Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Mariusz

Uczestnik
 • Posty

  41
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Mariusz

 • Ranga
  Początkujący
 1. Mariusz

  czy warto

  Panie T. Brzęczkowski, mógłby Pan podać, w którym raporcie w BD pisaliśmy, że "u nas zabrania się izolować"? Naszym zdaniem jest całkowicie odwrotnie. Bardzo dobre zaizolowanie domu jest wstępem do instalacji pompy ciepła. Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, m.in. pokazując dom z pompą ciepła (BD 1-2.2003). Koszt ogrzewania domu wynosi ok. 100 zł miesięcznie.
 2. Mariusz

  więcej o wnętrzach

  W najbliższym czasie redakcja BD planuje wydać numer poświęcony tylko wnętrzom. Zapraszam do lektury!
 3. Układanie krok po kroku płyt gipsowych opisujemy w najnowszym numerze BD 7-8. Zapraszamy do lektury.
 4. Mariusz

  Jaki kocioł

  Szczgółowy raport nt. kotłów gazowych opisujemy w najnowszym numerze BD 7-8. Zapraszamy do lektury.
 5. Mariusz

  taras na gruncie

  Prawidłową budowę tarasu opisujemy w najnowszym numerze BD 7-8. Szczegołowo pokazujemy, jak izolować taras od ściany, jak zbudować taras na garażu i odpowiadamy, kiedy bezwzględnie trzeba go ocieplić. Zapraszamy do lektury.
 6. Mariusz

  Płyty eternitowe

  Remont starego dachu (także tego pokrytego eternitem) opisujemy w najnowszym numerze BD 7-8. Zapraszamy do lektury.
 7. Mariusz

  suchy jastrych

  Więcej wiadomości o suchym jastrychu w raporcie w ostatnim numerze BD 7-8/2004. Zapraszamy do lektury. Nasz autor bardzo dokładnie opisuje, jak należy kłaść suchy jastrych i jakich błędów unikać.
 8. Odpowiedź z firmy ThermoGolv: Istnieje taka możliwość, jeżeli zastosujemy system pompy ciepła z tzw. bezpośrednim parowaniem. Jednak poziomy wymiennik gruntowy pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem podczas intensywnej pracy pompy ciepła w zimie może na niewielkiej przestrzeni nawet zmrozić grunt. Wymiennika tego typu nie należy więc umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków ani pod nią. Teren zajęty przez wymiennik grutowy pompy ciepła nie nadaje się również do trwałej zabudowy. Można na tym terenie prowadzić uprawy oraz nasadzenia. Do zainstalowania pompy ciepła np. o mocy 5 kW w systemie z bezpośrednim parowaniem, potrzebna jest działka o pow. ok. 150m2. System z bezpośrednim parowaniem nie wymaga pomp obiegowych dolnego i górnego źródła (w przypadku pompy ciepła do c.o. i c.w.u.).
 9. Mariusz

  co, jak woda zamarznie?

  Redakcja: Chwilowy brak prądu można zastąpić urządzeniami podtrzymującymi (tzw. UPS-y), które nie są zbyt drogie. Długi czas bez prądu to już jest problem. Pomóc mogą generatory prądotwórcze na paliwo, ale te niestety, kosztują już kilka tysięcy złotych.
 10. Mariusz

  co, jak woda zamarznie?

  Odpowiedź z firmy ThermoGolv: Woda może zamarznąć, jeżeli nie będą przestrzegane odpowiednie głębokości wynikające ze stref przemarzania gruntu zakopanych rur przyłączeniowych. Płytsze zakopanie rur wiąże się z ich odpowiednią izolacją termiczną. Unikać należy również bezpośredniego kontaktu rur wodnych czy kanalizacyjnych z kolektorami ziemnymi pompy ciepła.
 11. Mariusz

