Skocz do zawartości

jedno czy dwufunkcyjny-dylemat


frontr247

Recommended Posts

witam jestem tu nowy na forum ,zarejestrowałem sie by prosic o opinie w trapiacej mnie sprawie.
Jestem w trakcie budowy domku ,parterowy,83m2 pow.,.
Chodzi mi o wybór kotła gazowego,do tej pory byłem nastawiony na jendofunkcyjny z zasobnikiem...ale ostatnio byłem u jednego z członków mojej rodziny który w kamienicy w mieszkaniu ma zainstalowany kocioł gazowy dwufunkcyjny...mieszkanie 72 m2 ,kociol ogrzewa mieszkanie(grzejniki),oraz wode.Do tej pory sądziłem że kocioł bez zasobnnika nie jest w stanie nagrzac duzo wody o odpowiedniej temp.(goracej),oraz po odkreceniu kranu nie od razu leci ciepla woda..jednak jakiez było moje zdziwienie jak pokazano mi jak to działa tzn wody jest opór temp. wody jaką chcemy od 35-70 stopni,pieknie grzeje,natomiast woda ciepła pojawia sie jakies 3-6 sekund po odkreceniu kranu-wiec o co chodzi ??? itd.

Moje pytanie brzmi,dlaczego ciagle widzę ze polecane sa kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem a nie dwufunkcyjne skoro instalacja jest banalna ,koszty nizsze o zbiornik(2-3 tys zł),poza tym nie wiem czy dobrze to rozumiem ale gdy mamy zasobnik np 300 liów i skonczy sie w nim woda goraca to czekamy na wode?????-cena samych kotłów tez jakos nizsze....a wady własciwie jak widziałem w praktyce i opinii mojej rodziny nie występuja. Doradzcie w tej kwestii.dzieki i pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Kup kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem o pojemności ok 45-60 litrów. Czyli rozwiazanie pośrednie.
Kocioł taki szybko przygotowuje ciepłą wodę ze względu na dużą moc w obwodzie c.w.u. typowo 24kW. Zasobnik daje możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody dzięki czemu jest ona dostępna natychmiast po odkręceniu kranu znajdującego się nawet daleko od kotła. U mnie krany w łazience są w odległości 12 metrów od kotła.
Kocioł zajmuje mało miejsca, jest niewiele większy od przepływowego. Zasobnik o pojemności 60 litrów wystarcza na potrzeby czteroosobowej rodziny. Użytkuję taki kocioł od siedmiu lat i uważam że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Można wybierać spośród kotłow atmosferycznych, z zamkniętą komora spalania i kondensacyjnych. Do małych domów, takich jak twój, szczególnie uzyteczny jest kocioł kondansacyjny ze względu na bardzo szeroki zakres modulacji mocy palnika od 3kW do nawet 26kW. Na potrzeby c.o. kocioł może pracować z małą mocą, a no c.w.u. z dużą.
Przyrzyj oferte firmy Immergas:
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/aaa.htm
http://pl.immergas.com/products1/kotly_tradycyjne/kt.htm
Kotły kondensacyjne sa niestety droższe od atmosferycznych i z zamknieta komora spalania (turbo) ale są też od nich oszczędniejsze w zużyciu gazu.
Ja używam kocioł Immergas Avio Mayor z pierwszej serii.
Pytaj jeśli chciałbyś coś więcej wiedzieć.
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie brzmi,dlaczego ciagle widzę ze polecane sa kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem a nie dwufunkcyjne skoro instalacja jest banalna ,koszty nizsze o zbiornik(2-3 tys zł),poza tym nie wiem czy dobrze to rozumiem ale gdy mamy zasobnik np 300 liów i skonczy sie w nim woda goraca to czekamy na wode?????-cena samych kotłów tez jakos nizsze....a wady własciwie jak widziałem w praktyce i opinii mojej rodziny nie występuja. Doradzcie w tej kwestii.dzieki i pozdrawiam


Kocioł jednofunkcyjny z duzym zasobnikiem c.w.u. jest zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem dla dużej rodziny niż zwykły kocioł dwufukcyjny przepływowy. Koszt zakupu i instalacji też jest oczywiscie znacznie wiekszy ale czego się nie robi dla wygody?
Zasobnik o pojemności 300 litrów pozwala napełnić dwie wanny jednocześnie. Jednak podgrzanie ponowne tej ilości wody potrwa godzinę albo więcej zależnie od mocy kotła. Moc kotła dobiera się ze względu na zapotrzebowanie budynku na ciepło. Moc instalowanych kotłów jednofunkcyjnych jest z reguły mniejsza niż ktłów dwufunkcyjnych które muszą sobie radzić z przepływowym podgrzaniem wody użytkowej a i tak nie zapewniają wygody korzystania z wody jak zestaw kocioł jednofunkcyjny+zasobnik.
Podsumowując:
kocioł jednofuncyjny+duży zasobnik umożliwia pobór w krótkim czasie dużej ilości ciepłej wody o stabilnej temperaturze czyli można jednoczesnie odkrecić kilka kranów bez spadku strumienia wody, niestety taka wygoda kosztuje,
Kocioł dwufunkcyjny przepływowy jest znacznie tańszy w zakupie i montażu jednak odkrecenie kilku kranów jednocześnie spowoduje wyraźny spadek strumienia wody i niestabilność jej temperatury. Wystarczający dla singli lub małżeństwa bez dzieci.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...