Skocz do zawartości

jedno czy dwufunkcyjny-dylemat


frontr247

Recommended Posts

witam jestem tu nowy na forum ,zarejestrowałem sie by prosic o opinie w trapiacej mnie sprawie.
Jestem w trakcie budowy domku ,parterowy,83m2 pow.,.
Chodzi mi o wybór kotła gazowego,do tej pory byłem nastawiony na jendofunkcyjny z zasobnikiem...ale ostatnio byłem u jednego z członków mojej rodziny który w kamienicy w mieszkaniu ma zainstalowany kocioł gazowy dwufunkcyjny...mieszkanie 72 m2 ,kociol ogrzewa mieszkanie(grzejniki),oraz wode.Do tej pory sądziłem że kocioł bez zasobnnika nie jest w stanie nagrzac duzo wody o odpowiedniej temp.(goracej),oraz po odkreceniu kranu nie od razu leci ciepla woda..jednak jakiez było moje zdziwienie jak pokazano mi jak to działa tzn wody jest opór temp. wody jaką chcemy od 35-70 stopni,pieknie grzeje,natomiast woda ciepła pojawia sie jakies 3-6 sekund po odkreceniu kranu-wiec o co chodzi ??? itd.

Moje pytanie brzmi,dlaczego ciagle widzę ze polecane sa kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem a nie dwufunkcyjne skoro instalacja jest banalna ,koszty nizsze o zbiornik(2-3 tys zł),poza tym nie wiem czy dobrze to rozumiem ale gdy mamy zasobnik np 300 liów i skonczy sie w nim woda goraca to czekamy na wode?????-cena samych kotłów tez jakos nizsze....a wady własciwie jak widziałem w praktyce i opinii mojej rodziny nie występuja. Doradzcie w tej kwestii.dzieki i pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Kup kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem o pojemności ok 45-60 litrów. Czyli rozwiazanie pośrednie.
Kocioł taki szybko przygotowuje ciepłą wodę ze względu na dużą moc w obwodzie c.w.u. typowo 24kW. Zasobnik daje możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody dzięki czemu jest ona dostępna natychmiast po odkręceniu kranu znajdującego się nawet daleko od kotła. U mnie krany w łazience są w odległości 12 metrów od kotła.
Kocioł zajmuje mało miejsca, jest niewiele większy od przepływowego. Zasobnik o pojemności 60 litrów wystarcza na potrzeby czteroosobowej rodziny. Użytkuję taki kocioł od siedmiu lat i uważam że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Można wybierać spośród kotłow atmosferycznych, z zamkniętą komora spalania i kondensacyjnych. Do małych domów, takich jak twój, szczególnie uzyteczny jest kocioł kondansacyjny ze względu na bardzo szeroki zakres modulacji mocy palnika od 3kW do nawet 26kW. Na potrzeby c.o. kocioł może pracować z małą mocą, a no c.w.u. z dużą.
Przyrzyj oferte firmy Immergas:
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/aaa.htm
http://pl.immergas.com/products1/kotly_tradycyjne/kt.htm
Kotły kondensacyjne sa niestety droższe od atmosferycznych i z zamknieta komora spalania (turbo) ale są też od nich oszczędniejsze w zużyciu gazu.
Ja używam kocioł Immergas Avio Mayor z pierwszej serii.
Pytaj jeśli chciałbyś coś więcej wiedzieć.
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie brzmi,dlaczego ciagle widzę ze polecane sa kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem a nie dwufunkcyjne skoro instalacja jest banalna ,koszty nizsze o zbiornik(2-3 tys zł),poza tym nie wiem czy dobrze to rozumiem ale gdy mamy zasobnik np 300 liów i skonczy sie w nim woda goraca to czekamy na wode?????-cena samych kotłów tez jakos nizsze....a wady własciwie jak widziałem w praktyce i opinii mojej rodziny nie występuja. Doradzcie w tej kwestii.dzieki i pozdrawiam


Kocioł jednofunkcyjny z duzym zasobnikiem c.w.u. jest zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem dla dużej rodziny niż zwykły kocioł dwufukcyjny przepływowy. Koszt zakupu i instalacji też jest oczywiscie znacznie wiekszy ale czego się nie robi dla wygody?
Zasobnik o pojemności 300 litrów pozwala napełnić dwie wanny jednocześnie. Jednak podgrzanie ponowne tej ilości wody potrwa godzinę albo więcej zależnie od mocy kotła. Moc kotła dobiera się ze względu na zapotrzebowanie budynku na ciepło. Moc instalowanych kotłów jednofunkcyjnych jest z reguły mniejsza niż ktłów dwufunkcyjnych które muszą sobie radzić z przepływowym podgrzaniem wody użytkowej a i tak nie zapewniają wygody korzystania z wody jak zestaw kocioł jednofunkcyjny+zasobnik.
Podsumowując:
kocioł jednofuncyjny+duży zasobnik umożliwia pobór w krótkim czasie dużej ilości ciepłej wody o stabilnej temperaturze czyli można jednoczesnie odkrecić kilka kranów bez spadku strumienia wody, niestety taka wygoda kosztuje,
Kocioł dwufunkcyjny przepływowy jest znacznie tańszy w zakupie i montażu jednak odkrecenie kilku kranów jednocześnie spowoduje wyraźny spadek strumienia wody i niestabilność jej temperatury. Wystarczający dla singli lub małżeństwa bez dzieci.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...