Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Frezja

Brenda/Archipelag

Recommended Posts

Projekt Brenda z Archipelagu uważam za bardzo ciekawy, ale wykonanie na pewno kosztowne. Podany kosztorys raczej nierealny… no może powiedzmy nieaktualny. Dach będzie kosztował majątek. Oczywiście na pewno będą różnice w cenach w różnych częściach kraju, ale w Warszawie wykonanie dachu wraz z materiałami (pokrycie najtańszym gontem bitumicznym) kosztowało ok. 160zł/m2. A ten dach nie jest najprostszy…


http://archipelag.pl/switch_obj.php?KatID=...D=284&CanBack=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Interesującą wypowiedź o "Brendzie" spotkałem:
Cytat

Dom, od strony frontowej, wygląda na adaptację wyszynku przydrożnego, gdzie z głównej sali jadalnej powstał garaż aż na 2 samochody. A w środku też nie lepiej. Dom zbudowany na planie tramwaju, z przednim i tylnym pomostem. Na przednim pomoście występuje konflikt drzwiowy z przybyszem (o otwieranych drzwiach wejściowych na zewnątrz należy uprzedzić gości w zaproszeniu).
Wiatrołap duży, ale nie ma miejsca na postawienie wieszaka, półki na czapkę i rękawiczki, czy wiadra na parasol - w każdym kierunku "przejście dla pieszych". Szafa garderobiana w holu, znów z konfliktem drzwiowym. Hol, to jedna wielka pakamera z mnóstwem szaf. Wymuszony skręt w lewo i jesteśmy w jadalni. Jest piękny wykusz, sztandarowa ozdoba prawie wszystkich nowo powstających budynków. Droga w budowie, wymuszająca stół okrągły lub owalny (mało wygodne), ale bez miejsca na postawienie serwantki lub pomocnika, a na dodatek ograniczająca miejsce, na manewry rozłożenia stołu. Salon z długą perspektywa wyjścia i
ciasnym spojrzeniem na kominek (po szerokości pomieszczenia). Szerokość salonu,
to niecałe 5 m. Kominek zajmie 1,0 - 1,5 m + jego obsługa 0,8 m. Pozostaje 2,8 m na sofę fotele, stolik. Pod ścianą, jak w tramwaju. Na ścianie kominkowej nic nie postawisz, bo zepsuje perspektywę doświetlenia i drzwi tarasowych.
Pozostaje lewa ściana - skandaliczne! Ogród zimowy jest piękny, ale stosunkowo
rzadko w nim się przebywa. Ale w lecie przydałoby się zadaszenie od słońca. W
czasie upałów, w ogrodzie zimowym, nikt nie wytrzyma, że o roślinkach nie wspomnę.
Brak WC ogólnodostępnego zmusi gości do „szwędania” się po części "prywatnej".
Ciąg tramwajowy sypialni, w tym wypadku ma małe znaczenie. itd.
Kosztorys stanowczo zaniżony, jak we wszystkich projektach archipelagu. Taki chwyt marketingowy. Działka powinna mieć minimalne wymiary: 23,6 x 31,9 m. Jeśli macie większą postawcie garaż osobno i łatwiej znajdziecie rozwiązanie pomieszczeń w budowanym domu.
O kosztach budowy piwnic i kłopotach z tym związanych, nie wspomnę. Okna piwniczne są w projekcie poniżej poziomu terenu. Fajnie będzie wyciągać z dołków liście, śnieg.
Nie potrzeba siłowni.


Być może komuś to otworzyło oczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Interesującą wypowiedź o "Brendzie" spotkałem:

(bla, bla, bla...)

