Skocz do zawartości

pompa hydroforowa do studni wierconej


Recommended Posts

Witam, mam pompę do studni wierconej firmy Omnigena model WZ 750. Zdjęcie studni w załączeniu. Studnia została wywiercona 9 mies. temu i właściwie dopiero teraz chcemy z niej korzystać. niestety hałas jaki wydaje pompa jest zbyt duży co przeszkadza i nam i sąsiadom.
Mąż kupił nawet drugą taką samą pompę i jest to samo.
Tymczasem sąsiad obok miał wierconą identyczną studnię przez tą samą firmę i u niego pompa chodzi znacznie ciszej.
Co może być przyczyną, że u nas pompa jest głośniejsza? Jak można obudować studnię, żeby zmniejszyć hałas?
Z góry dziękuję za pomoc.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Na wstępie muszę zaznaczyć, że odniosę się tylko do samej pompy, bez wchodzenia w tematykę studni, na których bliżej się nie znam. Jednak według mojej jak wspomniałem ograniczonej wiedzy w tej dziedzinie studnia sama w sobie nie może być źródłem mniejszego lub większego hałasu.

Jeżeli chodzi o hałas wytwarzany przez pompę to należy stwierdzić, że wszystkie urządzenia hydrauliczne są hałaśliwe. W pompach do wody są konstrukcje mniej lub bardziej generujące hałas. Pompę typu WZ należy zaliczyć do konstrukcji dość uproszczonej, a co z drugiej daje możliwość relatywnie bardzo niskiej ceny. Wymiana tej pompy, (ale na o innej konstrukcji, czyli na wielostopniową) nieco zmniejszy hałas, ale nie w sposób znaczący. Przyczyną głośniejszej pracy pompy tego samego typu w konkretnym miejscu może być nieszczelna instalacja ssąca powodująca zasysanie wraz z wodą także powietrza. Sprawdzenie szczelności instalacji jest dla użytkownika bardzo proste. Wystarczy zastosować się do opisu zawartego na drugiej stronie instrukcji obsługi pompy.

Wyciszenie pompy w sytuacji jak na zdjęciu można uzyskać wykonując dla niej obudowę w formie pudełka i z wygłuszonymi ścianami, np. płytą styropianową.

Uwaga! Takie pudełko nie może być zbyt małe ponieważ w czasie pracy silnik pompy w sposób naturalny grzeje się i jego chłodzenie odbywa się poprzez ruch powietrza wymuszony znajdującym się na osi silnika wentylatorem. To stwierdzenie jest także istotne w odniesieniu do zamieszczonego zdjęcia na którym pompa jest dość szczelnie zawinięta w folię. Jeżeli pompa w takim "ubraniu" popracuje dłużej to uzwojenie silnika może ulec przegrzaniu i zniszczeniu.

Z drugiej strony należy dodać że silnik pompy nie jest zabezpieczony przed zewnętrznym wpływem skraplającej się wilgoci i obudowując pompę należy wziąć ten fakt pod uwagę.

Z poważaniem
Katarzyna Kochanowska
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...