Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
s77

poddasze użytkowe

Recommended Posts

Witam
Mam zamiar wykorzystać przestrzeń na poddaszu i zrobić na użytkowe, jednak (dom w budowie) w projekcie nie ma poddasza- czy mogę bez późniejszych problemów mogę pokusić się o taką zmianę względem projektu (na zewnątrz zmiany tylko takioe że budynek wyższy o 25cm i okna dachowe, wewnątrz wiadomo-tam gdzie miał być otwór na wyłaz na strych będzie klatka schodowa- schowy ażurowe drewniane- powiększenie tego otwou, a na samym, poddaszu sćianki z płyt g-k- bez obciążenia stropu i inst. grzewcza i elektryczna)
Proszę o porady, jak to rozwiązać? i co mogę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znaczne zmiany w projekcie budynku (a takie tu zachodzą) należy traktować jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu. Lepiej więc wcześniej złożyć wniosek o zatwierdzenie projektu zastępczego opracowanego przez uprawnionego architekta. Jeśli projekt był tzw. projektem powtarzalnym ( z katalogu) trzeba również uzyskać zgodę jego autora na dokonanie zmian, gdyż adaptacja bez takiego zezwolenia przez innego architekta będzie naruszeniem praw autorskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyręczę redakcję: otóż

Odbiór budynku

Do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu organu udzielającego pozwolenie na budowę. Organ ten ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu w formie decyzji. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy należy dołączyć :

- oryginał dziennika budowy,

- oświadczenie kierownika budowy o :

- zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem i warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami,

- doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu,

- oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania,

- protokoły badań i sprawdzeń,

- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

W przypadku zmian nie odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków z naniesionymi zmianami. Oświadczenie kierownika budowy powinno być wówczas potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego jeżeli został ustanowiony.

W przypadku jeżeli na inwestora nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu (np. w pozwoleniu na budowę) jest on zobligowany do powiadomienia ponadto: Inspekcji Ochrony Środowiska, Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej. Organy te mają 14 dni od chwili otrzymania zawiadomienia na zgłoszenie sprzeciwu lub uwag.

W przypadku obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, od wybudowania którego upłynęło 5 lat a jego istnienie nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym na właścicielu ciąży obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Inwestor jest obowiązany w takiej sytuacji dołączyć do wniosku inwentaryzację powykonawczą i ekspertyzę techniczną potwierdzającą przydatność obiektu do użytkowania. Inwentaryzacja powinna być sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bądź rzeczoznawcę budowlanego. Brak któregoś z tych dokumentów i nieuzupełnienie wniosku w terminie określonym przez organ administracji architektoniczno - budowlanej skutkuje wydaniem nakazu rozbiórki.

A koszt zależy od architekta icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...