Być może komuś to otworzyło oczy?Witam, obejrzałem projekt Brenda i nie jestem ani jego przeciwnikiem ani zwolennikiem, nie w moim typie i tyle... ale jak przeczytałem powyższą opinię byłem lekko zniesmaczony. Może się mylę ale Twój post Antku wygląda, że raczej jesteś zwolennikiem tego co zacytowałeś. Nie wiem kto to napisał w oryginale ale takie opinie wydają się nie być ani mądre, ani obiektywne, nie jest to nawet dla mnie do końca zrozumiałe. Negując coś tylko za to, że "jest"... to przykre. Wg mnie te słowa to wyraz czyjejś frustracji czy jakiegoś niezrównoważenia emocjonalnego, dlatego teraz kilka słów "krytyki do krytyki":
1. "Dom, od strony frontowej, wygląda na adaptację wyszynku przydrożnego..." - estetyka, wygląd zewnętrzny rzecz gustu - każdy ma inny. Znaleźli by się na pewno zwolennicy.
2. "...zbudowany na planie tramwaju, z przednim i tylnym pomostem..." - co?
3. "konflikt drzwiowy z przybyszem (o otwieranych drzwiach wejściowych na zewnątrz należy uprzedzić gości..." - zawsze może ktoś stać za drzwiami (czy gdyby były otwierane do wewnątrz napisane byłoby o konflikcie z wychodzącym?), ponadto wyobraźmy sobie drzwi do niewątpliwie małego pomieszczenia jakim jest wiatrołap otwierane do wewnątrz - wchodzi razem 3 osobowa rodzina (to i tak nie wiele) i muszą jakoś te drzwi zamknąć (!)
4. "nie ma miejsca na postawienie wieszaka, półki na czapkę..." - wg mnie od tego jest właśnie hol, jest miejsce na okrycia wierzchnie i inne gadżety - a w wiatrołapie to tylko buty ze śniegu otrzepać albo rozpiąć/zapiąć płaszcz.
5. "Wymuszony skręt w lewo i jesteśmy w jadalni." - co to znaczy wymuszony skręt? z holu możesz iść wszędzie, więc nie rozumiem o co chodzi.
6. "Jest piękny wykusz, sztandarowa ozdoba..." - sam już nie wiem czy mam wyczuć w tym ironię? Jak się komuś podoba niech buduje jak nie, niech nie buduje. Proste.
7. cd wykusz "Droga w budowie..." - jak kogoś stać niech buduje jak nie, niech poszuka czegoś innego. Proste.
8. cd wykusz "wymuszająca stół okrągły lub owalny..." - a to niby dlaczego? Nie widzę specjalnego problemu z prostokątnym stołem zwłaszcza ustawionym jak na projekcie.
9. "Salon..." - to w skrócie bo mi się chyba już nie chce dalej tego komentować - widziałem ściany z kominkiem zagospodarowane całkiem fajnie. Kwestia wyobraźni, kreatywności czy po prostu dobrej inspiracji. Może jakieś delikatne półki na książki, bibeloty etc choć widziałem nawet i plazmę na ścianie z kominkiem - czemu nie?
10. "Kominek zajmie 1,0 - 1,5 m + jego obsługa 0,8 m" (?!?!) 2,3 m ?? to chyba piec do chleba?
11. "Pozostaje 2,8 m na sofę fotele, stolik. Pod ścianą, jak w tramwaju." - jakaś trauma komunikacyjna w dzieciństwie? Fakt pomieszczenie jest podłużne ale narożny przytulny kącik ale widocznie autor jest miłośnikiem dużej ilości gratów... ja nie.
12. "Pozostaje lewa ściana - skandaliczne!" - no comment : icon_biggrin.gif
13. "Brak WC ogólnodostępnego zmusi gości do „szwędania” się po części "prywatnej". - nie widzę tam jakiegoś skomplikowanego ciągu korytarzy ślepych zaułków etc. zapewne gościowi w jadalni wytłumaczyłbym to tak "toaleta? prosto i w holu w lewo" icon_smile.gif
14. Kosztorys - tutaj się nie wypowiadam bo nie wiem ale autor wie o "wszystkich projektach Archipelagu"
15. "O kosztach budowy piwnic i kłopotach z tym związanych, nie wspomnę." - koszty i kłopoty - ludzie budowali, budują i zapewne będą budować piwnice. Rozwiązanie? Potrzebujesz piwnicy i Cię na nią stać - buduj, jak nie - nie buduj.
16. i na koniec "Okna piwniczne są w projekcie poniżej poziomu terenu. Fajnie będzie wyciągać z dołków liście, śnieg." - po pierwsze wydaje mi się, że skoro jest to dom parterowy wyniesienie podpiwniczenia powyżej gruntu "zabije go" wizualnie. A co do śniegu i liści to wydaje mi się żeby to był aż tak wielki problem, ponieważ wnęki częściowo zasłoni dach a problem liści można wyeliminować odpowiednią kratką. We wszystkich miastach pewnie w połowie kamienic są takie okna więc po co robić z tego jakiś dramat...

