Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

pompa hydroforowa do studni wierconej


Recommended Posts

Witam, mam pompę do studni wierconej firmy Omnigena model WZ 750. Zdjęcie studni w załączeniu. Studnia została wywiercona 9 mies. temu i właściwie dopiero teraz chcemy z niej korzystać. niestety hałas jaki wydaje pompa jest zbyt duży co przeszkadza i nam i sąsiadom.
Mąż kupił nawet drugą taką samą pompę i jest to samo.
Tymczasem sąsiad obok miał wierconą identyczną studnię przez tą samą firmę i u niego pompa chodzi znacznie ciszej.
Co może być przyczyną, że u nas pompa jest głośniejsza? Jak można obudować studnię, żeby zmniejszyć hałas?
Z góry dziękuję za pomoc.

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na wstępie muszę zaznaczyć, że odniosę się tylko do samej pompy, bez wchodzenia w tematykę studni, na których bliżej się nie znam. Jednak według mojej jak wspomniałem ograniczonej wiedzy w tej dziedzinie studnia sama w sobie nie może być źródłem mniejszego lub większego hałasu.

Jeżeli chodzi o hałas wytwarzany przez pompę to należy stwierdzić, że wszystkie urządzenia hydrauliczne są hałaśliwe. W pompach do wody są konstrukcje mniej lub bardziej generujące hałas. Pompę typu WZ należy zaliczyć do konstrukcji dość uproszczonej, a co z drugiej daje możliwość relatywnie bardzo niskiej ceny. Wymiana tej pompy, (ale na o innej konstrukcji, czyli na wielostopniową) nieco zmniejszy hałas, ale nie w sposób znaczący. Przyczyną głośniejszej pracy pompy tego samego typu w konkretnym miejscu może być nieszczelna instalacja ssąca powodująca zasysanie wraz z wodą także powietrza. Sprawdzenie szczelności instalacji jest dla użytkownika bardzo proste. Wystarczy zastosować się do opisu zawartego na drugiej stronie instrukcji obsługi pompy.

Wyciszenie pompy w sytuacji jak na zdjęciu można uzyskać wykonując dla niej obudowę w formie pudełka i z wygłuszonymi ścianami, np. płytą styropianową.

Uwaga! Takie pudełko nie może być zbyt małe ponieważ w czasie pracy silnik pompy w sposób naturalny grzeje się i jego chłodzenie odbywa się poprzez ruch powietrza wymuszony znajdującym się na osi silnika wentylatorem. To stwierdzenie jest także istotne w odniesieniu do zamieszczonego zdjęcia na którym pompa jest dość szczelnie zawinięta w folię. Jeżeli pompa w takim "ubraniu" popracuje dłużej to uzwojenie silnika może ulec przegrzaniu i zniszczeniu.

Z drugiej strony należy dodać że silnik pompy nie jest zabezpieczony przed zewnętrznym wpływem skraplającej się wilgoci i obudowując pompę należy wziąć ten fakt pod uwagę.

Z poważaniem
Katarzyna Kochanowska
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To wygląda jak jakiś ptk z a aktu prawnego i z ostrożności zostało umieszczone. I niekoniecznie musi oznaczać coś złego czy też kosztownego. Ale 1 pkt oznacza ze twoja działka nie leży na terenie szkód górniczych, terenach zalewowych (żadna jej część nie jest wyłączona z użytkowania jako zlewisko) oraz zagrożonych osuwiskami.    Natomiast w 2 punkcie jest zagrożenie zagrożenie ruchami masowymi, wymagać będzie badania geotechnicznego gruntu i dobrania fundamentu  , nawiasem mówiąc warto czasem takie badanie przeprowadzić aby nie zaliczyć potem wpadki przy wykopach jak sie nam zacznie fundament zawalać. http://geoportal.pgi.gov.pl/css/powiaty/ekspert/ekspert_osuwiska.pdf   Mam nadzieje ze koledzy inżynierowie szybko rozwieją twoje wątpliwości.
  • Gość Zbyszek
   Witam czy kierownik budowy za odbiór domu pobiera dodatkowe honorarium za wypisanie dokumentów do odbioru ?
  • Gość Łukasz
   Tu macie w przybliżeniu podane ile potrzeba materiałów, jeśli ktoś liczy na krasnoludki i inne stworzenia że mu wykonają pracę. Lepiej niech zleci to firmie która zrobi wszystko od podstaw. Ale trzeba się liczyć Z tym, że koszt wzrośnie nawet o 100 % zależy od regionu.
  • Witajcie, rozważam zakup działki budowlanej. Zajrzałam do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i niestety nabrałam wątpliwości. Dwa zapisy mam wrażenie, że się wykluczają (?) i zastanawiam się czy warto w to inwestować. Czy mógłby mi ktoś coś podpowiedzieć? A oto te zapisy:   - nie ustala się granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie przepisów odrębnych, w tym terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią oraz obszarów osuwania się mas ziemnych   - ze względu na położenie na obszarze zagrożonym potencjalnymi ruchami masowymi, w przypadku posadowienia obiektów budowlanych ustala się nakaz uwzględnienia przepisów odrębnych z zakresu prawa budowlanego oraz prawa geologicznego i górniczego
  • Stawiamy słupy pod płatwie     https://youtu.be/f4ivkI9tnVM  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...