Skocz do zawartości

Ile mogę zaoszczędzić


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam wszystkich.
Planuje budowę domu w odległości do 20km od Lublina.
Mam bardzo skromny budrzet 250-270 tys. mam nadzieję że kupie działkę za te 50-70 tyś. i reszta zostanie na budowę domu i pozwolenia itd.
Domek o jakim śnie tj jakieś 100-120m2 podpiwniczony z poddaszem.
Planuje wziąść firmę do budowy w stanie SSZ a resztę zrobić sam.
Ile mogę zaoszczędzić wykonując inst.
1. elektryczną tylko położenie przedwodów bez podłączenia w rożdzielni (wygasły mi uprawnienia SEP)
2. CO na paliwo stałe wraz z podłączeniam kotła wszystko na gotowo
3. hydrałlikę i kan

dziękuję Michał Edytowano przez jankes_999 (zobacz historię edycji)
Napisano
W tych zakresach prac ,które wymieniłeś to max 20 tys możesz zaoszczędzić (tylko własna robocizna), natomiast do wykończenia domku braknie,oj i to dużo braknie.
Gdybyś te pieniążki miałbyś tylko na budowę domku to przy dobrych wiatrach byłbyś w stanie wybudować ten domek ale bez piwnicy.
Napisano
Cytat

Muszę to jeszcze wszystko przekalkulować kolejny raz
icon_confused.gif


Przede wszystkim z takimi funduszami jakimi dysponujesz to po pirwsze zrezygnuj z piwnicy ,a po drugie rozglądaj się za domkiem około 80 m2 p.u.
Napisano
Ok dziękuję, ale planowałem ogrzewanie na paliwo stałe a parter i piec miałowy mmm... jakoś tego nie widzę. Może jakies inne ogrzewanie zastosuje. A co do tych 100m2 to mniej nie da rady, jakoś będę musiał zaoszczędzić na wykończenie
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
za 200 tyś zbudujesz bardzo prosty dom o pow do 100 m2 do stanu deweloperskiego (2000 zł/m2).
Musisz założyć, że budowac bezdziesz sam, bez ekip (wynagrodzenie ekip w moim piętrowym domu o pow. cał. 158 m2 to ok. 60 tyś.). Dlatego konstrukcja domu musi być mkaksymalnie prosta. Żadnych wykuszy, balkonów, słupów, wylewanych podciągów!
Dach płaski lub dwuspadowy kryty papą.
Okna typowe 150x150 (żadne tam przesuwne), jak planujesz wentylację mechaniczną, to zamiast okien wstaw fixy.
Odpada piwnica, garaż. Jeśli planujesz kocioł na paliwo stałe możesz dodać w tym samym kominie kominek, czyli kotłownia sąsiadować musi z salonem. Jeśli się nie stykają, kominek odpada, bo budowa osobnego komina to min 5 tyś. Wraz z kominkiem i obudową to min. 10 tyś więcej w budżecie.
Jakie masz uzbrojenie w media działki? Bo jak będzie szambo a nie kanaliza w granicy, przekroczysz budżet.
Napisano
Cytat

w sensie, że buduje się jeden fundament pod komin, jedną wspólną konstrukcję na dwa przewody.


Tylko kominek przeważnie jest w salonie a kotłownia gdzieś na uboczu bryły budynku. Rzadkością jest aby kotłownia sąsiadowała z salonem.
Napisano (edytowany)
znam kilka takich projektów.
Przykład pierwszy z brzegu:


Wskazuję na punkty, które podrażają budowę.
Czasem lepiej wydać 5 tyś na projekt indywidualny domu projektowanego jako tani, niż 2,5 tyś na gotowca z przewymiarowanym zbrojeniem i kosztownymi ozdobnikami Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

znam kilka takich projektów.
Przykład pierwszy z brzegu:


Wskazuję na punkty, które podrażają budowę.
Czasem lepiej wydać 5 tyś na projekt indywidualny domu projektowanego jako tani, niż 2,5 tyś na gotowca z przewymiarowanym zbrojeniem i kosztownymi ozdobnikami



Co prawda to prawda. Suma summarum taki indywidualny wyjdzie nas nie tyle taniej ale na pewno nie będziemy nanosić na niego większych zmian. Oszczędność czasu i nerwów.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Zgadzam się z Tobą. Też jestem tego zdania, że Projekt jest bardzo ważny. Oszczędność nie zawsze idzie w parze z kupowaniem wszystkiego najtaniej. Nieraz lepiej zainwestować na początku, niż później żałować.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Nie jstem aż takim optymistajak Panowie wyzej, myślę że zaoszczędzisz ok. 15 tysięcy/ tylko na robociznie - ostatnio znowu ceny lecąna łeb na szyje. ogolnie malo pracy szczegolnie w okresie zimowym. Wydaje mi sie nawykonczenie zabraknie ci sporo kasy. Nawet na ikeowe sklejki bedzie malo, ale mimo wszystko powodenia.
Napisano
Stan deweloperski mojego domu o pow. całkowitej 160 m2 (piętrowy, nie z poddaszem) to 270 tyś . Energooszczędny, 20 cm styropianu czarnego na ścianach, rekuperacja, ogromne okna tarasowe, podłogówka z anhydrytem itd. Budowane wyłącznie ekipami (w tym murowanie nadziemia - 30 tyś)
Dlatego skromny dom do 100 m2, parterowy, stawiany własnymi rękoma - da się.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...