Skocz do zawartości

poddasze użytkowe


Recommended Posts

Witam
Mam zamiar wykorzystać przestrzeń na poddaszu i zrobić na użytkowe, jednak (dom w budowie) w projekcie nie ma poddasza- czy mogę bez późniejszych problemów mogę pokusić się o taką zmianę względem projektu (na zewnątrz zmiany tylko takioe że budynek wyższy o 25cm i okna dachowe, wewnątrz wiadomo-tam gdzie miał być otwór na wyłaz na strych będzie klatka schodowa- schowy ażurowe drewniane- powiększenie tego otwou, a na samym, poddaszu sćianki z płyt g-k- bez obciążenia stropu i inst. grzewcza i elektryczna)
Proszę o porady, jak to rozwiązać? i co mogę?
Link do komentarza
Znaczne zmiany w projekcie budynku (a takie tu zachodzą) należy traktować jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu. Lepiej więc wcześniej złożyć wniosek o zatwierdzenie projektu zastępczego opracowanego przez uprawnionego architekta. Jeśli projekt był tzw. projektem powtarzalnym ( z katalogu) trzeba również uzyskać zgodę jego autora na dokonanie zmian, gdyż adaptacja bez takiego zezwolenia przez innego architekta będzie naruszeniem praw autorskich.
Link do komentarza
Wyręczę redakcję: otóż

Odbiór budynku

Do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu organu udzielającego pozwolenie na budowę. Organ ten ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu w formie decyzji. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy należy dołączyć :

- oryginał dziennika budowy,

- oświadczenie kierownika budowy o :

- zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem i warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami,

- doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu,

- oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania,

- protokoły badań i sprawdzeń,

- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

W przypadku zmian nie odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków z naniesionymi zmianami. Oświadczenie kierownika budowy powinno być wówczas potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego jeżeli został ustanowiony.

W przypadku jeżeli na inwestora nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu (np. w pozwoleniu na budowę) jest on zobligowany do powiadomienia ponadto: Inspekcji Ochrony Środowiska, Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej. Organy te mają 14 dni od chwili otrzymania zawiadomienia na zgłoszenie sprzeciwu lub uwag.

W przypadku obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, od wybudowania którego upłynęło 5 lat a jego istnienie nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym na właścicielu ciąży obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Inwestor jest obowiązany w takiej sytuacji dołączyć do wniosku inwentaryzację powykonawczą i ekspertyzę techniczną potwierdzającą przydatność obiektu do użytkowania. Inwentaryzacja powinna być sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bądź rzeczoznawcę budowlanego. Brak któregoś z tych dokumentów i nieuzupełnienie wniosku w terminie określonym przez organ administracji architektoniczno - budowlanej skutkuje wydaniem nakazu rozbiórki.

A koszt zależy od architekta icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A co z fundamentem pod wykuszem?
    • Dzień dobry, interesuje mnie wykopanie w skarpie podziemnych piwniczek, na wzór tych popularnych na Węgrzech i w Mołdawii (w których trzymano wino). Pytanie jak zrobić to bezpiecznie i sucho, no i czy są w Polsce firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach.  
    • Dom podpiwniczony. W wykuszu pod jednym oknem mam rysę pęknięcie idącą od pierwszego do ostatniego bloczka betonowego, praktycznie na samym środku okna. Pod ostatnią warstwą bloczku na pewno nie ma zbrojenia pod okiennego bo w sumie nie wiedziałem że przy betonowych bloczkach się to daje. Chciałbym to wzmocnić żeby już więcej nie pękało i to co przyszło mi do głowy to zdjąć górną warstwe bloczka, wkleić startery po obu stronach bloczka z prętów 12mm czy 8 mm i połączyć długimi prętami + strzemiona i zalał betonem czyli zrobił takie jakby nadproze przy parapetowe. Co o tym sądzicie.     
    • Proszę przede wszystkim zaobserwować jak w czasie deszczu spływa woda po zewnętrznej krawędzi tego balkonu, który ma Pan nad głową. Bardzo możliwe, że ten balkon od góry nie ma żadnej (lub żadnej sensownej) obróbki blacharskiej. Jeżeli tak jest, to woda po prostu cieknie po krawędzi płyty balkonowej i wszystko od niej nasiąka. Później zaczyna się łuszczyć, szczególnie ta nieszczęsna gładź, która najpewniej spuchła i częściowo została wymyta pod pasem nieprzepuszczalnej farby.  Farbę i warstwę gładzi trzeba w całości usunąć. Gładź zastąpić warstwą gładzi na bazie cementu. Ewentualnie nawet zaprawą cementową, ale to już wymaga wyczucia co do jej proporcji i konsystencji. Potem być może nawet dobra farba do betonu, taka której producent dopuszcza użycie nawet na schodach zewnętrznych i tarasach, Trzeba nią pokryć cały sufit.  Ponadto mam poważne wątpliwości, czy ta jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie została założona zbyt blisko przegród (ściany i sufitu). Proszę sprawdzić w instrukcji, jakie wymagania stawia producent.  
    • Trudno się ostatecznie wypowiadać nie znając szczegółów, w tym tych technicznych. Jednak co do zasady instalacje nie powinny być wykonane w taki sposób, że ich naprawa wymaga naruszenia elementów konstrukcyjnych. Ale w starych budynkach bywa z tym różnie, nie sposób powiedzieć jaka jest faktyczna sytuacja i możliwości naprawy.  Ostatecznie jednak, jeżeli zarządca budynku (spółdzielnia mieszkaniowa) decyduje się na dokonanie napraw od strony Pani lokalu to podstawowym jego obowiązkiem jest przywrócenie wszystkiego do stanu pierwotnego. Czyli jeżli jakikolwiek element w mieszkaniu zostanie zniszczony lub uszkodzony to spółdzielnia musi go wymienić lub naprawić. Nie ma przy tym znaczenia cy spółdzielnia ma ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...