Skocz do zawartości

Jak się ma kosztorys inwestorski do rzeczywistego kosztu budowy


Recommended Posts

Więc tak naprawdę do końca nie wiadomo ile całkowicie będzie kosztować budowa domu...
biorę kredyt, potem nie starczy na budowę a na następny już mnie nie będzie stać...
a za nim się dowiem ile będzie mnie to kosztować całkowicie to też trochę pieniędzy stracę... ;/
Link do komentarza
Gość mhtyl
Z jakiego powodu powinien być niższy koszt budowy? Chyba, że ten generalny wykonawca zrobi kosztorys wyższy o te 12-15% a później przy budowie opuści bidnemu i głupiemu inwestorowi owe 12-15% a on będzie wniebowzięty,że mu wykonawca z ceny zjechał.
Link do komentarza
  Cytat

Z jakiego powodu powinien być niższy koszt budowy? Chyba, że ten generalny wykonawca zrobi kosztorys wyższy o te 12-15% a później przy budowie opuści bidnemu i głupiemu inwestorowi owe 12-15% a on będzie wniebowzięty,że mu wykonawca z ceny zjechał.

Rozwiń  

Kosztorys inwestorski nie jest robiony przez generalnego wykonawce lecz bezpośrednio zlecany przez inwestora kosztorysantowi. Kosztorysant przy wycenie korzysta z baz danych o cenach materiałów, robocizny, pracy sprzętu, poziomach narzutów pośrednich, kosztów zakupu, zysku, itp... W związku z tym wykonawca nie ma co spuszczać inwestorowi z ceny określonej w kosztorysie inwestorskim.
Co do różnicy 12-15% to mniej więcej na takim poziomie kształtują się koszty budowy z generalnym wykonawcą, a wynikają z kosztów jakie ponosi wykonawca. Droższa oferta nie będzie konkurencyjna na rynku.
Można oczywiście wybudować taniej, ale to już nie z generalnym wykonawcą, lecz systemem gospodarczym.
Ktoś wcześniej pisał o różnych dziwnych narzutach w kosztorysach (stawki 1 kwartał 2011 roku):
- koszty pośrednie - koszty związane z zatrudnieniem pracowników na umowę o pracę, zlecenie, dzieło - 65,2% od ceny robocizny i pracy sprzętu
- koszty zakupów - koszty związane z zakupem towaru, transportem, negocjacjami, telefonami, zamawianiem pełnych dostaw - 6,7% od ceny materiałów
- zysk - 11,5% od ceny robocizny i sprzętu
Link do komentarza
Gość mhtyl
Ja porównywałem z budową systemem gospodarczym,ale jak ktoś nie ma czasu a jeszcze dysponuje odpowiednią kasą to tak może robić. Sam wiesz,że systemem gospodarczym to można bardzo dużo zaoszczędzić i kosztorys wtedy ni jak ma się do rzeczywistości.
Link do komentarza
  Cytat

Ja porównywałem z budową systemem gospodarczym,ale jak ktoś nie ma czasu a jeszcze dysponuje odpowiednią kasą to tak może robić. Sam wiesz,że systemem gospodarczym to można bardzo dużo zaoszczędzić i kosztorys wtedy ni jak ma się do rzeczywistości.

Rozwiń  

Ja skolei pisałem że to ceny z budową prez generalnego wykonawcę. Kosztu budowy systemem gospodarczym nie jesteś w stanie określić za pomocą kosztorysów, wszystko zależy od tego jakie prace jesteś w stanie wykonać samodzielnie lub z pomocą sąsiada, rodziny, itp...
Z tego co kiedyś orientacyjnie sprawdzałem to budowa systemem gospodarczym to jakieś 70% kosztorysu inwestorskiego.
Pytanie tylko czy wszyscy są w stanie poświęcić się budowanie domku samodzielnie. Gdzieś na forum czytałem historię z życia wziętą. Człowiek wziął urlop żeby budować domek, roboty mu się poprzesuwały w związku z tym przedłużył sobie urlop. Gdy wrócił do pracy czekało już na niego wypowiedzenie umowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...