  Pompa ciepła w domu z bali

  Odpowiedź z firmy ThermoGolv: Ogrzewanie podłogowe pod deskami jest możliwe, choć mniej wydajne niż w przypadku płytek ceramicznych. Jest ono dość powszechne w Szwecji. Znalazło zastosowanie w przypadku remontów i modernizacji domów drewnianych oraz drewnianych podłóg. Przykładem może być podłogowa pompa ciepła, gdzie w podłodze czynnikiem grzewczym jest czynnik roboczy R 407. W takim przypadku na miedzianą rurkę nakłada się odpowiednio wyprofilowane aluminiowe płyty stanowiące rodzaj radiatorów, a całość umieszcza się bezpośrednio pod drewnianą podłogą. Znany jest przypadek wodnego ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą o grubości 5 centymetrów.
 12. Mariusz

  Płyty eternitowe

  Redakcja: Walcz w gminie o pomoc! Gminy powinny problem odpadów niebezpiecznych (także płyt eternitowych) wpisywać do swoich zadań. Mogą także dofinansować odbiór niebezpiecznych odpadów, ale trzeba to poruszyć np. na sesji gminy. Kilka gmin już zaczęło rozwiązywać ten problem. Najbardziej przyjazny program dla swoich mieszkańców wdrożono w życie w gminie Milanówek k. Warszawy. - Nasi mieszkańcy płacą tylko 20% kosztów wywozu i utylizacji płyt eternitowych – mówi podinspektor Emilia Misiak z referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Milanówku. W ubiegłym roku z programu skorzystało 30 osób od których odebrano 35 ton eternitu. W tym roku przez pięć miesięcy stare pokrycia oddało kolejne 30 mieszkańców. Mieszkaniec Milanówka za odebranie tony odpadów z eternitu płaci tylko 100 zł, ponieważ urzędnicy ogłosili przetarg i wybrali najtańszą firmę. Koncesjonowany odbiorca bierze 500 zł za tonę eternitu od gminy.
 13. Mariusz

  Płyty eternitowe

  Redakcja: Termin to 2032 rok! Niestety, nic nie słychać o tym, aby gminy miały dofinansowywać pokrycie dachu blachą albo choćby papą. Problem umowy z Unią Europejską jest bardziej złożony. Rzeczywiście, data, kiedy eternit ma zniknąć z dachów jest już zapisana w Dzienniku Ustaw, ale mamy na to dużo więcej czasu niż siedem lat. - Termin podany jest w tzw. programie azbestowym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w Dzienniku Ustaw 192 z 2003 roku, poz. 1876, paragraf 2. Wpisano tam datę 2032 roku jako ostateczne wyeliminowanie azbestu z dachów. Jeszcze przez 28 lat eternit, który zawiera azbest, może leżeć na dachach – wyjaśnia Ryszard Purski z Departamentu Polityki Ekologicznej przy Ministerstwie Środowiska. Według Ryszarda Purskiego problem odpadów leży w gestii gmin i to one powinny wprowadzac odpowiednie programy. - To wynika z zobowiązań ustawowych. Usuwanie m.in. pokryć eternitowych gminy powinny umieszczać w swoich planach – wyjaśnia Ryszard Purski.
 14. Odpowiedź firmy Deceuninck Polska: Oczywiście , to nieprawda. Nie tylko zakładanie okien z plastiku nie jest zabronione (nie wiem doprawdy, skąd takie informacje), ale rynek okien z PCW stale rozwija się w całej Europie (również w Polsce), co zresztą widać gołym okiem. PCW, bo o oknach z tego materiału mówimy, jest materiałem absolutnie zdrowym, nie wydzielającym żadnych substancji, nie rozkładającym się, odpornym na większość składników atmosferycznych oraz tych użytku domowego. Warto nadmienić, że PCW znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład w medycynie, gdzie używa się wykonanych z PCW przewodów do kroplówek oraz naczyń do przechowywania krwi. Okna z PCW można stosować we wszystkich rodzajach budownictwa, co potwierdza Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Nie może być zatem żadnych kłopotów zdrowotnych z powodu zastosowanego materiału. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że okna z PCW charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Fakt ten z gruntu pozytywny niesie jednak niebezpieczeństwo pogorszenia klimatu w mieszkaniu, o ile brak jest wentylacji, nie wietrzy się pomieszczenia lub okno nie zostało przystosowane do przepuszczania pewnej ilości powietrza. W przypadku dalszych pytań i wątpliwości pozostaję do dyspozycji . Ireneusz Gawle
 15. Mariusz

