Skocz do zawartości

Jaki drenaż dla terenu gliniastego?


Recommended Posts

Chciałbym poprosić o poradę jaki drenaż powinienem zrobić u siebie na działce. Początkowo został wykonany drenaż opaskowy na wysokości ław. Teren to glina. Rozpoczęliśmy budowę pod koniec marca, zaraz po roztopach i glina wydawała się bardzo mokra a do tego było podejrzenie żyły wodnej, dlatego zrobiliśmy drenaż według zaleceń naszego wykonawcy. Jednak teraz gdy pora jest sucha i po wykopach prawie na całej działce rowów pod kolektor pompy ciepła widać że żadnej żyły wodnej nie ma, glina pod powierzchnią jest sucha a problem występuje gdy pojawia się woda na powierzchni gruntu. Chciałbym zasięgnąć informacji czy drenaż opaskowy w takim wypadku ma sens? W ostatnim czasie się zastanawiam czy nie lepiej fundamentów nie wyłożyć w koło folią aby glina nie miała kontaktu z domem, jak również zastosować odwodnienie liniowe aby wodę deszczową w okresie deszczy czy odwilży odprowadzić z powierzchni.
Dziękuję z góry za opinie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Chciałbym poprosić o poradę jaki drenaż powinienem zrobić u siebie na działce. Początkowo został wykonany drenaż opaskowy na wysokości ław. Teren to glina. Rozpoczęliśmy budowę pod koniec marca, zaraz po roztopach i glina wydawała się bardzo mokra a do tego było podejrzenie żyły wodnej, dlatego zrobiliśmy drenaż według zaleceń naszego wykonawcy. Jednak teraz gdy pora jest sucha i po wykopach prawie na całej działce rowów pod kolektor pompy ciepła widać że żadnej żyły wodnej nie ma, glina pod powierzchnią jest sucha a problem występuje gdy pojawia się woda na powierzchni gruntu. Chciałbym zasięgnąć informacji czy drenaż opaskowy w takim wypadku ma sens? W ostatnim czasie się zastanawiam czy nie lepiej fundamentów nie wyłożyć w koło folią aby glina nie miała kontaktu z domem, jak również zastosować odwodnienie liniowe aby wodę deszczową w okresie deszczy czy odwilży odprowadzić z powierzchni.
Dziękuję z góry za opinie.



Mam ten sam problem, mam gliniasty teren, a na wiosne woda gruntowe sa wyoko nawet na pol metra. Garaz mam na rowni z terenem, dom jest troche wyzej. Do garazu w jednym miejscu weszla mi woda tzn przy scianie w najnizszym miejscu pojawila sie kauza po odwilzy i duzych opadach jakie byly ostatnio. Myslalem ze trzeba klasc drenaz ale jak po analizach wydaje mi sie ze woda weszla pod styropian na fudamencie, wiec zamierzam w lato zdjac kostke, zabespieczyc spod ociplania na łaczeniu z fundamentem folia dodatkowo, a przedewszystkim zasypac to glina a nie piachem dowiedzialem sie ze gdy wokol domu zasypalem fudamenta piachem to zbira sie tam woda, tworzy sie tzw. niecka, bo latwiej jest sie jej przebic, a glina bedzie stanowic naturalna blokade dla wody. Poniewaz moja dzialka jet ciut wyzej to w ogrodzeniu w cokole przewiercilem dziury i teraz woda spada na pola i nie stoji mi na dzialce. Z ttego co sie dowiedzialem to przy takim gruncie gliniajstym jezeli nie ma sie piwnicy to nie ma sensu zakladac kosztownego drenazu. Mam nadzieje ze dobrze kobinuje icon_smile.gif Dajcie swoje cene uwagi do sprawy za ktore z gory wielkie dzieki Edytowano przez Dodan (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...