Skocz do zawartości

Najlepszy reku


Jacek K.

Recommended Posts

Napisano
Jaki jest najlepszy rekuperator do domku 120m2 o skrajnie niskim zapotrzebowaniu na ciepło (10-20kwh/m2a), czyli domu 1-2 litrowym? Wspólpracować będzie z GWC rurowym.

Chodzi mi niski poziom hałasu, niskie koszty eksploatacyjne i cenę do 10 tys. zł. Zależy mi na długowieczności urządzenia i tanich filtrach. Opcjonalnie powinna byc dostępna dobra automatyka. W tej chwili myślę o Flexit VG 400 TT (choć drogi w eksploatacji). Zakładam normalną wentylację na poziomie 0,3 do 0,8 kubatury wymiany powietrza (raczej bliżej 0,3 ze względu na jedynie 3 osoby mieszkające).
Gość Wentylek
Napisano
. To napewno jeden znajlepszych rekuperatorków. Z tym, że TT nie używa, się do domów, zbyt duza sprawność .szkoda kasy. I radziłbym S3 z domową kasetą.
Napisano
Cytat

. To napewno jeden znajlepszych rekuperatorków. Z tym, że TT nie używa, się do domów, zbyt duza sprawność .szkoda kasy. I radziłbym S3 z domową kasetą.



Co to znaczy "zbyt duza sprawność"? Ja zamierzam ogrzewać prądem, konkretnie grzałką wtórną w reku, więc sprawność powinna być >85% (a przynajmniej >75%) wg norm dot. domów pasywnych.

Cytat

Dlaczego drogi w eksploatacji???



Filtry kosztują 200zł, a trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku. Teraz nie pamiętam czy ta cena nie jest czasem nawet bez VAT.
Gość Gość
Napisano
Sprawność podawana przez producentów to sprawność określana przy idealnych, laboratoryjnych (nie wiadomo tak naprawdę jakich) warunkach pracy, w realu niemożliwa do osiągnięcia (60% ?), zależy m.in. od temperatury i wilgotności
Gość Gość
Napisano
Cytat

Sprawność podawana przez producentów to sprawność określana przy idealnych, laboratoryjnych (nie wiadomo tak naprawdę jakich) warunkach pracy, w realu niemożliwa do osiągnięcia (60% ?), zależy m.in. od temperatury i wilgotności



A co powiesz na temat Valloxa? I czy warto dopłacić za silniki EC w rekuperatorach?
Napisano
Otóż
W niedługiej przyszłości będą tylko wentylatory o niskim poborze prądu, zasoby energii są ograniczone i derektywy unijne nakładają takie obowiązki na producentów, w Polsce też tak będzie- ale mają one mniejszy spręż i instlacje powinny być wykonane z rur sztywnych, końcówki z elastycznych w celu wytłumienia przy nawiewnikach, wymienniki też będą tylko sprawniejsze -przeciwprądowe, przeciwprądo-krzyżowe itp.
Sprawnośc krzyżowych w warunakch realnych 50-60 % , tych sprawniejszych 70-80%
przy zastosowaniu wymiennika standartowego( krzyżowego) konieczne jest zamoantowanie nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej( tańsza eksploatacja)
Rynek rekuperatorów jest duży i wybór też, jak w kazdej branży..zresztą
Pozdarwiam
Gość T.  Brzęczkowski
Napisano
Chyba niewiele PR instalacji wykonał. Te sztywne rury... nagrewnice..
  • 3 tygodnie temu...
Gość Gość
Napisano
czyli jaki w końcu jest najlepszy do małego domu?
Gość T.  Brzęczkowski
Napisano
To tak jakby się spytać dziś o najlepszy samochód rodzinny. W latach 1990-1999 niebyłoby problemu z odpowiedzą, teraz jest ich (reku) tak dużo, wiele jest powielanych , wiele nieudanych, tylko są na runku zbyt krótko by opinia użytkowników je wykluczyła. Najlepiej jak podasz rozmiar domu i kwotę do jakiej możesz kalkulować, to podam nazwę.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
A co sądzicie o reku J.E. Storkair, który ma wentylatory o niskim zapotrzebowaniu na energię, pełna automatyka, ale nie znam nawet widełek cenowych, w których taka instalacja by sie zmiescila. Planuję wentylację z reku do domku do 100m2 (parterowy), ogrzewanie i c.w. kotłem kondensacyjnym, 3 sypialnie i salono-kuchnia, łazienka...
Gość T.  Brzęczkowski
Napisano
Trudno coś powiedzieć, bo pierwszą jednostkę tego typu włączyliśmy dokładnie rok temu. Faktycznie jest najcichsza (co nie znaczy, ze te głośniejsze słychać) . Ma bardzo fajny wymiennik hybrydę wymiennika krzyżowego (do tej pory najlepszego energetycznie) z przeciwprądowym firmy Recair o sprawności prawie 90% przy 100m3/h (producent central trochę przesadził!) Teraz może o wadach - brak układu rozmrażania.
Co jeszcze mi nie "pasi" to automatyczny bypass, jestem zwolennikiem wymienialnej kasety letniej, dlaczego??? Otyż z wieloletniego (16 lat) doświadczenia z rekuperatorami wiem, że praktycznie jedyną przyczyną "palenia się " silników jest niedrożność zapchanych filtrów i wemienników, stosowanie wymiennej kasety letniej wymusza dwa razy w roku otwarcie centrali, a jak ktoś otworzy i ten "syf" zobaczy ...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Paweł Szumniak
Napisano
Witam,

Przypadkiem natknąłem sie na to pytanie.
Najlepiej sprawdzić u przedstawiciela - firmy www.rekuperatory.pl .