  Porotherm - czy - Gisoton

  Odpowiedź firmy Grema Ekosystem: W systemie Gisoton, mimo cieńszych ścian współczynnik przenikania ciepła jest bardzo korzystny. W środku pustaka wynois on 0,2658 W/m2K. Natomiast ze względu na zróżnicowanie przekrojów poprzecznych pustaka z wyliczeń wynika, że średni - czyli rzeczywisty współczynnik przenikania ciepła w stanie surowym bez tynków wynosi 0,30 W/m2K. Zaletą systemu Gisoton jest szybkie budowanie. Po uożeniu pierwszej warstwy na zaprawę, pozostałe elementy układa się jak klocki lego. Nie powstają żadne mostki termiczne, ponieważ do wznoszenia ścian w systemie Gisoton nie używa się zaprawy poziomej ani pionowej. Po ustawieniu całej kondygnacji i przykryciu jej dowolnym stropem, zalewa się takie ściany betonem. Koszt m.kw. ściany zewnętrzneh zbudowanej z pustaków TS 30/11,5: - pustaki z wkładką styropianową 180 zł (8 sztuk); - beton ok. 20 zł (beton z plastyfikatorem); - robocizna 25 zł. Pozornym minusem dla inwestora może być nasz kontrola budowania. Obowiązuje u nas nadzór technologiczny nad budową ścian. Cena nadzoru to 5-10 % wartości sprzedanego materiału. Obecnie oferujemy promocję - przy zakupie pustaków do końca czerwca 2004 nadzór gratis. Inną możliwością jest wykonanie domu przez naszą firmę. Budujemy domy "pod klucz". Pustak produkowany jest z betonu lekkiego, w skład którego wchodzi 75% glińca (keramzytu) znanej w Europie firmy Liapor, produkującej najwyższej jakości kruszywa, następniee 15% lekkiego piasku firmy Liapor oraz 10 % cementu portlandzkiego (spoiwo). Liapor - gliniec, produkt gotowy wytwarzany jest z wyselekcjonowanej gliny drobno zmielonej i zgranulowanej, wypalanej w piecach obrotowych w temperaturze 1200 stopni C. do postaci małych, lekkich kuleczek. Zamknięta zewnętrzna powłoka kuleczek jest wytrzymała na ściskanie, zgniatanie, odporna jest także na prawie wszystkie rodzaje kwasów i ługów, posiada bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne i akustyczne, jest odporna na mróz, ogień i wilgoć. Dzięki położeniu izolacji cieplnej powstaje po bokach rdzeń akumulacyjny o dużej zdolności magazynowania ciepła (efekt "pieca kaflowego"). To powoduje oszczędność energii i zapewnia przyjemny mikroklimat. Na zapewnienie przyjemnego mikroklimatu pomieszczń decydujący wpływ majądwa czynniki - równomierna temperatura pomieszczenia i wilgotność. W przypadku Gisotonu oba czynniki zostały rozwiązane optymalnie. Rdzeń akumulujacy po bokach pomieszczenia działa jak bufor i regulator. Pobiera ciepło i wilgotność i w razie potrzeby z powrotem je wydziela. Specjalna struktura lekkiego betonu (beton złożony jest jakby z pojedyńczych kuleczek) gwarantuje doskonałe przenikanie. Pleśnie takze nie mają szans - warstwa izolacji cieplnej w kamieniu narożnnym prowadzi poza narożnik betonu lekkiego, wykluczając w ten sposób mostki cieplne. mgr inż. Ewa Duchewicz
×
×
 • Utwórz nowe...