Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Pompa ciepła w domu z bali

Recommended Posts

Gość
Witam Państwa,

Od dwóch numerów jestem czytelnikiem magazynu Budujemy Dom i z przyjemnością stwierdzam, że poruszane na łamach zagadnienia w znacznej mierze pokrywają się z rodzącymi się u mnie pytaniami. A pytania wynikają z przygotowywania się do podjęcia ważnej decyzji, jaką jest budowa domu.
W ostatnim numerze znalazłem ciekawy artykuł o zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania domów i przygotowania cwu. Pomyślałem sobie, że jest to bardzo racjonalny sposób. Jednak mając w planach budowę domu z grubego bala (plany zawsze można zmienić, ale na taki dom mam wielką ochotę) wykorzystanie w nim pompy ciepła jest praktycznie niemożliwe. Generalnie polecacie Państwo zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego, a więc podłogowego. Dom z bala bez drewnianej podłogi nie miałby swojego charakteru, a drewno do ogrzewania podłogowego zasadniczo się nie nadaje. Czyli wygląda to na zamknięty krąg niemożności technologicznej.

I tu mam do Państwa takie drobne pytanie - czy istnieją może jakieś technologie, które umożliwiają jednak zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domu z bala?

Będę wdzięczny za odpowiedź.z pozdrowieniami

Andrzej Narojek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Redakcja__
Pojęcie "dom z bala" jest zbyt ogólnikowe i nie można stwierdzić, czy w takim budynku można zastosowac ogrzewanie pompą ciepła. Natomiast alternatywnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie ścienne, ale pokrycie musi również zapewniać dobrą praewodność cieplną (np. z płyt gipsowo-kartonowych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dorsystem:
Niekoniecznie trzeba stosować ogrzewanie podłogowe , można także
stosować grzejniki niskotemperaturowe dla systemu grzewczego z pompą
ciepła. Inny rozwiązaniem jest podłączenie pompy ciepła do systemu
nawiewu ciepłego powietrza, lecz tutaj jest problem z kanałami
powietrznymi (trzeba je schować).
Tak więc grzejniki niskotemperaturowe będą najlepszym rozwiązaniem dla
domu z bala.
Piotr Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź z firmy
ThermoGolv:
Ogrzewanie podłogowe pod deskami jest możliwe, choć mniej wydajne niż w przypadku płytek ceramicznych. Jest ono dość powszechne w Szwecji.
Znalazło zastosowanie w przypadku remontów i modernizacji domów drewnianych oraz drewnianych podłóg. Przykładem może być podłogowa pompa ciepła, gdzie w podłodze czynnikiem grzewczym jest czynnik roboczy R 407. W takim przypadku na miedzianą rurkę nakłada się odpowiednio wyprofilowane aluminiowe płyty stanowiące rodzaj radiatorów, a całość umieszcza się bezpośrednio pod drewnianą podłogą. Znany jest przypadek wodnego ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą o grubości 5 centymetrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...