Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
madzia9701

Plan zagospodarowania przestrzennego, a stare studium

Recommended Posts

Witam,
dostałam działkę rolną 0,5 ha w 2012r. Chciałam wybudować na niej dom, więc złożyłam wniosek do gminy o warunki zabudowy (brak planu zagospodarowania przestrzeni). Odpowiedź którą dostałam od gminy brzmi: Postanawiam zawiesić postępowanie w sprawie warunków zabudowy (poniewaz zaczynaja opracowywac mpzp). Uzasadnienie: Zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowan i kierunków zagospodarowania przestrzennego teren położony jest na terenie rolnym.

Kiedy tworzono studium (2010rok) działka miała ok.2,5ha (była ona przed podziałem). Mamy 2013r gdzie takiej działki już nie ma ponieważ jest ona podzielona na mniejsze i moje 0,5ha nie spełnia warunkow gospodarstwa rolnego (nie mogę być rolnikiem), a gmina twierdzi ze moja działa jest przeznaczona pod gosp. rolne.

Dodam, że moja działka spełnia wszystkie warunki konieczne do uzyskania pozwolenia na zabudowe (domek jednorodzinny).

Czy gmina tworzac mpzp moze opierac sie na studium sprzed 3 lat ?
Jak się bronić żebym mogła uzyskać pozwolenie?

Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Studium opracowywane jest po to, aby m. in. właściciele nieruchomości mogli zgłaszać swoje uwagi. Z opisu wynika, że jest to teren do użytkowania rolniczego, przy czym wielkość działki nie ma tu znaczenia. Prawdopodobnie jeśli MPZP uchwali takie wykorzystanie na działce nie będzie można nic zbudować jeśli właściciel nie będzie "rolnikiem".
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A czy można wprowadzić zmiany w studium przed uchwaleniem planu miejscowego?


MPZP przyjmowany jest uchwała gminy na posiedzeniu Rady Gminy, podczas którego rozpatrywane są wszelkie uwagi dotyczące planowanego przeznaczenia poszczególnych obszarów. Z reguły uwzględniane są jedynie drobne korekty,
a nie zmiana przeznaczenia pojedynczych działek. W szczególności wyłączenie terenów rolnych z produkcji musi być uzasadnione np. niską klasą gleb, pozyskaniem terenu pod istotne inwestycje i trudno spodziewać się zmiany w planie dla indywidualnych nieruchomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A czy można wprowadzić zmiany w studium przed uchwaleniem planu miejscowego?MPZP musi być zgodny ze Studium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zacząłem oglądać foruma...     Lupka nie znika - pojawiła się z otwarciem strony...    
  • Witam wszystkich!

   Jestem nowy na forum bo szczerze pierwszy raz zabieram się za budowanie czegoś większego niż garaż i dotąd nie potrzebowałem konsultacji ;).   Sprawa wygląda tak. Kupiliśmy z  żoną w grudniu ubiegłego roku od gminy działkę budowlaną 800m2. Sprawdziłem przed zakupem mapę zasadniczą (według niej przez działkę biegnie jedynie podziemna linia telekomunikacyjna ale jej usytuowanie mi nie przeszkadza) poza tym sprawdziłem warunki przyłączenia wody i prądu (tu wszystko bez problemów), na pytanie o warunki przyłączenia kanalizacji dostałem odpowiedź negatywną - brak kanalizacji na tym trenie.
   Dodam, że działka jest po dawnych ogródkach przydomowych - bardzo zachaszczona i zaśmiecona a do tego ze starą, rozwalającą się szopą. Obejrzałem jeszcze przed zakupem wszystko (jak mi się wydawało) w terenie i ostatecznie działka przeszła na moją własność za niezbyt wygórowaną kwotę. W akcie notarialnym i księdze wieczystej brak zapisów o służebności.
   Wystąpiłem od razu o WZ, które dostałem z początkiem kwietnia i przystąpiłem do porządkowania działki. 
   I tu niespodzianka - pod stertą martwej roślinności w ogólnym gruzowym śmietnisku widzę leżącą kwadratową płytę. Płyta dała się łatwo przesunąć bo nie była w niczym osadzona a pod nią zobaczyłem starą, rozsypującą się ceglaną studzienkę, mniej więcej 60x60cm o głębokości ok 1m. a dołem płynie sobie, między dwiema kamionkowymi rurami, strużka ścieków. Na boki poprowadzone jeszcze dwie rury, które wydają się zapchane ziemią.

   Złapałem sąsiada mieszkającego w niewielkim domu wielorodzinnym jakieś 25m od mojej działki (oddzielony pasem zieleni i drogą dojazdową) i pytam co to, a on mówi, że to rura łącząca ten dom wielorodzinny z szambem, które jest umiejscowione jakieś 60m dalej za moją działką.

   Rura biegnie jakieś 6m od drogi czyli w miejscu, które biegnie za bezwzględną linią zabudowy wyznaczoną w WZ.

   Pojechałem do gminy ale tam w referacie infrastruktury nie wiedzą nic ani o istnieniu szamba, ani o rurze.

   Teoretycznie mogę wybudować dom głębiej w działce ale nie ukrywam, że wolałbym budować w bezwzględnej linii zabudowy zyskując większy ogródek na tyłach.

   Na ten moment wysłałem oficjalne pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie o co chodzi z tą "rurą widmo" i żądaniem podjęcia działań chroniących przed zagrożeniem dla środowiska (studzienka jest w fatalnym stanie - dolne cegły niemal zniknęły i ścieki mogą przesączać się do gruntu). Uprzedziłem, że jeśli będę ponosił koszty z tytułu niespodzianki to będę żądał odszkodowania za sprzedaż działki z wadą prawną (być może okaże się, że sąd ustanowi zasiedzianą służebność przesyłu).
   Posłałem też pismo do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wyjaśnienie czy to nie samowola.
   Szczerze to najbardziej obiecujące wydaje się trzymanie kwestii zagrożenia skażeniem bo to teren natura 2000.

   Nie przeszkadzała by mi służebność, byle by rura biegła tak, żeby nie przeszkadzała w budowie i była szczelna.

   Macie może jakieś doświadczenia w podobnym temacie? Czy możliwe jest, żeby istniały legalne instalacje przesyłowe nieistniejące na mapach i o których nie wie samorząd?
  • Nooo... nowe emotki... a po co ich tyle??? sa nie do ogarnięcia... nigdy nie odczuwałem braku... flagi... nooo, są SUPER NIEZBĘDNE ... rozwijają się i rozwijają... bez sensu!!! Dajcie chociaż te stare na samej górze i chociaż ze dwa paski w Recently Used  bo przecież kto tam będzie studiował nową zawartość i je wstawiał???   Wszystko przedłuża rozwijanie sie stronki... bez sensu...   Moim zdaniem - oczywiście... nie zauważyłem żadnej zmiany... było dobrze...
  • Mieliśmy aktualizację, jeszcze odrobinę będziemy zmieniać. Możliwe, że nie wszystko działa tak jak powinno. Pracujemy...
 • Popularne tematy

×