Skocz do zawartości

Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe


Recommended Posts

Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/18302-otwarte-kominki-bezuzyteczne-i-klopotliwe

Link do komentarza
Gość Piotr Kotela
Z wielkim żalem czytam artykuły, w których o otwartych kominkach mówi się, że są bądź "bezużyteczne" albo "brudna dziurą" czy też że "nie grzeją". Mam możliwość siadywać przed kominkiem od 1975 roku i nie mogę się zgodzić z tak krzywdzącymi je opiniami. Oczywiście kwestia gustu jak się ocenia wygląd paleniska, ale jeśli chcemy patrzeć na "żywy" ogień, a nie na mikrofalówkę w pokoju, to coś za coś. NIe przeczę, że otwarty kominek może trochę bardziej brudzi, ale nie zgodzę sie nigdy, że nie grzeje. To kwestia właściwej konstrukcji, odpowiednio dobranych przekrojów i oczywiście odpowiedniego paliwa, a wtedy jest i ciepło i bezpiecznie i klimat, którego nie zastąpi żaden kominek zamknięty. Współczuję, że opisany w artykule architekt źle wymyślił usytuowanie kominka. Otwarty kominek to "serce" domu i jego miejsce musi być głęboko przemyślane. Wielka strata. No i spore koszty. Sporo jest niestety pseudofachowców, którzy poczytają trochę w internecie i wydaje im się, że wiedzą jak wymurowac otwarty kominek. Do tego trzeba dobrego zduna i fachowej wiedzy o zależnościach pomiędzy wymiarami paleniska i komory dymowej, przekroju i wysokości komina. Mieszkam już w drugim domu z otwartym kominkiem i nie wyobrażam sobie dni i wieczorów, zwłaszcza gdy "za oknem wilka świeży trop i zaspy po pas", bez trzasku polan i "gadania" ognia w kominku.
Link do komentarza
A ja się zgadzam ze stwierdzeniem, że nie warto budować otwartego kominka, bo taki prawie wcale ciepła nie daje. Sprawdziłam to u siebie w domu. W kominku się paliło, pożerał masę drewna a ciepła nie dawał. Teraz mam zamiar za radą znajomego, który na sprawach budowlanych się zna zamontować w kominku wkład, co dodatkowo da mi możliwość ogrzewania innych pomieszczeń. Wkład kupiłam taki Wkład kominkowy panoramiczny z płaszczem wodnym 15 kW No i teraz ogrzeję jeszcze 3 pomieszczenia.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Ja osobiscie nie zauwazam na zdjeciach ani jednego elementu ktory moglby odpowiadac za regulacje kominka. Faktem jest ze kominek otwarty to popis glownie umiejetnosci wykonawcy bo w wiekszosci architekci nie maja zielonego pojecia o tego typu konstrukcji. Tak na marginesie wlacicielka ma zdecydowanie ladniejszego psa niz kominki.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość sniddy
Widzę tytuł "Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe", myślę sobie - dlaczego ktoś tak uważa? Zaczynam czytać a tu marudzenie ludzi, którzy sami nie wiedzą czego chcą od życia. "Wadami" kominków z tego artykułu są:

- to że "nie chwycili" bakcyla kominka jako takiego w ogóle (czy to coś zmienia, że otwarty? - nie)
- to że nie chce im się nosić drewna (podobnie do zamkniętego nie chciałoby im się)
- to że postawili go w złym miejscu (podobnie byłoby z zamkniętym)
- to, że położyli parkiet 20 cm od otwartego ognia i że muszą kłaść jakieś blachy (tego mi się nie chce komentować)
- to, że zasłaniają sobie ogień blachą (nie można zrobić estetycznej bariery ze szkła?)

Ogólnie artykuł nie jest o wadach kominka otwartego, ale o problemach egzystencjalnych państwa spod Warszawki na 300m2.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...