Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Moje dotychczasowe doświadczenia z budowy TERCJI


Recommended Posts

Witam Serdecznie Wszystkich Budowniczych ,

Dość często czytam Wasze rady i problemy. Próbowałem już swoich sił na forum dopytując o dach z wolimi oczkami, jednak sam nic dotychczas nie wniosłem. Mam również ciekawe doświadczenia odnośnie kosztorysów - czasami 300 % różnicy ??? WAŻNE JEST ABY PRECYZYJNIE USTALIĆ ZAKRES I EGZEKWOWAĆ, EGZEKWOWAĆ, chociaż mi się to nie udaje ale cel jest szczytny ;o)
Ostatnio zauważyłem, że sporo dyskusji krąży wokół kosztów budowy Tercji, także postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami i przemyśleniami, a więc do dzieła.

Budowa na Śląsku, okolice Gliwic

Stan 0 - wykonany wartości rzeczywiste

Wynagrodzenie kierownika za stan zero "0": 400 PLN (bardzo ważna osoba na budowie, proponuję znaleźć profesjonalistę, to on właśnie ma najlepsze przełożenie na wykonawcę, zaoszczędzi nam stresu i pieniędzy)
Obsługa geodezyjna: 600 PLN

Robocizna: 14 550 PLN

Zakres: wykop, szalowanie, zbrojenie, izolacja pozioma, ściany z bloczków betonowych 6 warstw - na wysokość, izolacja termiczną styropian + siatka, izolacja pionowa dysperbit 4 warstwy wew i zew., folia kubełkowa, wypełnienie środka piaskiem z zagęszczeniem, kanalizacja, wprowadzenie wody pod ławą, wylanie płyty, drenaż opaskowy (włóknina, żwir + rura fi 100) w sumie 5 studzienek, obsypanie sian z zewnątrz. Cały sprzęt i szalunki po stronie wykonawcy

Materiały:29 000 PLN

Beton B5, B20 z transportem i pompą (ławy, słupy, schody, płyta) - w sumie 44 m3 za 10 500 PLN
Stal fi 12 i fi 6 = 3000 PLN sporo zostało
Bloczki 1400 szt = 4500 PLN
Piasek 350 t + żwir = 6000 PLN
Rury kanalizacyjne = 1000 PLN
Izolacje, styropian 10 cm, kleje, siatka, wapno i cement, dysperbit 350 kg, gwoździe, folie, kołki, drenaż i inne = 4000 PLN


Ściany Parteru i strop - prognoza

Wynagrodzenie kierownika: 400 PLN

Robocizna: 24 000 PLN

Zakres: izolacja pozioma, murowanie ścian z cegły silikatowej N24 /12 wew i zew ok 230 m2 po 35 PLN/m2; szalowanie, zbrojenie i wylewanie stropu żelbetowego ok. 150 m2 po 100 PLN/m2, słupy wewnętrzne, ścianka kolankowa wraz z wieńcem. Cały sprzęt i szalunki po stronie wykonawcy

Materiały:27 000 PLN

Beton B20 z transportem i pompą (strop i słupy) - w sumie 20 m3 za 5 000 PLN
Stal fi 12 i fi 6 = 3000 PLN
Silikaty = 16 500 PLN - powinno coś zostać na garaż i ogrodzenie ???
Piasek 15t = 500 PLN
Izolacje, wapno i cement, dysperbit, gwoździe, kotwy, siatka, folie, kołki inne = 2000 PLN


Dach - prognoza

Wynagrodzenie kierownika: 400 PLN

Robocizna: 26 000 PLN

Zakres: Pełna więźba, nadbitka, krokwie rzeźbione, cztery okna dachowe, budowa dwóch kominów, dwa wole oczka, ganek na dwóch kolumnach - 250 m2 x 80 PLN/m2

Materiały:32 000 PLN

Więźba - 10 m3 = 8 000 PLN
Dachówka karpiówka i dodatki = 17 000 PLN
Okna 4 szt = 4 000 PLN
Rynny, inne = 3000 PLN

Życzę wszystkim uczciwych i terminowych wykonawców oraz dystansu do rzeczywistości.

Pozdrawiam MAL

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Solidne i rzetelne opracowanie. Z pewnością już niebawem zaczną się się pojawiać kolejni Forumowicze. Założę się, że większość informacji przyda się każdemu kto jest na podobnym etapie. Ja na pewno będę się tutaj pojawiać. Pozdrawiam i trzymam kciuki icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Solidne i rzetelne opracowanie. Z pewnością już niebawem zaczną się się pojawiać kolejni Forumowicze. Założę się, że większość informacji przyda się każdemu kto jest na podobnym etapie. Ja na pewno będę się tutaj pojawiać. Pozdrawiam i trzymam kciuki icon_smile.gifWitam pierwszego Gościa i dziękuję za uznanie. Poniżej kilka nowych doświadczeń z budowy

Należy zaopatrzyć się w długą poziomicę i min. 30 mb taśmę mierniczą, po to aby kontrolować Panów na budowie, tak często jak się da. Jeżeli coś Wam się nie podoba natychmiast żądajcie usunięcia błędów. Pewne odchyłki są dopuszczalne, jednak mogą wpłynąć ujemnie na żywotność budynku a już na pewno na koszty, chociażby prostowanie ścian podczas tynkowania. Ja osobiście kazałem rozebrać kawałek ściany i już. Nie uniknąłem natomiast błędów w przewiązaniu bloczków pomiędzy warstwami (różne źródła różnie podają te wartości np.: min. 5 cm, lub min. 30 % długości elementu murowego). Aby zapobiec potencjalnym problemom pękania ścian zastosowałem zbrojenie poziome MURFOR - zdjęcie poniżej; koszt ok. 20 PLN za 3 mb, zużyłem ok. 35 szt. i mam nadzieję, że było warto.

