Skocz do zawartości

budowa bliźniaka - podział nieruchomości


Recommended Posts

Witam.
Planujemy ze znajomymi wybudować na działce ~1150m2 (wymiar od drogi 29m) bliźniaka na sprzedaż. W związku z tym mam prośbę o pomoc w ustaleniu kolejności kroków formalno prawnych.
Aby sprzedać dwa oddzielne domy planuje:
- wystąpić z wnioskiem o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - na tej podstawie określi sie czy w ogóle można postawić bliźniaka i jaka jest minimalna powierzchnia działki pod budowę domu
- podział nieruchomości na dwie
- uzyskać wypis z ewidencji gruntów i na tej podstawie sporządzić oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- zrobić projekty przyłączy (oddzielne przyłącza do obu budynków)
- złożyć wnioski o podpisanie umów z dostawcami mediów
- zaopiniować wjazdy na działki
- złożyć wniosek o pozwolenie na budowę

czy jest mi do czegoś potrzebna księga wieczysta? bo po podziale trzeba będzie założyć dwie oddzielne księgi
czy opisany powyżej algorytm nie jest zbyt czasochłonny, czy może podziału dokonać po postawieniu stanu surowego (ale konieczne jest posiadanie oddzielnych przyłączy oraz wjazdów)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Witam.
Mam pytanie do Pana Cezarego, również w kwestii budowy bliźniaka na jednej działce.

Brat męża rok temu wybudował dom. Ustytuował go na działce w ten sposób, aby można było wybudować bliźniaka. Teraz chcielibyśmy odkupić połowę działki i wybudować swoją połowę bliźniaka. Zaznaczę jednak, że do tej pory brat męża jeszcze nie "odebrał" domu - mimo, iż już w nim mieszka (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie). Jakie kroki powinniśmy poczynić, by wszystko przebegało wedle prawa? Działka ma 11 arów, jest położona pod Warszawą (gmina Lesznowola).
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Mam pytanie do Pana Cezarego, również w kwestii budowy bliźniaka na jednej działce.

Brat męża rok temu wybudował dom. Ustytuował go na działce w ten sposób, aby można było wybudować bliźniaka. Teraz chcielibyśmy odkupić połowę działki i wybudować swoją połowę bliźniaka. Zaznaczę jednak, że do tej pory brat męża jeszcze nie "odebrał" domu - mimo, iż już w nim mieszka (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie). Jakie kroki powinniśmy poczynić, by wszystko przebegało wedle prawa? Działka ma 11 arów, jest położona pod Warszawą (gmina Lesznowola).
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.


Przypominamy, że o możliwości zabudowy działki decyduje MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wydane indywidualnie warunki zabudowy, gdy nie ma MPZP).

W tej sprawie istotne będzie czy w ogóle można dokonać podziału działki np. ze względu na wymaganą minimalną powierzchnię pod zabudowę i czy dopuszczalna jest zabudowa bliźniacza.

Wszystkie informacje na temat lokalnych przepisów odnośnie zabudowy można uzyskać w urzędzie gminy.
Link do komentarza
czyli prościej:
1. brat budował na podstawie WZ (warunków zabudowy), czy istniejącego Planu Zagospodarowania (MPZP)? to musisz ustalić
2. czy istnieje obowiązujący plan zagospodarowania?, jeżeli tak - wystąp o wypis, bądź sprawdź przez net co jest przewidziane dla tego terenu
3. czy działka jest już podzielona, czy chcecie dzielić?
4. zaszantażuj brata, że go pod... do urzędu, że tyle mneiszka bez odbioru, może taniej odkupisz działkę
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

czyli prościej:
1. brat budował na podstawie WZ (warunków zabudowy), czy istniejącego Planu Zagospodarowania (MPZP)? to musisz ustalić
2. czy istnieje obowiązujący plan zagospodarowania?, jeżeli tak - wystąp o wypis, bądź sprawdź przez net co jest przewidziane dla tego terenu
3. czy działka jest już podzielona, czy chcecie dzielić?
4. zaszantażuj brata, że go pod... do urzędu, że tyle mneiszka bez odbioru, może taniej odkupisz działkę



Brat męża, już dawno chciał wystąpić o odebranie domu, niestety wypełzły inne kwestie, które musieli najpierw rozwiązać - nie ukrywajmy, że do odbioru domu też potrzebne są pieniążki :/

Bardzo dziękuję Panu Cezaremu oraz Barbossa za odpowiedź.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...