Skocz do zawartości

Pompa ciepła w domu z bali


Gość

Recommended Posts

Napisano
Witam Państwa,

Od dwóch numerów jestem czytelnikiem magazynu Budujemy Dom i z przyjemnością stwierdzam, że poruszane na łamach zagadnienia w znacznej mierze pokrywają się z rodzącymi się u mnie pytaniami. A pytania wynikają z przygotowywania się do podjęcia ważnej decyzji, jaką jest budowa domu.
W ostatnim numerze znalazłem ciekawy artykuł o zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania domów i przygotowania cwu. Pomyślałem sobie, że jest to bardzo racjonalny sposób. Jednak mając w planach budowę domu z grubego bala (plany zawsze można zmienić, ale na taki dom mam wielką ochotę) wykorzystanie w nim pompy ciepła jest praktycznie niemożliwe. Generalnie polecacie Państwo zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego, a więc podłogowego. Dom z bala bez drewnianej podłogi nie miałby swojego charakteru, a drewno do ogrzewania podłogowego zasadniczo się nie nadaje. Czyli wygląda to na zamknięty krąg niemożności technologicznej.

I tu mam do Państwa takie drobne pytanie - czy istnieją może jakieś technologie, które umożliwiają jednak zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domu z bala?

Będę wdzięczny za odpowiedź.



z pozdrowieniami

Andrzej Narojek
Gość Redakcja__
Napisano
Pojęcie "dom z bala" jest zbyt ogólnikowe i nie można stwierdzić, czy w takim budynku można zastosowac ogrzewanie pompą ciepła. Natomiast alternatywnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie ścienne, ale pokrycie musi również zapewniać dobrą praewodność cieplną (np. z płyt gipsowo-kartonowych).
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Dorsystem:
Niekoniecznie trzeba stosować ogrzewanie podłogowe , można także
stosować grzejniki niskotemperaturowe dla systemu grzewczego z pompą
ciepła. Inny rozwiązaniem jest podłączenie pompy ciepła do systemu
nawiewu ciepłego powietrza, lecz tutaj jest problem z kanałami
powietrznymi (trzeba je schować).
Tak więc grzejniki niskotemperaturowe będą najlepszym rozwiązaniem dla
domu z bala.
Piotr Leszek
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Odpowiedź z firmy
ThermoGolv:
Ogrzewanie podłogowe pod deskami jest możliwe, choć mniej wydajne niż w przypadku płytek ceramicznych. Jest ono dość powszechne w Szwecji.
Znalazło zastosowanie w przypadku remontów i modernizacji domów drewnianych oraz drewnianych podłóg. Przykładem może być podłogowa pompa ciepła, gdzie w podłodze czynnikiem grzewczym jest czynnik roboczy R 407. W takim przypadku na miedzianą rurkę nakłada się odpowiednio wyprofilowane aluminiowe płyty stanowiące rodzaj radiatorów, a całość umieszcza się bezpośrednio pod drewnianą podłogą. Znany jest przypadek wodnego ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą o grubości 5 centymetrów.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...