Skocz do zawartości

Ile energii zużywa Wasza pompa ciepła


Recommended Posts

Witam,
Jeżeli istnieje taka możliwość proszę podajcie wasze koszty eksploatacji dla ogrzewania pompą ciepła.
W Internecie jest pełno artykułów na temat opłacalności. Jedni jednak twierdzą, że naprawdę się opłaca inni uważają, że to zabiegi marketingowe firm.
Głownie chodzi o zużycie dla domu o powierzchni 200 m2.
Z góry dzięki za info
Link do komentarza
Podajesz powierzchnię, ale nic nie mówisz o zapotrzebowaniu na ciepło tego domu.
A to może być diametralnie różne.
Taki dom może ogrzewać PCi o mocy zarówno 6kW jak i 12kW, a w przypadku powietrznej pompy ciepła jeszcze większej.
Moc grzewcza pompy ciepła przełoży się bezpośrednio na zużycie energii elektrycznej więc rozpiętość zużytych kWh może być dojść duża jak widzisz.
Link do komentarza
Upraszczając (i to bardzo) i szacunkowo (też bardzo) można przyjąć, że ten dom "spali" w sezonie grzewczym, około:

- 7.000kWh energii elektrycznej, przy PCi (średni COP=3), lub
- 2.000m3 gazu, lub
- 4 tony węgla.



+ CWU dla 1 osoby, poza sezonem grzewczym,

- 100kWh energii elektrycznej przy PCi (średni COP=3), lub
- 30 m3 gazu, lub
- 0,1 tony węgla.

Oczywiście przy założeniu, że gaz i węgiel maja deklarowane wartości opałowe, a kotły osiągają sprawność fabryczną.

Z praktyki wiadomo, że średnioroczny COP dla PCi, przekracza 3,5, no może za wyjątkiem niektórych powietrznych PCi, a uwzgledniajac ten fakt mamy zuzycie energii PCi około 5.700kWh (w sezonie grzewczym) + 85kWh na 1 osobę dla CWU
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam,
Jeżeli istnieje taka możliwość proszę podajcie wasze koszty eksploatacji dla ogrzewania pompą ciepła.
W Internecie jest pełno artykułów na temat opłacalności. Jedni jednak twierdzą, że naprawdę się opłaca inni uważają, że to zabiegi marketingowe firm.
Głownie chodzi o zużycie dla domu o powierzchni 200 m2.
Z góry dzięki za info





W celu dokładnej, indywidualnej analizy kosztów eksploatacji pompy ciepła warto skontaktować się ze specjalistą. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego doradztwa i wyceny Autoryzowanego Koncesjonera pomp ciepła Sofath w Pana regionie. Więcej informacji: www.sofath.pl/kontakt_sofath/ Edytowano przez Sofath (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Z całym szacunkiem, ale pół metra wełny to nie przesada? U nas przy 20cm Pur bez ogrzewania jest 15°C przy 0°C na zewnątrz. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ja też pilnowałem spadków, ale ja właśnie tak jak Zenek pisze nie dawałem w ogóle kamienia pod rury, właśnie z tego powodu, żeby cała woda, którą będzie przefiltrowana przez grys wpłynęła do rury, nie do warstwy kamienia pod nią, bo po to są te rury, żeby zebrać wodę i ją odprowadzić dalej do studzienki. U mnie na każdy metr jest 2cm spadku, a że koparkowy był mistrzem, tak spadku prawie w ogóle nie trzeba było poprawiać, trochę tylko podskorobałem gdzieniegdzie sztychówką i dzięki temu spadki idą prawie idealnie w lini prostej. Ja na Twoim miejscu autorze rurę drenażową wpuściłbym pod rurę kanalizacyjną, tak mam zrobione u siebie, ale wymagało to utrzymanie odpowiedniego spadku na drugiej z kolei ścianie domu. U mnie drenaż kończy się około 60cm poniżej poziomu podłogi w piwnicy, a zaczyna się w granicach 20cm po po przeciwnej stronie domu. Kamień kupiłem tanio, bo za dwie czteroośki zapłaciłem 2.5tys zł, weszło ~30 ton, obsypane jest prawie do samej góry i zawinięte wszystko geowłókniną. Obrzeża z 2.5m krawężników są wokół całego domu i do samej góry przy ścianach jest kamień, docelowo wysypię tam jakiś drobny ozdobny czarny. Za obrzeżami jest 10cm ziemi na geowłókninie, bo wykop w najgłębszym miejscu szeroki był na pół metra. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Prawda: Również przestrzegam przed firma PBI Borys Iwanow. Kompletnie nie zagescili podsypki pod fundamentem, przez co opada nam posadzka, deweloper nie poczuwa się do odpowiedzialności i odrzuca rękojmię. I śmieje się, że możemy sobie iść do sądu. I pójdziemy!
    • Żeby drenaż cały czas funkcjonował prawidłowo, to trzeba zachować kolejność poszczególnych warstw  filtracyjnych, to chroni drenaż  przed zamuleniem.      Nie ma to znaczenia nawet gdyby nie było rur drenarskich a sam tłuczeń zamiast nich, wykorytowanie w wykopie ze spadkiem do studzienki wystarczy, drenaż by funkcjonował.   Jest tylko jeden warunek, woda znajdująca się w tym tłuczniu musi mieć gdzie odpłynąć, czyli potrzebna jest studzienka, odpowiednie spadki  z odpływem poniżej tego drenażu.  Rury drenarskie tylko umożliwiają szybsze odprowadzenie tej wody.   W glinie są żyły żwirowe, którymi woda przemieszcza za się latami bez trudu.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...