Pozdrawiam,

MAL

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Witam,

Strop zalany, czekamy na ścianę kolankową (0,8 m) i chyba w tym roku koniec. Zapowiadają srogą i śnieżną zimę, także będę musiał to czymś przykryć i zabezpieczyć otwory okienne przed nawiewaniem śniegu do środka. Czy ktoś z Was pozostawiał domek bez dachu na zimę ? ;o) Zmieniłem podciągi z profili HEB na zbrojone prętami (dół 4 x fi 20 + góra 5 x fi 16)

Dodatkowo muszę odrobinę zweryfikować podane poprzednio koszty stropu:

Stal 2,5 t ok. 7 500 zł (stal podrożała z 2000 zł/t brutto w IX 2009 do 2650 zł/t brutto IX 2010)
Beton B25 - 32 m3 ok. 7 500 zł (grubość płyty 16 cm + nadproża i podciągi)
Robocizna ok. 13000 zł (szalunki, stemple, gwoździe, całość po stronie wykonawcy)
Razem ok. ok. 28 000 zł


Jak widać na zdjęciach wyjście na poddasze (strych) jest zlokalizowane w centralnej części domu. Zobaczymy jak się to sprawdzi w trakcie użytkowania (schody w salonie?) . Dodatkowo kotłownia wygospodarowana z korytarza jest odrobinkę za mała jak na kocioł na paliwo stałe, ale są już sygnały odnośnie gazyfikacji.

Pozdrawiam,

MAL

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez MAL (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Co do jakości drewna to to kwestia podstawowa, wiele firm stawia domy szkieletowe z tarcicy zlewając ją chemią to jest masakra mój sąsiad ma taki dom z firmy n "T" . Drewno grube konstrukcyjne odpowiedniej klasy pozyskiwane jest z bardzo grubego drzewostanu który w Polsce rzadko występuje. Drewno takie ma odpowiednią twardość i jest w sumie niejadalne dla korników i o to chodzi. Pod tym względem to domy szkieletowe są trwalsze od murowanych bo mają również konstrukcję dachu z takiego drewna. Natomiast w murowanych zwłaszcza szeregowcach deweloperzy dają zwykłe dechy które korniki już jedzą przed montażem. niestety. Mój dom jest z ukraińskiej sosny , zdarza się również austriacki świerk. 
  • ja właśnie obawiałbym się tego dokopywania do stropu. Bo jeżeli zacznie on z czasem przeciekać to kto zostanie wskazany jako winny? I co wtedy powie deweloper? Zrobi naprawę na swój koszt, czy spróbuje przerzucić odpowiedzialność na budowniczego tarasu? A co do samego gruntu to bym się go nie obawiał. Taki taras na bloczkach ułożonych na powierzchni gruntu to konstrukcja niewrażliwa na wysadziny mrozowe i bardzo lekka. Wątpię żeby się zapadła. Jej główna masa to właśnie bloczki.
  • chodziło mi o koszty bojler dobry 1000 zł PC aristona typu split od 3600 a napisałem przecież "PV+klima+grzejniki" więc z żadnej pc pp się nie wycofałem i nie zmieniłem poglądów wystarczy uważnie przeczytać. Jaki jest sens ogrzewania powietrza lub jego chłodzenia za pośrednictwem wody co to ma na celu w nowo budowanych domach i jaki jest sens ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych??? Jaki jest sens ogrzewania powietrza lub jego chłodzenia za pośrednictwem wody co to ma na celu w nowo budowanych domach i jaki jest sens ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych???   zmaist 20 tys na pc i 20 na centralne wodne można mieć pv klimę i grzejniki w cenie do 40 tys . czy PC nie pobiera prądu ?????????????????????? Co do tego ukąłdu jeszcze PV za kolejne 30 tys to się robi 70. Można grzać dom za darmo za 40 tu jest różnicą. Sorry ale już niżej nie mogę się wyrażać to jest poziom 3 klasisty. 
  • Powietrzną pompę ciepła można mieć obecnie nawet za mniej niż 20 000 zł razem z montażem. A do domów o bardzo małych stratach ciepła są pompy o odpowiednio małej mocy. Z funkcją chłodzenia w standardzie. Nie mówiąc już o centralach grzewczo-wentylacyjnych, gdzie mamy centralę wentylacyjną, pompę ciepła do ogrzewania i przygotowywania c.w.u oraz zbiornik ciepłej wody. Wszystko już zmontowane w jeden blok wielkości szafy.  Tak przy okazji, to zapewnienie ogrzewania domu prądem z PV też nie będzie tanie na etapie inwestycji. I to nawet takiego wzniesionego już zgodnie ze standardem energetycznym WT 2021. Mając pompę ciepła redukujemy bardzo mocno zapotrzebowanie na prąd do ogrzewania, tak więc instalacja PV może być odpowiednio mniejsza.
  • Tamtejsi budowlańcy właśnie tak samo mówili. Używali zwykłych desek, bez strugania i suszenia. A przy układaniu na zakładkę lekkie odkształcenia przy wysychaniu są bez znaczenia.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...