Cytat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.



żadnej wentylacji grawitacyjnej nie będzie bo nie musi być i bezsensowne jest psucie korzyści płynących z WM.


Komin od komina będzie umieszczony bezpośrednio przy kominie od pieca gazowego. a obok komina gazowego chcę zabudować wiszący piec gazowy.

Czy są jakiekolwiek przepisy zabraniające tego? Czy mogę tak zrobić?

Innego miejsca na piec praktycznie nie ma bo po drugiej stronie ściany jest mała łazienka i brak w niej miejsca na piec nawet tak niewielki.


Bardzo proszę o fachowe porady i punkty przepisów do jakich się odnieść.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli przewody kominowe kotła, będą koncentryczne (spalinowo - powietrzne), to nie ma żadnych przeciwwskazań.



Tak, będzie to komin pionowy z przewodem typu rura w rurze.

Czy są jakieś przypisy, z których wynika, że można umieścić piec gazowy i kominek w 1 pomieszczeniu? Chcę mieć podkładkę przy rozmowie z kierbudem.
Człowiek starej daty- jak usłyszał, że łazienka będzie bez wentylacji grawitacyjnej prawie na zawał zszedł icon_eek.gif

Twierdzi w ogóle że WM jest dla bogatych. Ja bym raczej powiedziała że dla tych których nie stać żeby pieniądze wyrzucać przez okno... Edytowano przez AlicjaBast (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cóż... jak widać ciężko jest uzyskać fachową i rzetelną poradę nawet u "fachoffca".

Powiedział zresztą też że nie może być sama wentylacja mechaniczna jeśli ma być piec gazowy. (mówiłam oczywiście że mam na myśli piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania).

Wiedziałam, że wg przepisów jest to bzdurą i poparłam się nawet nimi a on dalej swoje...



Dlatego też nie uwierzyłam do końca w brak możliwości montażu pieca razem z kominkiem w 1 pomieszczeniu...



Ale skoro tam są tacy "fachoffcy" to czy nie będę miała problemu z gwarancją/ serwisem tego pieca itp?
Link do komentarza
Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej) - ale zdrowy rozsądek przemawia za niedopuszczalnością takiego rozwiązania. W przypadku rozszczelnienia kotła lub jego podłączenia, awaria WM (brak prądu, zatkane filtry) sprawi, że
ulatniający się gaz będzie zasysany przez palenisko kominka i wielkie bum bum nie ominie użytkowników.
Link do komentarza
icon_eek.gif

Tiiia, a w przypadku braku wentylacji grawitacyjnej (a częściej jej nie ma, niż w ewentualnym przypadku braku WM - brak prądu) wielkiego buuuuum nie będzie?

A cofki - doprowadzą do sypialni i będzie wielkie buuuuuuuuuuum w łożu małżeńskim i wielka szkoda, że teściowa akurat nie nocowała. icon_lol.gif

Cytat

Nie przepisy - choć i tam można znaleźć przy logicznej interpretacji zakaz stosowania takiego rozwiązania (np. art. 164 WT wszak kotła nie spawa sie do instalacji gazowej)



icon_eek.gif Połączenia przewodów nie mogą być gwintowane. Czyli przewód z przewodem.

Połączenie instalacji gazowej (przewodów) z urządzeniem gazowym (kotłem w tym przypadku) reguluje § 169 tegoż. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...