Co do jakości - produkuje się tego kilkadziesiąt tysięcy sztuk
rocznie, a JEStorkair jest jednym z liderów tego rynku. Zapewne
nie bez przyczyny. icon_smile.gif

Centrale te produkuje się od wielu lat i nie jest to niedawno powstała
firma. Przy jej doświadczeniach nie sugerowałbym się czyimiś
złymi wspomnieniami po innych jednostkach. icon_wink.gif

Pozdrawiam.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Pan paweł pisze, że centrale StorkAir, są produkowane od wielu lat, a na www.rek... że to nowy model z 2006 ... To kto zaczoł s silnikami prądu stałego i automatycznym bypassm?
Napisano
b centrale dobre centrale u mnie działa model Stork 11/24K cicha ekonomiczna za rozsądną cenę ok 3000zł +2500 przewody, kształtk,i anemostaty, czerpnia, wyrzutnia.
  • 2 lata temu...
Napisano
Mam zamiar sam zrobić reku z wymiennikiem firmy heatex może ktoś ma pojęcie jakie wentylatory zastosować i jaki wymiennik dom ma 200 m2 bedzie mieszkać w nim 5 osób no i jakie kanały zastosować ja myślałem o tych giętkich soundflex czy jakoś tak.
No i jeszcze jakie średnice podobno im dalej do anemostatu nawiewnego tym mniejsza średnica przewodu czy to prawda?
a z wywiewnym sytuacja odwrotna
Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Napisano
Cytat

Mam zamiar sam zrobić reku z wymiennikiem firmy heatex może ktoś ma pojęcie jakie wentylatory zastosować i jaki wymiennik dom ma 200 m2 bedzie mieszkać w nim 5 osób no i jakie kanały zastosować ja myślałem o tych giętkich soundflex czy jakoś tak.
No i jeszcze jakie średnice podobno im dalej do anemostatu nawiewnego tym mniejsza średnica przewodu czy to prawda?
a z wywiewnym sytuacja odwrotna
Proszę o pomoc
Pozdrawiam


a co sadzicie o rekuperatorach firmy ilto

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeszcze jeden material w temacie, niestety nie pokazane jak to wykonuja    
    • Nikt nie poda dokładnego czasu, bo tu znaczenie ma zarówno grubość powłoki farby, jak i faktyczna temperatura grzejnika. A zasadniczy problem jest taki, że ta farba nie jest przeznaczona do takiego użycia. Dlatego nikt nie gwarantuje jak się zachowa w takich warunkach. Wszystko robimy na własne ryzyko.
    • Cześć,   dotarłem z rynna koszową do szczytu i mam tyle blachy ze wystarczy na 1 szanse dociecia/dogiecia. Plan jest taki żeby zrobić to tak (zdj A) U mnie to aktualnie wygląda tak (jedna z blach jeszcze nie podciagnieta do góry, zdj. B),   Mam na to 2 pomysły. Pierwszy taki jak na zdjęciu A wyzej, drugi taki zeby rozciąć wzdłuż czerwonej lini i zagiać na zielonej robiać zakład. Z tym 2 mam taki problem ze na końcu cieńcia jest jednak dziura, ktora chyba nie uda się przykryć dachówka i to ew miejsce do przecieków.  Tutaj znalazłem film na ktorym to robia    Jeśli chodzi o zdj A, to rozumiem ze trzeba przyciać/zagiąć to tak To co jeszcze nie podoba mi sie na wykonaniu ktore znlaazłem to ten moment Woda spadająca z dachówek powyzej wpada na to miejsce i ma duze szanse zeby sie przelac. Zakladam ze ten moment powinien byc inaczej rozwiazany. Wyzej podniesiony.   Jak Wy zrobiliscie to u siebie?  
    • Dziękuję za odpowiedź. "Jajogłowy", czyli kogo ma Pan na myśli - jakiś Pana znajomy praktyk z branży farbiarskiej?  Mój znajomy "jajogłowy" – profesor z politechniki z ekspertyzą w farbach – odpowiedział mi, że w Karcie charakterystyki nie wykazano żadnych substancji niebezpiecznych poza rozpuszczalnikami, które odparowują. Najpewniej wciąż odparowują ich resztki i stąd zapach.   W Karcie Technicznej czytamy, że farba: Źródło: https://msp.images.akzonobel.com/prd/dh/eplham/documents/hammerite_prosto_na_rdz__karta_techniczna.pdf    Dlatego też zdecydowałem się na tę farbę, bo instalacja w lokalach mieszkalnych prawie nigdy nie osiąga temperatury 80 °C.
    • Głupoty Aśćka prawisz, ot co. Bo to sklejka z puchu, skoro starasz się o brak przeciążeń? A w ogóle skąd te przeciążenia przychodzą Ci do głowy? Sądzisz, że to któreś piętro? Otóż raczej się mylisz. Progi wskazują, że nie. I po co Ci tam solidna hydroizolacja? Basen będzie?   I wprawdzie post deczko stęchlizną zalatuje, ale Autorowi byłbym skłonny ten keramzyt odradzać. Nieustabilizowany keramzyt (niezamknięty warstwą zmieszaną choćby z chudziakiem) będzie rypiał i skrzypiał pod płytami OSB czy innymi, aż do końca świata. Dlatego raczej styropian na wyrównanie. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...