Wg mnie projekt nie jest aż taki straszny jak widzi go (cytowany) przedmówca. Przy drobnych zmianach może być zupełnie ciekawy icon_smile.gif Pozdrawiam tych którym się chociaż trochę podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Często też takie "udogodnienia" okazują się być dobrymi początkami złego.  Trzeba pamiętać że to dużo elektroniki która niestety nie jest wieczna, a im więcej tego mamy, tym większe prawdopodobieństwo wielu irytujących problemów. Problemów których niestety sami nie będziemy w stanie zlokalizować i usunąć. Ale co kto lubi i faktycznie nic nie trzeba.  
  • Drodzy Licytujący,
   koszulki Budujemy Dom. Cena wywoławcza 20 zł. ZAPRASZAMY
  • Prace ociepleniowe powinny być prowadzone w temperaturach dodatnich (według instrukcji i wytycznych branżowych zakres temperatur podczas prowadzenia prac zwykle wynosi 5-25°C). W praktyce wygląda to jednak inaczej, a rolą producenta jest rzetelne informowanie o ewentualnym ryzyku przy odstępstwach od zaleceń. W przypadku kompletnego systemu ociepleń Termo Organika, istnieje  możliwość prowadzenia prac montażowych (przyklejanie styropianu i zatapianie siatki) w temperaturze dodatniej zbliżonej do 0°C przy  zastosowaniu kleju uniwersalnego Termo Organika TO-KU  w wersji zimowej. Mocowanie płyt styropianowych przy użyciu kleju uniwersalnego jest etapem najmniej narażonym na ewentualny spadek temperatury nocą poniżej 0°C, ponieważ warstwa kleju będzie pomiędzy ścianą budynku a  płytą styropianową (pod warunkiem, że temperatury w ciągu dnia są dodatnie. Należy jednak pamiętać, że temperatura ściany, do której jest przyklejany styropian nie może wynosić poniżej 0°C. Wykonywanie warstwy zbrojonej siatką wymaga większej czujności ze strony wykonawcy, ponieważ istnieje zdecydowanie większe, ryzyko wpływu ewentualnych nocnych spadków temperatury poniżej 0°C  co może mieć wpływ na właściwości mocowanego ocieplenia. Specjalne „dodatki zimowe” i stosowanie osłon na rusztowaniach także nie zabezpiecza w pełni wykonywanej elewacji. Jeżeli krótko po wykonaniu warstwy zbrojonej lub po położeniu tynku temperatura spadnie poniżej 0°C może to mieć wpływ na późniejsze właściwości elewacji (np. kruszenie się i odspajanie warstwy zbrojonej, nie wiązanie tynku, jego kruszenie się i odspajanie od warstwy zbrojonej, odbarwienia, wysoka nasiąkliwość, itp.)
  • Gość Kasti
   i odbieram moją Harmonie szczescia za 65 i dla zasady Zefiryna za 65 zł.   Prababciu Jagoda trafila w punkt
 • Popularne tematy

×